gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Nişanlılık döneminde dini nikah...

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Bir bayan, nikahlandığı kimsenin dinen eşi konumunda olduğundan, kocası kendisini boşamadıkça bir başka erkekle evlenemez. Bu durumda yapılacak şey, ya bir şekilde erkeğin boşamasını sağlamak, ya da hakemler kanalıyla aralarını tefrik etmektir.

Böyle bir durumda erkeğin, sırf kadına zarar vermek amacıyla kadını boşamamakta ısrar etmesi dinen doğru değildir. (Bakara, 2/231).

Dolayısıyla söz konusu olayda öncelikle sözü dinlenir ilim ve fazilet sahibi bir aracı, erkeğe giderek kendisine hiç de yarar sağlamayan böyle bir nikaha son vermesi gerektiğini, dini nikahın karşı tarafa zarar vermek amacıyla nefsi bir tatmin aracı yapılamayacağını, bunun İslâm'ın ruhuna aykırı olduğunu anlatmalı ve erkeğin boşamasını sağlamalıdır.

Erkek boşamamakta ısrar ederse, resmi nikah bulunmadığı için mahkemeye de başvurulmayacağına göre, kadın ve erkeğin aileleri bu konuda bir sonuca varmak üzere birer hakem seçerler. Ailelerden biri direnir, hakem seçmezse karşı taraf onun yerine adil ve tarafsız bir hakem seçebilir.

Seçilen hakemler öncelikle arabuluculuk yaparlar. Lüzûm ve zarûret bulunduğunda eşlerin rızası olmasa bile bu kişileri boşamaya da karar verebilirler.
    Böyle bir boşama gerçekleştikten ve boşanan kadın iddetini bitirdikten sonra nikah kıyarak yeni bir evlilik yapabilir.

Bu tür olayların yaşanmaması için yapılan akitlerin mutlaka kayıt altına alınıp hukuki güvenceye kavuşturulması elzemdir. Çünkü dindar olduğunu söyleyen gençler ve/veya aileleri resmen tescilin olmadığı durumlarda aralarında akdedildiği ifade edilen akitleri inkar etmekte ve taraflardan biri ve
    genellikle kız tarafı mağdur duruma düşmektedir.

Böylece, dinimizin nikahtan gözettiği ulvi gaye gerçekleşmek şöyle dursun, insanlar din adına birbirlerine zulmeder hale gelmektedirler.

Nişanlılık dönemi tarafların biribirlerini tanıma dönemidir. Böyle tanışma döneminde işi hemen sonuca götürüp de dinî nikah yapılmaz. Halbuki nişanlılık, dönülmesi mümkün olan bir devre olmalı; bu dönemi taraflar tanışma süreci olarak yaşamalılar.

Bir kadın ve erkek şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez.
    sorularlaislamiyet

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Nişanlılık döneminde dini nikah...
    emeğine sağlık

Nişanlılık döneminde dini nikah... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dini (İmam) Nikah nasıl kıyılır?

Dini (İmam) Nikah nasıl kıyılır?

imam nikahı nasıl yapılır imam nikahı nasıl kıyılır Dinimizce yapılması gereken dini (imam) nikahı nedir? Dini (imam) Nikahı nasıl kıyılır Nikah sırasında hangi dualar okunur? Merak edenler için bütün bu soruların cevabı :tik: Sual: Nikah nasıl kıyılır? CEVAP Nikah şöyle kıyılır: Nikah yapacak efendi, önce zevcenin adını, Mesela Fatıma bint-i Ahmed yazar. Sonra zevcenin vekilini, Mesela...
  2. nişanlımla dini nikah yapmak istiyorum

nişanlımla dini nikah yapmak istiyorum

merhaba melekler ben nişanlıyım ama nişanlımla ben dini yönden çok dikkatliyiz haramı biliyoruz acaba nişanlıyken dini nikah kıymamızın bir sakncası varmıdır elinizde bu konuyla ilgili bilgi varsa paylaşın lutfen teşekkürlerr
  3. Resmi nikah dini nikah yerine geçermi?

Resmi nikah dini nikah yerine geçermi?

Resmi nikah dini nikah yerine geçermi? Selam millet islam dininde resmi nikah yapsakta dini nikahta kıyıyoruz peki resmi nikah sadece olsa yani resmi nikah dini nikah yerine geçermi?
  4. Resmi nikah ve dini ikah hakkında bilgiler

Resmi nikah ve dini ikah hakkında bilgiler

resmi nikah dini nikah yerine geçermi dini nikah resmi nikah Misafirimiz sormuş http://www.meleklermekani.com/soru-cevap/207566-resmi-nikah-dini-nikah-yerine-gecermi.html bizde misafirimizin sorusunu yanıtlamak ve bu konuda hem sizler hemde bizlerde bilgili olalım diye bu konuda araştırma yaptık ve bilgileri sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Nikâh, dinî bir müessesedir ve belli şartları...
  5. Nişanlılık döneminde eşimin evlatlık olduğunu öğrendim

Nişanlılık döneminde eşimin evlatlık olduğunu öğrendim

Kızlar merhaba biraz konum uzun olucak ama şimdiden özür dilerim kızlar bn 2 senelik evliyim nişanlı olduğum dönem eşimin evlatlık olduğunu öğrendim bu durum benim için hiçbirşeyi değiştirmedi tabi ama çok şaşırmıştım çünkü ailesiyle tanışmıstım eşime ailesi maddi açıdan iyi değildi durumları eşim çalıştığı için eve bakmış ve birikim yapmamalmış neyse biz borç harçlar evlendik eşimin...

Sayfayı Paylaş