gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Nükleer Kulübe Davet

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

ABD, Ankara'yı 'nükleer kulüp üyeliğine' davet etti ABD Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı McGinnis başkanlığındaki heyetin, Ankara'ya gelerek Enerji Bakanı Güler'e Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı'nı anlattığı ve Türkiye'yi üyeliğe davet ettiği bildirildi

ABD yönetimi, nükleer enerjiye geçme kararına tam destek verdiği Ankara'yı, Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı (GNEP) girişimine üye olmaya davet etti.

ABD Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Edward McGinnis başkanlığındaki Amerikan heyetinin önceki gün Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve bakanlık yetkilileri ile yaptığı temaslar hakkında bilgi veren üst düzey bir ABD yetkilisi, Washington yönetiminin Türkiye'nin nükleer enerjiyi güvenli biçimde geliştirmesine güçlü destek verdiğini ve GNEP'e tam üye olarak katılmaya davet ettiğini açıkladı.

GNEP'in eylüldeki ilk toplantısına "gözlemci" statüsünde katılmayı tercih eden Türk hükümetinin son olarak McGinnis'i çağırarak detaylı bilgi istediğini belirten ABD yetkilisi, "Türkiye üye olmak isterse biz ve diğer üyeler bunu desteklemeye hazırız. Kuruluş ilkelerini imzalaması yeterli" diye konuştu.

McGinnis'in görüşmelerde, "GNEP'in amacının barışçıl amaçlı, ekonomik ve güvenli nükleer enerji kullanımının dünya çapında yayılması olduğu" mesajını verdiği ve tam üyeliğin Türkiye'ye sağlayacağı avantajları aktardığı bildirildi.

'Onlar istedi'

ABD yetkilisi, davetin Enerji Bakanlığı'ndan geldiğini ileri sürerken, Türk makamları şu değerlendirmeyi yaptı:
    "ABD nükleer enerjide işbirliği arayışı içinde. Görüşme talabi onlardan geldi. Katılıp katılmayacağımıza henüz karar vermedik. 'Menfaatimize uygun mu' diye bakacağız. Bu nedenle eylüle kadar gözlemci olarak kalacağız. Birçok gelişmiş ülke de üyelik yerine gözlemciliği tercih ediyor."

Uranyum üreticileri GNEP'te

Kanada, Avustralya ve Kazakistan gibi büyük uranyum sağlayıcı ülkelerin yanı sıra, Polonya veya Ürdün gibi nükleer enerjiye sahip olmayı düşünen ülkelerle Çin, Fransa, Japonya, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Gana, Macaristan, Ürdün, ve Ukrayna, GNEP üyeleri arasında yer alıyor.

Güler: Uranyum zenginleştirme değil, yakıt tesisi

Enerji Bakanı Hilmi Güler, uranyum zenginleştirmeye ilişkin olarak "Bu ifadeyi değiştirelim. Oradaki uranyum zenginleştirmesi değil, yakıt tesisi" dedi. Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Nükleer Enerji Arenası sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, iki ifade arasında çok büyük fark olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Oradaki çalışmalarımız enerji ağırlıklı ve elektrik enerjisi üretmek üzere yakıt tesisinin kurulması yönünde. Bu konuda zaten önceden başlayan faaliyetlerimiz var, bunlar sürüyor. Yaptığımız çalışmalar tamamen enerji üretimiyle ilgili. Zenginleştirme genellikle bu enerjinin dışındaki amaçları ifade eden bir kelimedir. Bizim şu anda sürdürdüğümüz çalışmalar elektrik enerjisi üretmek üzere yani enerji sahasında ve sivil amaçlı olarak bu çalışmaları sürdürüyoruz."

Milliyet

Nükleer Kulübe Davet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. kulübe

kulübe

Kulübe Basit malzemeyle yapılmış derme çatma bağ evi dünya hayatının geçiciliğine yürekten inanmış, kendini ahirete veren ve fakat dünyanın hakkını da dünyaya veren akıllı bir kimseye, Kulübe yanlızlığı tercih ederek manen olgunlaşmaya, insanların günlük işleriiyle fazla ilgilenmemeye, Bekçi yahut asker kulübesi huzur ve güvene, buralrda görülen aksaklık ve olumsuzluklar asayiş ve güvenliğin...
  3. Davet:

Davet:

Madde 103 - (Değişik madde: 09/11/1988 - 3494/12 md.) Tutanak tutulurken alacaklı, borçlu veya namlarına Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebellüğe yetkili kimse bulunmazsa, bulunmayan alacaklı veya borçlu üç gün içinde tutanağı tetkik ve diyeceği varsa söylemesi için icra dairesine davet olunur. Kanunen ilavesi gereken müddetler mahfuzdur. Haciz sırasında borçlu veya alacaklı adına Tebligat...
  4. Bekar kadınlar kulübü

Bekar kadınlar kulübü

kadınlar kulübü gebelik kadınlar kulübü bekar cinsellik Günümüzde erkeklerden çok kadınlar bekar kalmaya hevesleniyor. Kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olması ise eş bulmayı güçleştiriyor. Günümüzün çalışan kadınları için evlilik yaşamsal bir önem taşımıyor. İşte size bekarlığın kadınlar için ne gibi yararları olduğunu anlatıyoruz. Yani bekar kalanlar üzülmesinler: * Tatil dönemlerinde...
  5. Davet...!!!

Davet...!!!

Yuvam ol istemiştim. Evim, ocağım… Memleketim… Gurbette dağılan parçalarımı sende tamam etmeye niyetlenmiştim. İçimdeki o boşluk hissini silersin, beni bir edersin diye düşlemiştim. Gözlerinden gayrısı değmesin istemiştim bende mahrem ne varsa. Ellerini tutup bir yola çıkmaya kararlı, beklemeye sabırlı ve sana inançlıydım. Aşıktım! Gel demek istiyordum sana. O tenha ve serin kapı...

Sayfayı Paylaş