gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Ordu Halk Oyunları

Konu, 'halk oyunları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

ordu karşılaması ordu karşılama oyunu oyunları ili oyunları karşılamasının hikayesi Ordu ili kuruluşu itibariyle genelliklebirçok kavimlerin uğrak ve durak yeri olmuştur.onun için Ordu ili folklöründe, Ordu'ya gelen kavimlerin büyük etkisi vardır. Bu nedenle Ordu folklörünün yüzdeyüz kendinden gelme bir kaynağı olmamakla beraber, kavimlerin birbirleriyle kaynaşmasından doğan folklorik bir yapısı olduğu da inkâr edilemez.
    Ordu İli; Horon, Kafkas ve Halay oyunlarının etkisinde bir folklor yapısına sahiptir. Onun için oyunlarında olduğu gibi türkülerinde de seri temponun ılımlı havası vardır. Trabzon ve dolaylarından gelenler "HORON"u Batum ve dolaylarından gelenler "KAFKAS"ı Orta Anadolu'dan gelenler de "HALAY"ı hem oyunlarında hem de müziklerinde geliştirmiş, kaynaştırmışlar ve böylece Ordu İli'ne has oyun stilleri meydana çıkarmışlardır. Örneğin, "METELİK", "ORDU KARŞILAMASI" gibi. Bu iki oyun ne Horon ne de Kafkastır. Ama dikkat edilirse görülürki her ikisinden de figürler vardır içinde. Bu nedenle "Metelik" ve "Ordu Karşılaması" Ordu İli'ne ait oyunlardır.

Karadeniz halkının canlılığı ve hareketliliği Orta Anadolu folklörünü de etkilemiştir. Bu nedenle iklim olarak Orta Anadolu'ya bağlı Mesudiye İlçesi'ndeki oyunlar hiç te Sivas halayına benzemez. Daha sert ve daha çabuk temposu vardır. Ancak ne varki, Ordu İli folklörü için büyük bir araştırma yapılmamıştır. Folklöre doğru son yıllarda başlayan ilgi nedeniyle Halk Eğitimi Merkezi ve okullarda folklor ekipleri kurulmuştur. Bugün Ordu Halk Eğitimi Merkezi, Ordu ve Ünye liselerinin ve Merkez Ortaokulu'nun folklor ekipleri vardır ve ciddi çalışma içindedirler.

İlgililer köy ve kasabalarda yapacakları incelemelerden sonra Ordu folklörünü bütün ayrıntılariyle meydana çıkaracaklarını söylemektedirler. Bugünkü Ordu folklöründe yeknasak bir kıyafet yoktur. "Metelik" ve "Ordu Karşılaması" daha ziyade düğünlerde, bayramlarda, eğlencelerde genellikle erkekler tarafından oynanır. Oyuncular sadece ceketlerini çıkartmak suretiyle bu oyunu oynarlar.

Ordu İli'nin Mesudiye İlçesi'nde oyun türleri Ordu İli'ne oranla daha çeşitlidir, bu ilçede de oyunlar mevcut kıyafetlerle davul, zurna ve kemençe eşliğinde oynanır. Aşağı ve Yukarıgökçe köylerinde oynanan oyunları kadın-erkek birlik olarakta oynamaktadırlar.

KAYNAK: ordu.gov.tr

Ordu Halk Oyunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Halk oyunları/ Artvin Oyunları

Halk oyunları/ Artvin Oyunları

Artvin taraflarının evlenme ve sair cemiyetlerinde Horon oyununa kalkılınca, otuz kırk yıl önceleri havaya silahlar boşaltıldığı da olurdu. Halen silahsız şenlikler her vesilede millî oyunlara sahne teşkil etmektedir. Vilayetin hemen hiçbir bucağında kız veya köçek oynatmak adeti yoktur. Çünkü, ne kadar uzak olursa olsun hısım akraba arasında kadınlar erkekten kaçmazlar. Kış gecelerinde pek...
  2. Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Başlıcaları Güvende, Balıkesir Zeybeği, Doğru Hava, Köroğlu ve Bengi'dir. Balıkesir Bengisi'ne Tetik Oyunu da denir: (Aman da yallah) Dağlar dağladı beni (sürmeli gözlüm yallah) Gören ağladı beni, (aman da yallah,) Eller ne derse desin, (sürmeli gözlüm yallah) Efk'r bağladı beni (Aman yallah) Zeytin yaprağın dökmez (sürmeli gelin yallah) Muhabbet bizden gitmez, (haydi yallah) Bu gözler seni...
  3. Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

diyarbakır düğünleri dbakır halk oyunları diyarbakıroyunları diyarbakır oyun halayları esmer oyunu Başlıca çeşitleri şunlardır: 1. Neni: 4-6 kişiden 15 kişiye kadar toplulukla oynanır. Pek özellikli geçen Diyarbakır düğünleri bu Halaysız olmaz. Düğün evinde sıra sıra kadınlı erkekli Halay çeker, maya söylerler. 2. Delibe: Buna Üç Ayak da denir. Ayak seyir ve vuruşları oyun boyunca öyle...
  4. Muş Halk Oyunları

Muş Halk Oyunları

muş halk oyunları ayşoki Milli kültürün ayrılmaz bir parçası olan Muş Folkloru yöre insanının iç dünyasını, neşesini, yaşantısını, üzüntüsünü, geleneklerini, tabiat olayları karşısındaki tavırlarını geçmişten günümüze günümüzden geleceğe taşır. Muş ve çevresindeki mahalli oyunlar geleneklerin yaşama tarzının bir parçasıdır. Bu oyunlarda Doğu Anadolu Bölgesinin özellileri görülür. Muş’un...
  5. Halk Oyunlarımız

Halk Oyunlarımız

Türk Halk Oyunları İnsanların iç içe yaşadığı, yardımlaşma ve birlikteliğin tertemiz duygularla ortaya koyulduğu, insana yaradılışından ötürü saygı duyulduğu, Batı Karadeniz bölgesinin şirin bir köyünde büyüdüm ben. Ailemin memur olması nedeniyle, belli zamanlarda çok fazla yer değişikliği yaptık. En çok etkilendiğim, içimde derin hatıralar bırakan bu yerde yaşayan köy halkı, çoğunluğu...

Sayfayı Paylaş