gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Organ bağışı neden önemlidir bilgi lazım

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba, ödev konum organ bağışı ve araştırma yapıyorum. Topladığım bilgilerden kompozisyon yazacağım, organ bağışı neden önemlidir, sizler neler söyleyebilirsiniz bana ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Dünyada ve Ülkemizde Organ Naklinin Gelişimi İnsanda canlıdan ilk böbrek nakli 1947 de Boston da gerçekleştirilmiştir. İlk başarılı kalp nakli ise 1967 yılında Dr. Christian Barnard tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkiye'de ilk kez 22 Kasım 1968 de Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal BEYAZIT tarafından kalp nakli yapılmış ancak hasta kaybedilmiştir. İlk başarılı organ nakli ise 3 Kasım 1975 yılında Dr. Mehmet HABERAL ve ekibince Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde bir anneden oğluna yapılan canlıdan canlıya böbrek nakli olmuştur. Bunu 1978 yılında aynı ekibin kadavradan yaptığı ilk böbrek nakli izlemiştir.

2004 yılı Ekim ayı itibarıyla Ülkemizde 12 Kalp Nakli Merkezi, 17 Karaciğer Nakli Merkezi, 25 Böbrek Nakli Merkezi, 21 Kemik İliği Nakli Merkezi ve 11 Göz Bankası mevcuttur.

Ülkemizde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır.

Bazı ülkelerde 2003 yılında milyon nüfusa düşen kadavra donör sayısı aşağıda görülmektedir:

Türkiye'de 2003 yıl sonu itibariyle organ nakli merkezlerinde sıraya girip organ ve doku nakli bekleyen hasta sayıları aşağıda verilmiştir :

Organ-Doku Bekleyen Hasta Sayısı

Böbrek 6060
    Karaciğer 430
    Kalp 146
    Kalp Kapağı 9
    Akciğer 4
    Kalp-Akciğer 27
    Pankreas 16
    Kornea 4958
    Kemik İliği 282

Organ bağışı neden önemlidir bilgi lazım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kan bağışı ve organ bağışı

kan bağışı ve organ bağışı

sevgili adminlerim benim aklıma bir konu geldi ama nereye nasıl bağlayacağımı bilemedim. siz uzmanlara bıraktım. kan bağışı ve organ bağışı ile ilgili bişeyler yapmak istiyorum yani insanları bu konuda bilgilendirmek gerekiyo gibi geliyor. ama konuları nereye açacağımı bulamadım yada böyle ilgili bir konuyuda bulamadım varsa özür dilerim dikkatsizliğim için yoksa da nasıl birşeyler...
  2. İmamdan organ bağışı çağrısı

İmamdan organ bağışı çağrısı

Kızı, annesinin böbreğiyle hayata dönen imam Şen cami kürsüsünden seslendi: Organ bağışı günah değil.. Organ naklinin günah olduğunu söyleyenlere en iyi yanıt imam Hüseyin Şen ve kızı Kübra'dan (14) geldi. İmam Hatip Lisesi birinci sınıf öğrencisi Kübra Şen'e, 4 yıl organ listelerinde bekledikten sonra kadavradan bir türlü böbrek bulunamayınca annesi Nihal Şen ikinci hayatını verdi. Anne-...
  3. organ bağışı ile ilgili sloganlar lazım

organ bağışı ile ilgili sloganlar lazım

Sosyal ödevim için organ bağışını anlatan sloganlar lazım melekler. Lütfen bana organ bağışıyla ilgili sloganlar yazın..
  4. Organ bağışı yapmak caizmi?

Organ bağışı yapmak caizmi?

İnsanların organlarını, kanını satmak veya kullanmak haramdır. Üstelik, (Haramda şifa yoktur) hadisiyle haramla tedavi de caiz olmadığına göre, organ nakli nasıl caiz olur? Bir de, Müslüman birinin organı kâfire takılsa ahirette, o organ nasıl cevap verecektir? CEVAP İnsan organları mülk olmadığı için, satılamaz, bağışlanamaz; fakat zaruret halinde kullanılması için izin verilir. İzin...
  5. Nasıl ve nereye organ bağışı yapabilirsiniz?

Nasıl ve nereye organ bağışı yapabilirsiniz?

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesidir. 18 yaşını aşmış, akıl ruh sağlığı yerinde, mümeyyiz olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı bütün sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor. Prosedür olarak bir form doldurulup organ bağış kartınız veriliyor. Beş...

Sayfayı Paylaş