Örgüde Arttırma Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Konu, 'Örgü, Dikiş & Nakış' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. örgüde arttırma
  örgüde arttırma nasıl yapılır
  örgüde arttırma çeşitleri  Örgü örmeye yeni başlayanların zorlandıkları nokyalardan biri örgü tariflerinde yer alan arttırma işlemleridir melekler :) Oysa birkaç kez yaptıktan sonra elinizin alışacağı arttırmanın da çeşitleri var. Şimdi bakalım arttırma nasıl yapılırmış, çeşitleri nelermiş?  Arttırma demek, örgünün ilmeklerine yeni ilmekler eklemek elemektir. Arttırma dıştan ya da içten, basit ya da çift arttırma olarak yapılır. Dıştan arttırma deyince, örgünün kenarlarından yapılan arttırma anlaşılır (bu çeşit arttırma birkaç ilmek birden arttırılacağı zaman kullanılır; tek ilmek arttırılacağı zaman kenardan değil, 2-3 ilmek içeriden arttırmak daha iyi olur, böylelikle kenar bozulmaz ve örgünün dikişi düzgün olur). Burada size dıştan arttırmaların nasıl yapıldığını gösterdikten sonra, örgünün herhangi bir noktasında 1 ilmek arttırmak için üç değişik yöntem öğreteceğiz. Sonra da bu arttırmayı tekrarlamak gerekirse ne yapacağınızı söyleyeceğiz. Tekrarlar genellikle iki sırada bir ve hep örgünün yüz tarafından yapılır.  Dıştan birkaç ilmek arttırma

  Tıpkı bir örgüye yeni başlarmış gibi yapın, asıl örgünün sırasını örmeden önce, istediğiniz sayıda ilmek atın, sonra örgüye devam edin. Yeni ilmekleri daha önce açıkladığımız çift şişle başlama yöntemiyle atın.

  [​IMG]


  İçten bir ilmek arttırma

  Örgünün yüzünden arttırma yapacağınız zaman, ilmeği önce normal olarak düz örün, sonra bu ilmeği sol şişten çıkartmadan bu defa arkasından, yani dönük ilmek gibi alıp aynı ilmeği bir kere daha düz örün ve sol şişteki eski ilmeği şişten boşaltın. Örgünün tersinden arttırma yapacaksanız ilmeği önce ters, sonra bir kere de düz örün.

  [​IMG]

  Veya şişin üstündeki ilmeği örmeden önce, bir altındaki (yani daha önceki sıradaki) ilmeği düz örün, sonra asıl ilmeği de düz örün. Bu tip arttırma tersten de yapılabilir.

  [​IMG]  Önce sağ şişteki ilmeği sol şiştekine bağlayın, örün, sonra sol şişteki ilmeği örün. Bu çeşit arttırma tersten de yapılabilir ve eğer aradaki ilmeği dönük ters ilmek gibi örerseniz hemen hiç belli olmaz.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ilmek arttırma

  ,
 2. orgude artırma nasil yapilir

  ,
 3. ilmek arttirma nasil yapilir

  ,
 4. örgüde arttırma nasıl yapılır,
 5. ilmek nasil arttirilir,
 6. örgüde ilmek artırma,
 7. orgude artirma,
 8. ilmek artırma,
 9. orgude ilmek nasil arttirilir,
 10. Ilmek nasıl artırılır,
 11. ilmek arttırma teknikleri,
 12. örgüde ilmek arttırma,
 13. örgü ilmek artırma,
 14. ilmek arttırmak,
 15. örgü arttırma nasıl yapılır