gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

orucu bozan şeyler nelerdir Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir?
    Oruçlu iken, yemek, içmek ve cinsi münasebette bulunmak orucu bozar. Orucu bozan şeylerin bir kısmı sadece kazayı gerektirirken, diğer kısmı hem kaza, hem de keffareti gerektirir.

Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan veya insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir. Ramazanda bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günahtır.

Ramazan ayında oruca niyet edildikten sonra, bir mazeret olmaksızın, kasten yemek, içmek ve cinsî münasebette bulunmak, keffareti gerektirir. Ayrıca bozulan orucun kaza edilmesi de gerekir.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir?
    emeğine sağlık

Orucu bozan şeyler nelerdir? Sadece kazayı gerektiren şeyler nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orucu Yemeyİ Gerektİren Şeyler

Orucu Yemeyİ Gerektİren Şeyler

3192 - Nafi anlatıyor: "İbnu Ömer radıyallahu anhüm diyor ki: "Ramazanı, hastalık ve sefer sebebiyle yiyenler, onu peş peşe tutarlar." Muvatta, Sıyâm 45, (1, 304) 3193 - İbnu Şihâb anlatıyor: "Ebu Hüreyre ve İbnu Abbâs (radıyallahu anhüm) Ramazan orucunun kazası hususunda ihtilaf ettiler. Biri: "Araları açılabilir'' dedi. Diğeri, "açılamaz!'' dedi. Ben...
  2. Abdesti bozan şeyler

Abdesti bozan şeyler

Abdesti bozan şeyler nelerdir abdesti bozan haller abdesti bozan durumlar.Melekler abdestin maddi temizlik olma özelliğide taşımakla birlikte esasen hükmi temizlik olduğunu biliyoruz istersenin biraz bahsedelim abdesti bozan şeylerden 1. İdrar ve dışkı yollarından idrar, dışkı, meni, mezi, kan gibi bir necâse*tin, herhangi bir sıvının veya maddenin çıkması, yellenmek. 2....
  3. Orucu Bozan Şeyler Kısaca bilgi lazım

Orucu Bozan Şeyler Kısaca bilgi lazım

Merhaba arkadaşlar mümkünse bana Orucu Bozan Şeyler hakkında bilgi verir misiniz? Orucu Bozan Şeyler Kısaca bilgi verseniz de olur şimdiden hayırlı ramazanlar
  4. Diş Fırçalamak Orucu Bozan Şeyler nelerdir biliyor musunuz

Diş Fırçalamak Orucu Bozan Şeyler nelerdir biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar ben sizden Diş Fırçalamak Orucu Bozan Şeyler nelerdir diye dini konuda bilgi sahibiyseniz bu sayfadan bana da bilgi vermenizi rica ediyorum.
  5. Orucu Bozan ve Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir?

Orucu Bozan ve Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir?

orucu bozup kaza gerektiren haller orucu bozup kaza gerektiren şeyler orucu bozup kaza gerektiren durumlar Sevgili melekler, orucu bozan ancak sadece kazasını gerektiren haller konusunda Diyanet'in yaptığı açıklamayı aynen aktarıyoruz... Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt...

Sayfayı Paylaş