gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Orucum Hangi Durumlarda Bozulur?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

oruç hangi durumlarda bozulur orucu bozan haller

Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşıyor ve insanların kafalarında da çeşitli sorular dolanmaya başlıyor. Bu sorulardan biri de orucu bozan durumlar. Sizlere kısaca orucu bozan durumlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz..

Oruç tutan kişinin orucunu yemek içmek ve cinsi munasebette ailevi munasebette bulunmak bozar. Bunun dışında orucu bozan şey nedir; dışarıdan gıda maksatıyla yapılan iğneler orucu bozar. Yani gıda vermek veya uyuşturucu vermek suretiyle bir iğne yapılmışsasa o iğne orucu bozar ama normal hastalar için iğne yapıldıysa o iğneler orucu bozmaz. Orucu bozan şeyleri İlmihal kitaplarımız saymış. Kişinin orucunu tutarken denize girmesi onun orucuna mani değildir orucunu bozmaz, eğer azından burnundan su girmiyor ise içeriye. Diş fırçalamak biz ağzımıza aldığımız macunu yutmadığımız sürece dişimizi istediğimiz şekilde fırçalarız, bu diş fırçalamanın oruca hiç bir mahsuru yoktur. Bugünki yapılan sakızların tamamı orucumuzu bozar. Orucu bozmayan sakız nedir ; kenger dediğimiz bir otun kökünden yapılan kokusu falan olmayan, tadı olmayan bir sakızdır.

Orucum Hangi Durumlarda Bozulur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. orucu bozmayan durumlar

orucu bozmayan durumlar

orucu bozmayan durumlar rüyada boşalmak orucu bozarmı boşalmak bozarmı bozar mı rüyada bozar mı 1. Oruçlu olduğunu unutarak; yemek ve içmek. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, (sakın) bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir."(45) Unutarak yeyip içerken oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzını boşaltıp...
  2. Kustum orucum bozulur mu

Kustum orucum bozulur mu

istifra edince oruç bozulur mu istifra edince oruç bozulurmu kustum orucum bozulurmu istifar oruc Kustum yani istifra ettim orucu karşılamak için bi kaç gün tutayım dedim ama istifra ettim melekler orucum gittimi şimdi ?
  3. Oruç Hangi Hallerde Bozulur Diyenler Buraya

Oruç Hangi Hallerde Bozulur Diyenler Buraya

Oruç Hangi Durumlarda Bozulur Oruç Nedir Orucu Bozan Şeyler Nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler, daha önce Ramazan Ayı'na özel olarak açtığımız Oruç Tutmanın Faziletleri adlı konumuzdan sonra şimdid de yine Ramazan Ayı'na özel konularımıza devam ediyor ve orucu bozan şeyler hakkında bilgiler aktarıyoruz. Evet Oruç hangi durumlarda bozulur buyrun öğrenelim; Oruç, bir gün boyunca yemek...
  4. Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu?

Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu?

oruçluyken krem sürmek oruçluyken krem sürmek orucu bozar mı oruçluyken krem sürülür mü Sevgili melekler, ramazan ayı geldiğinde özellikle bayanların merak ettiği konulardan biri krem sürmenin oruç için sakıncalı olup olmadığıdır. Ele yüze ya da vücuda sürülen kremin sakıncalı olduğunu söyleyenler olduğu gibi sakıncalı olmadığını söyleyenler de var. İşte bu sorunun cevabı... Oruçluyken...
  5. Hangi Durumlarda Ramazan Orucu Tutulmayabilir?

Hangi Durumlarda Ramazan Orucu Tutulmayabilir?

hangi durumlarda oruç tutulmayabilir, ne zaman oruç tutulmaz, orucun tutulmaması gereken durumlar İslam Dini, kişileri, güçleri nispetinde sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Aşağıdaki mazeretlere sahip kimselerin Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat...

Sayfayı Paylaş