gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Pargalı İbrahim Nasıl Öldü?

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

pargalı ibrahim paşanın kaç çocuğu oldu pargalının çocukları pargalının çocuğu pargalı ibrahim in kaç oldu neden öldürülüyor pargalı nasıl ölecek,öldürülecek,pargalı ne demek,pargalının çocukları,kaç çocuğu olacak,pargalı hatice sultanın çocukları,nasıl ölecek gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Pargalı İbrahim Paşa Kanuni Sultan Süleymanın Has odabaşısı iken paşalığa terfi etti ve ardından Kanuni'nin kardeşi Hatice Sultan ile evlendi.Peki merak ediyormusunuz Pargalı İbrahim Paşa nın nasıl öldüğünü yada öldürüldüğünü kısaca akibetini?Hepsinin cevabını aşağıdaki sizler için paylaştığım bilgilerde bulabilirsiniz:tik:
    Pargalı, frenk, damat, makbul ve maktul lakaplarıyla anılan İbrahim Paşa, Irakeyn Seferi sırasında yaptığı bazı uygulamalar sebebiyle Padişahın güvenini kaybetti. Bazı tarihçilere göre Kanuni’nin eşi Hürrem Sultan ve defterdar İskender Çelebi’nin kötülemelerinin de bunda etkisi oldu. 15 Mart 1536 akşamı Kanuni her zamanki gibi İbrahim Paşa’yla akşam yemeği yedi. Ertesi sabah cesedi sarayın önünde boğulmuş olarak bulundu.

Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı.Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona “Bu gece sarayda kal” dedi.Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız… Cellat Kara Ali çok güçlüydü.
    Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.Sadrazam Damat İbrahim paşa son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu “Makbul İbrahim Paşa” unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup “Maktul İbrahim Paşa” oldu. Görkemli hayat acı bitti.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yazık
    ibrahim paşaya çök kötü olmus ve kanuni sultan suleymanın planlayarak adam öldürmüş ben açıkcası ibrahıme yardım etmek isterdım ama muhteşem yüzyıl da 19.bölümde hatice sultana ihanet etti ama niye anlamadım.merakla akşasmı iple çekiyorum saten muhteşem yuzyılın bitmesıne az kaldı hürrem 2 erkek cocuk dogrduktan sonra iste mahidevranın yerine haseki olacak

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

pargalı paşa olunca padişah bensiz yapamaz demeye başlamıştı.hatta bu sözü tüm halk duydu en sonunda birisi (bilinmeyen)padişah kanuniye bunu söyledi.padişah öfkesinden onu boğdurttu.bence haketti.havası söndü.kim kimsiz yapamıyor gördü

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Aynen öyle olmuştur bencede haketti.

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bence ibrahim paşa sizin dediginiz gibi öl medi sehirlenerek öldü ama yinede tarihi karış tır mak lazım

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bence pargalıya çok yazık oldu sultan bensiz yapamaz dedi doğruda söyledi savaşlar cihanlar onun sayesinde kazanıldı ondan sonra çöküş oldu zaten pargalı ne derse süleyman asla ikiletmez

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

pargalidan sonra gelen sokullu cok daha akilli bi adamdi kipargali bunu fazlasiyla hakketti

8. paşa

paşa Forum Okuru

böyle yüce bir devleti o. hürrem yıkmış allah belasını versin bi de bu dizi yi yapmışlar akıl yok bizim milletimiz de hala gavurları araların a alıyorlar ....

9. zle

zle Forum Okuru

yha bu ne biçim bi anlatış

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yaa tarih böyle büyük ve anlamlı derslerle dolu ecdadımız çok güzel çok büyük işlerde başarmış ama şunuda unutmamaklazm uçkur düşkünlüğü felaketlerle sonuçlanır lakin yazılanlar çizilenler nekadar doğru bilemem ancak osmanlılarda dini inanç çok önplandaidi bu entrikalar neden anlaybilmiş dilim

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben ibrahim paşayı çok seviyordum ama hatice sultanı aldatıktan sonra ondan nefret ettim oh olmuş

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

unutmayınızki mahidevranın değil o laf söylediğiniz hürremin torunları yaşamakta içimizde....

13. levent

levent Forum Okuru

ben pargalıyı levent adı verilen deniz askerlerinin bir ayaklanmada kendisini sultan süleymandan daha kudretli zanneden pargalının cezasını vermişlerdir

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

arkadaşım :) az kaldı bitecek demişsin 18.05.2011de, bugün 13.03.2012 ve daha geçen gün senaristi dedi ki :) şimdi 2.sezondayız, 2 sezon daha oynayacak dedi, sen düşün artık gerisini...:D

15. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

pargali bunu haketti.Önce Hatice sultanı kandırdı.sonra ben her şeye hükmederim diye heykellerinide dikti.Tabi bunu kanuni duyunce daha öncede bir laf etmişdi herkez bana hükmedece bana tapacaklar dediğinde bunu kanuni duymuştu.birde heykel olayınmı kanuni diyunce ve görünce tuzu biberi oldu,

Pargalı İbrahim Nasıl Öldü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Pargalı İbrahim Paşa Neden Öldü

Pargalı İbrahim Paşa Neden Öldü

Muhteşem Yüzyıl dizisindende görsüğümüzz gibi Hürrem sultan ile de arası iyi olmayan pargalı ibrhaim paşanın ölümüde onun elinden olmuştur. Bildiğiniz gibi pargalı hürrem sultanı pek rahat bırakmamıştır hürrem sultan bunun altında kalırmı pargalı ibrahim paşanın ölümüde sabah saatlerinde hürrem sultanın elinden ollmuştur .
  2. Pargalı Damat İbrahim Paşa Hayatı ve Neden Öldü

Pargalı Damat İbrahim Paşa Hayatı ve Neden Öldü

Pargalı İbrahim Paşa son zamanlarda yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi yüzünden hayli tartışılan bir isim. İbrahim paşa sarayı nerede, İbrahim paşa konağı, damat İbrahim paşa hayatı, İbrahim paşa nasıl öldü, İbrahim paşa ne zaman öldü, İbrahim paşa neden asıldı, İbrahim paşanın ölümü, pargalı ibrahim paşa hayatı, pargalı ibrahim paşa kiminle evlendi, pargalı ibrahim paşa sarayı, pargalı...
  3. Pargalı İbrahim Nasıl Öldü ?

Pargalı İbrahim Nasıl Öldü ?

Bu konu; pargalı ibrahim nasıl öldü hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle daha bir ilgimizi çekmeye başlayan Kanuni Sultan Süleyman döneminde, bilhassa iki karakterin hayatı en çok merak edilenler arasında. Bunlar Hürrem Sultan ve Pargalı İbrakim. Dizide Okan Yalabık 'ın başarılı performansıyla izlediğimiz Pargalı İbrahim nasıl öldü, bu yazımızda anlatmak...
  4. Pargalı İbrahim Paşa'nın Hayatı

Pargalı İbrahim Paşa'nın Hayatı

Bu konu; pargalı ibrahim paşanın hayatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, padişah olmamasına rağmen tarihte iz bırakmış isimlerden biri olan Pargalı İbrahim karakterini Muhteşem Yüzyıl dizisinden de takip ediyoruz. Kanuni 'nin sağ kolu, danışmanı olan Pargalı İbrahimk ne yazık ki Kanuni tarafından idam edilerek öldürülüyor. Bu sayfamızda sizlere Pargalı İbrahim Paşa hayatıyla...
  5. pargalı ibrahim öldü mü

pargalı ibrahim öldü mü

Pargalı İbrahim öldü mü öldürüldü mü ? Öldürüldüyse kim tarafından öldürüldü ?Dizidekiler gerçeği yansıtıyormu ?

Sayfayı Paylaş