gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti sevabı nedir?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Kızlar diyorlar ki Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti yani sevabı büyükmüş bu gerçekten de doğru mu? Aranızda dini konularda bilgisi olan varsa bana Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti hakkında bilgi versin lütfen

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Sevabı

Pazartesi Ve Perşembe Günü Orucu

Nâfile oruç tutmanın müstehap olduğu zamanlar arasında pazartesi ve perşembe günleri de bulunmaktadır. Resûl-i Ekrem Efendimiz, bu iki günde oruçlu olmaya ayrıca bir önem verir ve özen gösterirdi.

1258. Ebû Katâde radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu O da şöyle buyurdu:

"O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür " Müslim, Sıyâm 197, 198

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Pazartesi ve perşembe günleri ameller (Allah'a) arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim."

1260. Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

''Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi.''

Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti sevabı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç ve Fazileti

Oruç ve Fazileti

oruç, fazileti, nedir, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Orucun Fazileti hakkında sizlere bu yazımızı sunuyoruz melekler; Resulullah aleyhissalatu vesselam, iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü (Ey Allahım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum )” Ebu Davud, Savm 22 *** “Oruçlu için iki sevinç...
  2. Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

Merhaba acaba aranızda Orucun Sevabı Nedir bilen var mı varsa lütfen bana bu sayfadan Orucun Sevabı Nedir yazsın.
  3. Zilhicce Ayında Oruç Tutmanın Faziletleri

Zilhicce Ayında Oruç Tutmanın Faziletleri

Bu konu; zilhicce orucunun faziletleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban bayramının içinde bulunduğu aya zilhicce ayı denir. Yani şu anda zilhicce ayı içindeyiz. Bu ayın ilk 10 gününde yapılan ibadetlerin çok faziletli olduğunu günümüze ulaşan hadislerden anlıyoruz. Bu sayfamızda sizler bu ayda yapılan ibadetlerin önemi ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz......
  4. Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Sevapları Nelerdir?

Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Sevapları Nelerdir?

muharrem ayı, muharrem ayında oruç tutmak, muharrem ayı orucu Sevgili melekler, Ramazan orucundan sonra en önemli oruç olan Muharrem orucu, Hicri yılın ilk ayı olan (içinde bulunduğumuz) Muharrem ayında tutulur. Bu ayın ilk 10 gününde oruç tutmanın büyük faziletleri vardır. Biz de bu sayfamızda bu ayda tutulan orucun sevabı hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız......
  5. Yazın uzun günlerde oruç tutmanın sevabı nedir?

Yazın uzun günlerde oruç tutmanın sevabı nedir?

Ramazan ayının önemi nedir? CEVAP Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O...

Sayfayı Paylaş