gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

RAUF ne demektir?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

RAUF ne demektir? Arkadaşlar RAUF Allah'ın isimlerinden biriymiş yeni öğrendim bende peki ne demektir?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Şefkat ve merhamet göstermek, esirgemek, acımak anlamındadır.. Allah'ın sıfatı olarak raûf, Kur'ân'da 10 âyette genellikle "rahim" sıfatı ile birlikte geçmiştir: "Allah raûftur, rahîmdir" (Nûr, 24/20), "Allah, gerçekten insanlara çok şefkatli (raûf), çok merhametlidir" (Bakara, 2/143), "Allah kullarına çok şefkatlidir" (Bakara, 2/207; Âl-i İmrân, 3/30), "O Allah müminlere karşı çok şefkatli, çok merhametlidir" (Tevbe, 9/117) Allah'ın şefkati; mümin olan ve olmayan, âsî veya itaatkâr herkesi kuşatır "Raûf" isminin geçtiği âyetlerde; Allah'ın, kulların îmânlarını, ibadetlerini zayi etmeme (Bakara, 2/143), Allah rızası için çalışanlara sevap verme (Bakara, 2/207), azabından sakındırma (Âl-i İmrân, 3/30), tevbeyi kabul etme (Tevbe, 9/117), nimet verme (Nahl, 16/5-8), müminlerin kalplerinin kinden arındırılması (Haşr, 59/10), insanların karanlıklardan aydınlığa çıkarılması (Hadîd, 57/9) dile getirilmiştir Bütün bunlar, Allah'ın "raûf" olmasının sonucudur Kur'ân'da bir âyette "raûf" kelimesi Hz Muhammed'in (as) sıfatı olarak kullanılmıştır: "O, çok şefkatli, çok merhametlidir" (Tevbe, 9/128) (İK)

RAUF ne demektir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Rauf Denktaş

Rauf Denktaş

Rauf Raif Denktaş 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf bölgesinde doğdu.Rauf Denktaş 1,5 yaşındayken annesini kaybetti.Babası hakim Raif Bey’dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevziati Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta...
  2. ne demek???

ne demek???

about ne demek about ne demektir has a spectacular aura about..........ne demek????benim ingilizcem yokki.....kalplerimin yaninda var da.....merak ettim.....ingilizce yazilar kaldirilsa ne iyi olur........hem bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip...dime....)))
  3. Referans Nedir Ne demektir

Referans Nedir Ne demektir

referans tam olarak nedir ve ne demektir meleklerim bana bu konuda bilgi verin lütfen. Teşekkürler iyi ramazanlar olsun.
  4. kaynak nedir ne demektir

kaynak nedir ne demektir

arkadaşlarım kaynak ne demek ne anlama geliyor ?
  5. Selfie Nedir? Ne Demektir?

Selfie Nedir? Ne Demektir?

selfie nedir, selfie ne demektir, selfie anlamı Sevgili melekler, son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz "selfie", bir instagram çılgınlığı. Resim paylaşma platformu olan instagramda yayılan bu çılgınlık, hesap sahiplerinin kendi kendilerine resimlerini çekip bunu sosyal paylaşım hesaplarından yayınlamalarına deniyor. Son olarak geçtiğimiz gece düzenlenen Oscar Ödül Töreninde sunucu...

Sayfayı Paylaş