gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113

S harfi..

Konu, 'Tıb Sözlüğü' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

S SAFRA:Karaciger tarafından salgılanan, yeşilimsi kahverengi bir sıvıdır.Safra, kısmen yağ sindirimine yarayan bir salgı, kısmende eskimiş alyuvarların tahrip olmaları sonucu oluşmuş bir atılma ürünüdür.
    SAFRA KESESİ:Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ-dır.Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.
    SAK:Kese, torba.
    SAKKÜLER:Keseye benzer, torba gibi.
    SAKRUM:Kuyruk sokumu.
    SAKRALİZASYON:Beşinci bel omuru ile kuyruk sokumu kemiğinin birleşik olmasına verilen isim.Yapısal bir farklılıktır.
    SAKROİLİAK EKLEM:Sakrumla kalça kemiğinin, sağda ve solda yapmış olduğu eklem.
    SADİZM:Başkalarına acı vermekten cinsel haz duyma.
    SADİST:Başkasına işkence etmekten zevk alan kişi.
    SAGİTTAL:Vücudu sol, sağ şeklinde ortadan ayıran düzlem.
    SALİSİLİK ASİT:Ateş düşürücü etkisi olan ve aspirin yapımında kullanılan bir madde.
    SALMONELLA:Bir bakteri türü.
    SALPİNKS:Tuba uterina, rahimle yumurtalıklar arasındaki geçişi sağlayan, sağlı sollu iki tarafta bulunan tüpler.Tüplerin tıkalı olması kısırlığa neden olur.
    SALPENJİT:Tuba uterinaların iltihabı.
    SEDASYON:Hastanın sakinleştirilmesi.
    SİMPLEKS:Tek maddeden oluşmuş, basit, sade.
    SİNÜZİT:Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına sinüzit adı verilir.
    SİROZ:Bir organda sertleşme ve nedbeleşme ile karakterize fibröz doku oluşumuna verilen isimdir. Ancak bu terim hemen her zaman karaciğerin görevini yapamamasıyla ilgili, kronik karaciğer iltihabı için kullanılır.
    SİTOLOJİ:Hücre bilimi.
    SKOLYOZ (SKOLİOSİS):Omurganın sağ veya sola doğru eğrilikleri ile karakterize şekil bozukluğu.
    STERNUM:İman kemiği.
    SUBKARİNAL:Karinanın altında. (Karina: Trakea’nın ikiye ayrıldığı yere verilen isim)
    SUBPLEVRAL:Akciğer zarının altında.
    SÜT BEZESİ:Meme dokusu içerisindeki süt üreten bezler.

Son düzenleme: 11 Mart 2008
S harfi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. S-Ş Harfi Rüya

S-Ş Harfi Rüya

rüyada saçların beyazladığını görmek rüyada saçının beyazladığını görmek saçlarının ölmüş birine sarılmak saçta sirke SABUN : Rüyada görülen sabun, arkadaşlarınızla birlikte güzel eğlenceler düzenleyerek hoş zaman geçireceksiniz anlamındadır. SAAT : Tatsız haberler duyabilirsiniz. SAÇ : Saçınızın beyazladığını görmek, şeref ve itibarınızın artacağını güzel tecrübeler kazanacağınızı...
  2. G harfi..

G harfi..

G GALAKTEMİ:Kanda süt bulunması. GALAKTOSEL:Memede, içi süt dolu kist. GALAKTORE:Memeden kendiliğinden süt gelmesi. GALAKTOZ:Süt şekeri. GALAKTOZÜRİ:Gebelerde idrarla galaktoz çıkması. GALAKTÜRİ:İdrarın süt görünümünde çıkması. GANGLİON:Lenf bezi, bazı ufak urlara verilen isim. GANGREN Dokunun ölmesidir, ancak halk arasında daha çok bir uzvun vücuda bağlıyken ölmesi anlaşılır. GASTRİT:Mide...
  3. B harfi..

B harfi..

B BAĞIŞIKLIK:Belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir. Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık (immünite) vardır. Aktif immünite, hastalığın, çok hafif de olsa, bizzat geçirilmesiyle oluşur. Hastalığa neden olan organizmalar, vücutta antikor reaksiyonları uyandırırlar ve bu reaksiyonlar, bazı vakalarda, hayat boyu devam eder.Pasif immünite ise, antikor reaksiyonu uyandırıcak...
  4. Sini

Sini

Yakında evleneceğinize işaret eder. Sini almak ev içinde, eşinizle bazı problemler yaşayacaksınız demektir. Yakında evleneceğinize işaret eder. Sini almak ev içinde, eşinizle bazı problemler yaşayacaksınız demektir.
  5. :S

:S

:küstüm:ablamın japon balıgını dolabın dondurucu kısmına koymustum sonra kuyrugu yapıstı ölmesın dıye ordan cıkarttım bıcakla bu sefer kuyruk dolapta kaldı koptu sonra akvaryuma koydum balıgı kuyruksuz duruyordu ablam gördu ne oldu buna dedı bılmıyorum kuyruk dökuyomus bunlar bazen dedım bu arada buzdolabına bıcakla zarar vermısım dolap bozuldu anneme de solemedım ablama da solemedım...

Sayfayı Paylaş