gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

SEN İletileri

Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

İnsanlar sen iletilerinden hoşlanmazlar. Bunlar ilişkiye zarar verir . Bunun üç nedeni vardır. 1) insanlar neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmazlar.

2) Ben iletileri yardım çağrılarıdır: Bu ilişkilere sıcak tepkiler verirler. Newyork‘ta yapılan bir araştırmada telefon konuşmalarında en çok geçen kelime ben olarak tespit edilmiş. 500 konuşmada 3990 defa ben kelimesi geçmiş, çünkü herkes ben diyor. Herhalde bu kadar ben’in bizimle ilgilenmesini bekleyemeyiz. Öğretmenler istenmedik davranışlarını düzeltmek için sıklıkla neden dikkat etmiyorsun gibi sen dili kullanırlar.

3) Sen dili doğrudan suçlayıcı ve olumsuz olarak yargılayan bir ifadeyi içerdiği için mesajı alan kişi savunucu bir tutuma girer. Ben dilinde öğrenci doğrudan kendi kişiliğine yönelik olumsuzlukla karşı karşıya kalmadığı için öğretmen ile öğrenci arasındaki iletişim bozulmaz.

Her çocuk dinlenilmek, anlaşılmak ve kabul edilmek ister. Genelde bastırıcı ve güce dayanan yöntemler direnci: Baş kaldırmaya ve karşılık vermeye kışkırtır. Hangi öğretmen eşini ve arkadaşını disiplin altına almaktan söz edebilir. Güç yada otorite er yada geç ilişkileri bitirir.

Yüzleşme Sonuçları:

-değişmeye karşı direnme olur

-savunmaya iter.

-benlik saygısını azaltır.

-kızgınlığı artırır.

– içine kapanmasına neden olur.

Sen iletileri geçicidir. Kesin çözüm olmaz. Öğretmenler bu iletilerle öğrencilere kendi sorunlarının çözümünü verirler.

Örnek:

Sınıfta otorite bende

Sen değişeceksin çünkü ben öyle istiyorum.

Öğrencilerin kendi sorunlarını çözme sorumluluğu kendilerine verilirse sorumluluk duyguları gelişecek ve kendilerine güvenleri artacaktır.

Ben iletileri davranışını değiştirmesi için sorumluluğu doğrudan öğrencide bırakır. Sonuçta öğrenci kendi seçtiği ve kendi kararıyla belirlediği bir davranışla tepki vermeye yönelir.

SEN İletileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. espirili kişisel iletiler

espirili kişisel iletiler

hızlı ileti sözleri hızlı iletiler ileti yazıları bir sözleri msn iletileri "kişiselse sanane ?? " "Girmezsem n’olcak?" "Kişisel ileti yok. Kişisel sorun var." "Bizim kişisel neyimiz oldu ki iletimiz olsun." "Bizim Kişisel bi olayımız olmaz" "Girdim, oldu mu?" "Kişisel iletiye hayır!Yaşasın toplumsal mücadelemiz.....
  2. sevgililer için msn iletileri

sevgililer için msn iletileri

seni seviyorum iletileri Seni unutmak için and içtim gözlerin geldi aklıma vazgeçtim. Hadi uyandır beni söyle gördüğüm zamansız bir düş mü? Hadi git, uzaklaş, yokluğuna inandır beni. Gerçekten yoruldum her bulduğum yerde seni kaybetmekten. Gözlerin nehir kirpiklerin köprü olsa, ben üzerinden geçerken ipler kopsa ve düştüğüm yer dudakların olsa. Buruk hasret dolu geceleri öldüreceğim...
  3. komik iletiler

komik iletiler

komik ileti komik iletiler en iletiler facebook facebook iletileri mangaldaki köftelerin cız etmez şu kalbim kadar... umutsuz aşığıııııınım beeeeen! * dürümüm, çöp şişim ve ayranım; insan bedenine hapsolmuş bir hayvanım.. * az kaşardan tost, çok kaşardan dost olmaz * o kız beni aşar, çünkü o bir kaşar, delikanlı adam, manitasız yaşar! * hayat üç buçukla dört arasındadır. ya üç buçuk...
  4. Msn İletileri Günlüğü

Msn İletileri Günlüğü

msn günlüğü msn gunlugu günlüğü indir günlügü nerde Melekler, msn iletilerini buraya yazıyoruz, bir nevi msn ileti günlüğü yapıyoruz, değiştirdikçe iletimizi buraya ekliyoruz :) Tarihleriyle birlikte verelim, isteyenler sebebini de yazabilirler. Yabancı dilde olanların çevirilerini de yazalım ayrıca. Sevgiler...
  5. Kişisel msn iletileri

Kişisel msn iletileri

Kişisel iletiler Kişisel iletiler , yeni msn sözleri haLa anLamadın.. 40 fırıN ekmeK yeSende kaR etmez.. HamuRunda yok deLikanLıLıK HéucH haYaLLériNisdéN ‘’sıFır’’ oLdınıS Mıqié?? KaKşınDaKşın qéLsin qößéK adSıN xD [HayaD Né qaRiß dMi öK*sLér faLan xD HayaDıma FöN ÇéqSém DüséLirMiqié..? LanéD oLsn séni séßdiim qüNé.. Y.O.K SénSis doaN héR qüNé LanéT SénSis yaPamıoR ßu Kıs aFFéd!...

Sayfayı Paylaş