gebe
  1. ilayda tezcaN

ilayda tezcaN Forum Okuru

sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında ilayda tezcaN tarafından paylaşıldı.

sesin enerji olduğunu nasıl açıklarız sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız bir türü ses türüdür ses bir enerji türümüdür, ses bir enerjimidir, ses, nasıl bir enerji türüdür, Sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız? acil cevabınızı bekliyorum.

Bütün sesler titşerek çıkar.Kendi sesimizde titreşerek çıkar.Örneğin uzaktaki bir arkadaşımıza bağırmak istiyoruz ses tellerimiz titreşir,dalgalar halinde yayılır ve arkdaşımıza gider.Ses tellerinin titreştiğini şöyle kanıtlayabiliriz konuşurken elimizi gırtlağımıza koyalım ses tellerinin titreştiğini hissedeceksiniz.Ses ayrıca bir enerji türüdür.Bunuda şöyle kanıtlayabiliriz:hopörlörün önüne bir mum koyalım ve mumu yakalım hopörlörn sesini açalım.Mumun titreştiğini göreceksiniz.

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    965
    Ödül Puanları:
    113
    Ses, nesnelerin titreşiminden meydana gelen ve uygun bir ortam içerisinde (hava,su vsvs gibi...) bir yerden başka bir yere, sıkışma ve genleşmeler şeklinde ilerleyen bir dalgadır.Kısaca ses, bir basınç dalgasıdır.Ses dalgaları, mekanik dalgalar olduklarından yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyarlar.
    Ses Enerjisi
    Ses bir tür enerjidir ve enerji kaybolmaz. Enerji kaybolmaz ama entropi(madde içindeki düzensizlik) artar. Ses enerjisi zaman içinde farklı enerji türlerine dönüşebiliyordur(ses enerjisinin ısıya dönüşmesi gibi...)

3. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    965
    Ödül Puanları:
    113
    Ses bir enerji türüdür çünkü başka enerji türlerine dönüştürülebilir..Örneğin;hareket ve ısı enerjisine. Ayrıca bu konuda maket yapıcaksanırz en basiti pin pon toplarını masaya bırakın ve hoperlörü yanına bırakıp sesi açın yada konuşun pin pin topu hareket eder..ama konuşurken dikkat edin nefesiniz gitmesin..

4. kayıtsız kişi

kayıtsız kişi Forum Okuru

ses enerjimi

evet ses bir enerjidir mesela bardağı önünüze alın ve yüksek sesle bağırın eyer gerçekten çok güçlü iseniz bardak kırılacaktır eminim :)))

5. kayıtsız üye

kayıtsız üye Forum Okuru

ses bir enerjidir.bunu nasıl anlatırız?
    ses enerji türüdür.ses enerji olmasaydı bizim konuştuğumuzda sadece titreşim duyardık anlayamzdık ne dediklerini.

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız? sorusunun cevabını alamadım...

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ses enerjidir çünkü enerji başka enerjilere dönüşebilir))))):

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ses hangi enerjilere dönüşür

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

l a bakının ses enerjisi yoktur

:D
    :):):):):9

10. kırmızıkartal

kırmızıkartal Forum Okuru

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bnce radyonun sesını actğımızda (onune balon koyup) balon hareket eder (ama bağlayıp)olabılır

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ses Eneji Türü Oldugunu Biliorz saten :D

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sesin enerji türleri nelerdir

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

15. eneskarakus

eneskarakus Forum Okuru

deney

abi ya deney lazım

sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. nasıl bir olay yaaa biri bana açıklasın=))

nasıl bir olay yaaa biri bana açıklasın=))

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Nasıl bir çift olduğunuzu biliyor musunuz?

Nasıl bir çift olduğunuzu biliyor musunuz?

Sürekli yan yana olan bir çift misiniz, yoksa kendinize nefes alacak özel zamanlar ayırmayı mı tercih edersiniz? Nasıl bir ikili olduğunuzun yanıtı testimizde saklı. Test Marie-Claire derigisine ait (Belçika) hadi bakalim beyler bayanlar, evli bekar çiftlerimiz merak ediyorsaniz testimizi yapalim... - Ev sizin için... a. Çiftlerin kozalarını ördükleri sıcak bir yuvadır. b....
  3. Bir erkek âşık olduğunu nasıl gösterir dersiniz?

Bir erkek âşık olduğunu nasıl gösterir dersiniz?

birinin size aşık olduğunu nasıl anlarsınız karşınızdakinin size aşık olduğunu nasıl anlarsınız bir erkek gösterir dersiniz birinin anlarız bir erkeğin anlarız Giyiminize, makyajınıza, yüz hatlarınıza, kilonuza, el-ayak bakımınıza, saçlarınıza, kalçalarınıza, göğüslerinize, gözlerinize... Kısacası onun tarafından baştan sona fiziksel bir sınavdan geçirilirsiniz. Sınav bitiminin ardından,...
  4. Ciklet nasıl bir balık türüdür?

Ciklet nasıl bir balık türüdür?

balık almayı düşünüyorum ve bilen arkadaşlarıma soruyorum Ciklet nasıl bir balık türüdür?
  5. birinin sana aşık olduğunu nasıl anlarsın ?

birinin sana aşık olduğunu nasıl anlarsın ?

Yha ben birini seviyorum ama o da beni seviyor mu tam olarak emin olamadım ve bilemiyorum. Acaba kızlar birine aşıksan ve onunda sana aşık olduğunu nasıl anlarsın ????????????

Sayfayı Paylaş