gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Teheccüde Kalkınca Okunacak Duâ

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

teheccüdde okunacak dua teheccüdde okunacak dualar

Teheccüde Kalkınca Okunacak Duâ

İbn-i Abbas -radıyallahu anhüma-dan rivâyet olunduğuna göre Nebiyy-i Ekrem, gece teheccüd için kalktığında şöyle derlerdi;
    "Hamd olsun sana ya Rabb! Sen bütün semâları, arzı ve onlardakileri ayakda tutansın. Hamd sana mahsûsdur ey Rabbim! Sen semâlarda, arzda ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsusdur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlardakilerin mâlikisin. Ve Sana yine hamd olsun ki, sen Hakk'sın. Senin va'din de hakk, sana kavuşmak da hakk, sözün de hakk, cennet de hakk, ateş de hak, nebîler de hak, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-de hak, kıyamet saati de hak. Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân etdim, sana tevekkül etdim ve sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücâdele etdim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul etdim, benim evvelki yapdıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yapdıklarımı da mağfiret et. Öne alan da sensin, geriye bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allah'a dayanmakladır. " (1)

(1) Buhârî, Teheccüd, I.

Teheccüde Kalkınca Okunacak Duâ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gök Gürleyince Okunacak Duâ

Gök Gürleyince Okunacak Duâ

gök gürleyince okunacak dua gök gürlerken okunacak dua "Gök gürültüsünü işittiğiniz zaman Allah'ı zikrediniz, çünkü o zikredene bir zarar vermez. Gök gürültüsünü işitdiğiniz zaman Allah'ı tesbîh ediniz, tekbîr getirmeyiniz." (33) "Şimşek ve gök gürültüleri işittiği zaman...
  2. Her Gün Okunacak Duâlar

Her Gün Okunacak Duâlar

celcelutiye duası ne için okunur celcelutiye duası ne zaman okunur Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: Bir kimse sabah-akşam, 3 kere Bismillâhillezî lâ yedurru measmihî şeyün filardı velâ fissemâi ve hüvessemîulalîm.derse, ona hiçbir şey zarar veremez. Bir kimse sabahleyin 3 defa Eûzü billâhis-semîil alîmi mineşşeytânirracîm. diyerek Haşr sûresinin son 3 âyetini (Hüvallâhüllezî..) okursa,...
  3. Ezandan Sonra Okunacak Duâ

Ezandan Sonra Okunacak Duâ

ezandan sonra okunacak dua ezandan sonra okunan dua ezan okunurken okunacak sabah ezanında dualar okunan sesli Namaz vakitlerinde müezzin ezan okur, mü'minler de ezana icabet eder. Ezana icabet iki türlü olur. Biri müezzinin söylediğini aynen söylemekle, diğeri de kalkıp camiye yürümekle, yahut evde namaz hazırlığına girmek ile. Bilindiği üzere ezan başlayınca susmak, okunan kudsî cümleleri...
  4. Akşamleyin Okunacak Duâ

Akşamleyin Okunacak Duâ

"Akşama çıktığında üç def'a: Allah'ın İsm-i celîli sayesinde ne semâda, ne de yeryüzünde hiç bir şey zarar veremez. O her şeyi işiten, her şeyi hakkıyle bilendir" diyen bir kimseye öteki akşama kadar anî bir belâ isâbet etmez. (23)
  5. Gece Uyanınca Okunacak Duâ

Gece Uyanınca Okunacak Duâ

Geçenlerde bir arkadaşım, gece uyanınca ettiği bir duadan bahsetmiş ama adını unuttum. Gece uyanınca hangi dua okunuyor, bana bilgi verebilir misiniz?

Sayfayı Paylaş