gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Tıp Bayramı hakkında bilgiler

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

tıp bayramı hakkında tıp bayramı bilgileri

Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Tıp Bayramına yer veriyoruz ve Tıp Bayramı hakkında bilgiler aktarıyoruz sizlere.

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılmıştır. Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir. Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.
    1929 ile 1937 yılları arasında Bursa’da Yıldırım Bayezit Darülşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937’den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir. 1976’dan bu yana tabip odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı “Sağlık Haftası” olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası” içinde toplumun gündemine getirilir.

Yıllar önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek sürdürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık sorunlarını toplumun gündemine taşıyorlar.

Tıp Bayramı hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tıp Bayramı

Tıp Bayramı

"Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. 14 Mart 2005 — Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart...
  2. tıp bayramı

tıp bayramı

Bugün 14 mart tıp bayramı tüm doktorlarımızın bayramı kutlu olsun.:horn:
  3. Tıp Bayramı 2012

Tıp Bayramı 2012

Tıp Bayramı 2012 ne zaman Selam millet 2012 yılında ki tıp bayramı ne zaman acaba bu konuda bilgisi olanları bekliyorum
  4. Tıp Bayramı Hakkında Yazı

Tıp Bayramı Hakkında Yazı

Tıp Bayramı Hakkında Yazı arıyorum ben lütfen yardım edin.
  5. Kurban Bayramı Hakkında Bilgiler

Kurban Bayramı Hakkında Bilgiler

Bu konu kurban bayramı nedir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramını yaşadığımız şu günlerde kurbanın maksatını,...

Sayfayı Paylaş