Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

Uzman SühaN

Administrator
Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?
tüp bebek sonrası neler yenmeli,tüp bebek sonrası nelerden uzak durmalı,tüp bebek sonrası nelere dikkat edilmeli,tüp bebekte beslenme,tüp bebek tedavisinde yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler

t.jpg

Tüp bebek tedavisi yaptıran anne adayları tedaviden sonra doktorun talimatlarına mutlaka uymalıdır. Tedaviden sonra cinsel yaşam: gebelik sonuçlanmadan çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir. Eğer hamilelik oluşmuş ise ilk olarak bebeğin kalp atışları alınmalıdır. Bebekte kalp atışı alınana dek cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Daha sonra doktorun önerisine göre hareket edilmelidir.

İlaç kullanımı: tedaviden sonra endometriumu desteklemek amacı ile bir takım ilaçların kullanılması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar şayet gebelik oluşur ise onuncu haftaya kadar kullanılmalıdır. Eğer gebelik oluşmamış ise ilaç kullanımı kesilmelidir.

Günlük yaşam tarzı: anne adayında herhangi bir sağlık problemi yok ise ve ağrısı ve halsizliği yok ise transferden bir gün sonra günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Ancak ağır aktivitelerden kaçınmak şartı ile.

Aşağıdaki videoda tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalıştım.
Tedaviden sonra yapılmaması gerekenler
Sigara ve alkol tüketimi tedavi başlamadan ve tedaviden sonra bırakılmalıdır.
Folik asit tabletler alınmamalıdır.
Çiftler iki hafta süre ile cinsel ilişkide bulunmamalılar
Harici kullanılacak ilaçlar doktora danışarak kullanılmalıdır
Ağır işlerden uzak durulmalı ve ağır kaldırılmamalıdır
Özellikle ilk bir hafta spor egzersizleri yapılmamalıdır
Kimyasal içerikli maddelerden uzak durulmalıdır
Çiğ süt ve peynir gibi yiyecekler tüketilmemelidir

Geri