Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı
tüpü kim icat etti
Bu yazı: Tüp geçiti kim buldu, tüp geçidin icadı, tüp geçit ne zaman bulundu, tüp geçit nasıl bulundu, tüp geçit hakkında bilgi, tüp geçit ilk nerde yapıldı hakkında bilgiler içermektedir.

Geçenler de, tüp geçit ile ilgili çok komik bir fıkra okumuştum :D:D Sonra dedim ki "beni bu kadar güldüren, tüp geçit hakkında bilgiler edinmek lazım" diye ve nihayetinde edindim, ve sizlerinde belki merakınız vardır da, giderilir diye de paylaştım :D:D

84d70a441a5fcc.jpg

İlk tüp geçit Thames Nehri altında yapıldı. Londra’nın kent merkezini, South London’a bağlayan bu tüp geçit, 1869-1870 yıllarında, Güney Afrikalı James Greathead tarafından inşa edildi. Greathead’in geliştirdiği özel bir yöntemle. yüzeysel hafriyata gereksinim duyulmadan tamamen toprak altında çalışıldı. 480 metre uzunluğundaki tüp geçitte, 2 Ağustos 1870 ile 23 Aralık 1870 tarihleri arasında küçük bir katar çalıştırıldı. Ancak ücretlerin pahalı olması nedeniyle yolcular tarafından rağbet görmeyince, yaya geçidi haline getirildi ve 1894 yılında, Thames Nehri üzerinde Tower Bridge yapılana değin bu şekilde hizmet verdi.

Geri