gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Türkiye'de ihracatçı çok, patent alan az!

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Destek Patent, Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü WIPO'da kayıtlı markalara göre, ihracatçı ilk 1000 firmayı yurtdışı marka sahipliği açısından analiz etti. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "WIPO internet sitesinde yer alan verilere göre yaptığımız araştırmada Türkiye'deki 1000 ihracatçı firmanın yarısından fazlasının bir tane bile markası bulunmuyor" dedi.

Temsa ve Brisa öne çıkıyor

Şirketin yaptığı analize göre Türk ihracatçı firmaları arasında yurtdışında en fazla tescilli markaya Temsa ve Brisa Bridgestone'nun sahip olduğu belirlendi. Her iki firma da 22 markaya sahip.

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ihracat yapan şirketlerin sahip oldukları marka sayısının artmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"İhracat yapan Türk firmaların uluslararası pazarlardaki konumlarını güçlendirebilmeleri için, katma değerli ürünler sunmaları şart. Firmalar büyük yatırımla sahip oldukları markalarla ürünlerinin katma değerini ortaya koyabilirler.
    WIPO internet sitesinde yer alan verilere göre yaptığımız araştırmada Türkiye'deki 1000 ihracatçı firmanın yarısından fazlasının bir tane bile markası bulunmuyor. Firmaların sahip oldukları marka sayısını hızla artırmaları gerektiğine inanıyoruz."

Koç, Ar-Ge yatırımında dünyada ilk 1000'de

Koç Holding, dünyada Ar-Ge'ye en fazla kaynak ayıran ilk 1000 şirket arasında 736'ncı sırada yer aldı. AB Komisyonu'nun Ar-Ge Yatırımları 2007 araştırmasına göre, Koç Holding 2006 yılında Ar-Ge yatırımlarını, bir önceki yıla göre yüzde 15.9 artırarak 62.51 milyon euro'ya yükseltti.

Türkiye'den yine Koç Holding'in iştiraklerinden Ford Otomotiv, AB şirketleri hariç tutulduğunda 28.81 milyon euro'yla dünyada Ar-Ge'ye en fazla yatırım yapan 892'nci şirket oldu.

Geçen yıl dünyada en fazla Ar-Ge yatırımını, 5.76 milyar euro'yla ABD'li ilaç devi Pfizer gerçekleştirdi. 5.5 milyar euro'yla Ford, 5.4 milyar euro'yla Jhonson&Jhonson ve Microsoft'un Pfizer'ı izlediği sıralamada, 5.23 milyar euro'yla Alman DaimlerChrysler, AB'nin en büyük ve dünyanın dördüncü büyük Ar-Ge yatırımcısı olarak belirlendi.

AA

Türkiye'de ihracatçı çok, patent alan az! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kilonun<'Azı karar çoğu zarar'

kilonun<'Azı karar çoğu zarar'

'Azı karar çoğu zarar' ilkesi beslenmemizde olduğu kadar kilo kontrolünde de oldukça geçerlidir. Herkesin; yaş, cinsiyet, boy, mevcut ağırlık, fizyolojik, psikolojik, çevresel, biyokimyasal bulgular gibi kişisel parametreleri farklı olduğu için olması gereken ağırlıkları da farklı farklıdır. Bunun için önemli olan kişinin önce beden tipine göre istenen ağırlığı hedeflemesi ve mutlaka bir uzman...
  2. Mor Ve Ötesi - Az Çok

Mor Ve Ötesi - Az Çok

Su damlası gibi hayat, özgürüm Islak, çıplak, pırıl pırıl bir damla içimde Uzak bir ışık, bir çığlık gibi Çağırıyor beni Biliyorsun az çok Görüyorsun her şeyi Biliyorsun az çoktur Sahip oldukça hep bir yenisi daha Islak, çıplak, pırıl pırıl bir dünya içinde Uzak bir ışık, bir çığlık gibi Çağırıyor beni Biliyorsun az çok Görüyorsun kendini Biliyorsun az çoktur. ___________________
  3. Türkiyede En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir?

Türkiyede En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir?

Merhaba millet Türkiyede En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir?
  4. Ülkemizde En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir?

Ülkemizde En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir?

Türkiyede En Çok Yağış Alan Yerler Ülkemizde En Çok Yağış Alan Yerler Nerelerdir Evet Melek'ler, kış mevsiminin en diplerini yaşadığımız bu günlerde, yağmur, kar, soğuk derken, insan ülkemizde ki en yağışlı yerler neresi diye merak ediyor. Şahsen bende ettim ve araştırdım, bakın ülkemizde en yağışlı bölge neresiymiş Melek'lerim.:) Türkiye'nin En fazla yağış alan bölgesi Karadeniz Bölgesi...
  5. Adetim çok az sürdü hamilemiyim ?

Adetim çok az sürdü hamilemiyim ?

Paylasm icin herkese tskkurler, ben de 24 ocakta 5gun sureli adet oldum ve mensturial dongumun 9. Gnunde erk arkdasmla yaknlastk,kyafet vardi arada hep. kndi ic camasirina bosaldi ama surtunmeler oldu yada bunun uzerine bana dokundu, ve yine adet dongumun 22.gununde benzer bir yaknlasma oldu.26 gunluk adet dongumde hasta olmadm 29. Gunde az ve kahverengi kan geldi. Suan 2. Gunde ve kan devam...

Sayfayı Paylaş