gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Türklere göre günlerin anlamı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

günlerin anlamları günlerin anlamı perşembe gününün anlamı çarşamba gününün salı Dünyanın her yerinde olduğu gibi Anadolu'da da günler kendine has yöntemlerle ayrılıyor. Türk insanı yılların birikimlerinden de etkilenerek günleri özelliklerine göre böyle ayırıyor.

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erman Artun, toplumların kültürlerini etkileyen en önemli unsurun inanç sistemleri olduğunu, bu kapsamda yöresel farklılıklar göstermesi ve değişikliklere uğramasına karşın ''Halk Takvimi'' oluşturulduğunu ve günlere özel anlamlar yüklenildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Artun, takvimin, zamanı, yıllara, aylara ve haftalara göre ayırdığını, Anadolu'da da insanların yılların birikimlerinden de etkilenerek günleri özelliklerine göre ayırdıklarını söyledi.

''Halk Takvimi''nde, günlere iyi ya da kötü özelliklerin yüklendiğini belirten Artun, insanların yaşama biçimleri ve coğrafi yapısıyla yüklenen anlamların, yöreden yöreye, toplumun yaşayışı, inancı, sosyal yapısı, tarihi, ekonomisi ve doğal koşullarına göre yeni ögeler alarak değişip, geliştiğini ifade etti.

İnsanların bazı günleri uğurlu, bazılarını uğursuz olarak nitelediklerini anlatan Prof. Dr. Artun, ''İnsanlar, işlerini ona göre ayarlarlar. Bu inanış eski Türklerde de vardı. Bir toplumun inanışlarının oluşumunda, bağlı bulunduğu inanç sisteminin şekillendirici etkisi vardır. Eski inanışlardan olduğu gibi çeşitli diğer adet ve inanmalardan etkilenme de vardır'' dedi.

GÜNLERE YÜKLENEN ANLAMLAR

Prof. Dr. Artun, günlerle ilgili inanışları şöylece sıraladı:

Pazartesi: Bir işe başlanacağı zaman bugün beklenir. Pazartesi çok uğurludur ve ayrıca çamaşır günüdür. Yorgan kaplanır, her iş yapılır. Soğan, biber, tütün gibi acı şeyler hiç kimseye verilmez.

Salı: Bugün bir işe başlanmaz. Başlanan iş sallanır. Çünkü bugün olumsuzluk olur, çabuk bitmez. Uğursuz gündür. Badana yapılmaz. Çamaşır yıkanmaz. Göç yapılmaz.

Çarşamba: Çarşamba günü dikiş dikilmez. Çarşamba Anası dikiş dikenlere kötülük yapar. Çamaşır yıkanmaz ve gecesi iş yapılmaz. Gece iş yapılırsa Çarşamba Kadınları gelip kötülük yapar.

Perşembe: Perşembe günü erken lamba yakanın ölüsü kalkar. Çamaşır yıkanır, badana yapılır. Perşembe günü uğurlu bir gündür, her iş yapılır.

Cuma: Cuma namazına kadar çamaşır yıkanmaz, oda kaldırılmaz. Üç cuma arka arkaya yıkanan çocuk ölür. Cuma günleri kız istemeye gidilir. Yeni dikilen bir elbise ilk kez cuma günü giyilirse onun sorgusu sorusu olmaz. Cuma günü örümcek alınmaz, badana yapılmaz. Sela ile öğle arası hiçbir iş yapılmaz. Cuma günü mübarek bir gün olduğu için ava gidilmez.

Cumartesi: Cumartesi günü elbise kesilmez. Dünyanın kurulduğu gün olduğu için çamaşır yıkanmaz.

Pazar: Pazar günü çamaşır yıkanır, gezmeye gidilir.
    kaynak:
    web türkiye portal.com

Son düzenleme: 1 Mayıs 2008
  2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Türklere göre günlerin anlamı
    emegine saglik canim,tskler canimin ici

3. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Türk kültürümüz derinliğine bilinmesi gereken harika bir hazine gerçekten. Eski gelenekleri, eski kültür özelliklerini yarınlara aktarmak gerek. Bilgiler ve paylaşım için teşekkürler canım, ellerine sağlık.

4. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

bilgiler için teşekkürler canım sadece salının sallandğını dymuştum:)
    emeğine sağlık

5. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Türklere göre günlerin anlamı
    emeğine sağlık canım çok ilginç sadece cuma günü yapılıp yapılmayanları biliyodum diğerlerini bilmiyordum

6. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Ben cumayı biliyorum diğerlerini bilmiyordum ellerine sağlık...

7. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    bende cumayı biliyordum sadece ellerine sağlık canım :)

8. Monera

Monera Forum Okuru

emeğine sağlık canım

9. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

salı gunu işe baslanmaz onu bılıyordum..annem hıc orguye felan baslamazdı gunluk rutın ısler baska....babamda persembe aksamları anneme bısey yaptırmazdı..cuma saatı gecene kadarda muzık dınlemzdım..pazar gunun nefret ederım...bızdede olay böyleydı azcıkın tutuyor galıba:D:D:D:D
    paylasım için saol

10. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

teşekkürler paylaşım içinn....

Türklere göre günlerin anlamı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Batili Anlamda TÜrk Tİyatrosu

Batili Anlamda TÜrk Tİyatrosu

BATILI ANLAMDA TÜRK TİYATROSU Türk halkı Batı modelinde tiyatroyla azınlıkların sunduğu tiyatro gösterileri yoluyla bir ölçüde tanışıyordu. Osmanlı sarayı ise yabancı toplulukların gösterilerine büyük önem vermiştir, Batı tiyatrosunu Türk halkından daha önce benimsemiştir. Batı tiyatrosunun Türk kültürüne tam anlamıyla aktarılması Tanzimat'ta oluşmuştur. Batı tiyatrosunun, 1839 Tanzimat...
  2. Türk Büyükleri Günü

Türk Büyükleri Günü

Sinan, Türk mimarlık sanatının en büyük ustalarından biridir. Yurdumuz onun ölümsüz yapıtları ile doludur. Sinan'ın eserleri bugün bile görenleri hayran bırakmaktadır. Eserlerinde incelik, sağlamlık ve güzellik göze çarpar. Sinan'ın eserleri gün görmüş, hoş görülü bilge kişiler gibidir. Yüzyıllar ötesinden sabırlı, ağırbaşlı, eşsiz güzellikle­ri ile bize bakarlar. Yeryüzünde bu duyguyu...
  3. Türk Tiyatrocularımız - G

Türk Tiyatrocularımız - G

ünlü tiyatrocularımız ünlü türk tiyatrocularımız ilk kadın tiyatrocularimiz Gazanfer Özcan, (d. 27 Ocak1931). Tiyatro ve sinema sanatçısı. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi'nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. İstanbul Belediyesi Şehir...
  4. ATATÜRK'e Göre Türk Kimdir ?

ATATÜRK'e Göre Türk Kimdir ?

En Büyük Türk Atatürk:) Seni saygı ve rahmetle anıyoruz ATAM...Ruhun Şad Olsun:)
  5. Türklere Göre Başarı :)

Türklere Göre Başarı :)

başarı, nedir, formülleri, Türk usulü başarı, başarı nasıl yakalanır, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Türk'ün zekası her yerde kendini gösterir bilirsiniz,ve tabi espri yeteneği..Bakın başarının tanımı Türklere göre neymiş..:) İşe Başlamadan Önce .........................İNŞALLAH İşe Başlarken ....................................BİSMİLLAH Şaşırırsak...

Sayfayı Paylaş