gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Uyku ve Gece-ibadeti ile ilgili hadisler.....

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

ibadet ile ilgili hadisler ibadetle ilgili hadisler gece ile uyku ibadetle güzel sözler
    Herhangi biriniz uyuduğu zaman, şeytan onun tepesinde üç düğüm bağlar. Bağladığı her düğümün yerine şu cümleyi nakşeder: 'Senin üzerinde uzun bir gece vardır, o halde uyu'. Bu bakımdan eğer o kimse uyanıp Allah'ı zikrederse, o düğümlerden biri çözülür. Abdest aldığında biri daha çözülür. Namaz kıldığı takdirde üçüncüsü de çözülür ve böylece neşeli ve müsterih bir şekilde sabahlar. Aksi takdirde neşesiz ve tembel olarak sabahlar Müslim, Buhari

Başka bir haberde, Hz. Peygamber'in yanında sabahlara kadar mışıl mışıl uyuyan bir kişinin halinden bahsedildiğinde, Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmuştur: 'O öyle bir kişidir ki, onun kulağına şeytan işemiştir'.
    Müslim, Buhari

Şeytanın buruna çekilecek enfiyesi, ağızdan alınacak ilacı, göze sürülecek sürmesi (gözotu) vardır, şeytan, bir kimseye enfiyesinden çektirdiği zaman, ahlâkı bozulur; ilacından yedirdiği zaman dili şerri konuşmak suretiyle kötüleşir ve onun gözüne sürmesinden çektiği zaman da, bütün gece sabahlara kadar uyur
    Taberani

İki rek'at namaz vardır ki o iki rek'at namazı, gecenin ortasında kılmak, kul için dünya ve dünyadakilerden daha hayırlıdır. Eğer ben ümmetimin bu hususta zorluk çekeceğinden korkmasaydım, muhakkak onlara bu iki rek'at namazı farz kılardım.
    ?????

Gecenin bir saati vardır ki, müslüman bir kul o saatte Allah Teâlâ'dan hangi hayırlı işi isterse, Allah Teâlâ kendisine onu ihsan buyurur'. Hadîsin başka bir rivayeti şöyledir: 'Kul o saatte dünya ve âhiret hayrını Allah'tan istediğinde, Allah verir. O saat ise, her gecede vardır'
    Müslim

İki rek'at namaz vardır ki o iki rek'at namazı, gecenin ortasında kılmak, kul için dünya ve dünyadakilerden daha hayırlıdır. Eğer ben ümmetimin bu hususta zorluk çekeceğinden korkmasaydım, muhakkak onlara bu iki rek'at namazı farz kılardım
    Adem B. Ebu İlyas

alıntı

Son düzenleme: 1 Mayıs 2008
  2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Uyku ve Gece-ibadeti ile ilgili hadisler.....
    allah bizi şeytanın şerrinden korusun

Uyku ve Gece-ibadeti ile ilgili hadisler..... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ..::: Oruç ile ilgili hadisler :::..

..::: Oruç ile ilgili hadisler :::..

1) Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri,orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur. 2) Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!'' desin...
  2. Amel Ve Sözlerin Fazileti İle İlgili Hadisler

Amel Ve Sözlerin Fazileti İle İlgili Hadisler

hamilelik ile ilgili hadisler namazın fazileti ile ilgili hadisler hayırla hayirla hayırla sözler HUSUSİ SALAVATLARIN FAZİLETİ 4603 - Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir ramazan diğer ramazana hep kefârettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları...
  3. Menzil ile ilgili ayet ve hadisler

Menzil ile ilgili ayet ve hadisler

Hazreti Peygamberimizin soyundan geliyormuş menzildekiler bu doğrumu ? Bununla alakalı ayet yada hadis hadisler var mı
  4. Ebucehil karpuzu ile ilgili hadis ve ayetler

Ebucehil karpuzu ile ilgili hadis ve ayetler

ebucehil karpuzu ile ilgili hadis ve ayetler ebu cehil karpuzu nedir hakkında araştıralım öğrenelim Mekanımızın sevgili melekleri,adı ilginç olan ve pek bilinmediğini düşündüğüm bu meyvenin adı meğer kutsal kaynaklarımızda geçiyormuş.bu ilginç meyve ile ilgili ayrıntılı bilgiliyi buradan da öğrenebilirsiniz. Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kur'an okuyan mü'minin misali portakal gibidir....
  5. Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler hakkında konu açmanızı rica ediyorum. Hayırlı ve iyi günler olsun hepimize kardeşlerim.

Sayfayı Paylaş