gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Uykum Neden Zehir Oluyor

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

Uykunuzu zehir eden şeylerin neler olduğunu biliyor musunuz meleklerim.Bi çoğu var bende :) [​IMG]
    "En iyi uyku hangisidir?" sorusunun cevabını merak etmeyen yoktur. 'İyi uyku'yu sadece belirli saatlerle tanımlamak yeterli olmuyor. International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, 'iyi uyku'yu, "Kişinin kendini dinlenmiş hissettiği uyku" olarak tanımlıyor...

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, uykunun süresinin kişiye özel olduğunu söyledi. Tutluoğlu, "Bazı insanlar 10-12 saat uyudukları halde 'uykumu alamadım' derken, bazıları 6 saat uyusa da son derece dinlenmiş bir şekilde uyanabiliyor"dedi. Uluslararası Uyku Cemiyeti'nin sınıflandırmasına göre, 100'e yakın uyku hastalığı bulunuyor. Kaliteli uyku ise başlıca 3 şartı gerektiriyor:

1) Günlük çalışma ve düşünme fonksiyonları etkilenmemeli
    2) Gün içinde uyku gelmemeli
    3) Uyuklama olmamalı

Uyku kalitesini bozan 10 konu

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, gece uyku kalitesini bozan ve dinlenmeyi önleyerek başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkaran 10 nedeni şöyle sıralıyor:

1) Aşırı kilo artışı ve obezite
    2) Yapısal bozukluklar (çene yapısı küçük ve arkaya doğrudur)
    3) Burun ve boğazdaki yapısal bozukluklar
    4) Bazı hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) hastalığı
    5) Astım (Astımlı kişilerde alerji de olduğundan, burun çok iyi çalışamıyor, tıkanıklık ve sinüzit oluşuyor. Buna bağlı olarak hasta burun problemleri de yaşıyor ve apne oluşuyor.)
    6) KOAH -Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ( KOAH hastalarında uyku apnesi daha sık görülüyor. Uyku sırasında soluk durması sonucu kandaki oksijen düşüyor, ani ölümler oluşabiliyor)
    7) Kişiye ait faktörler (Sigara, alkol)
    [​IMG] Kalp hastalıkları ve hipertansiyon
    9) Fonksiyon bozuklukları
    10) Ense kalınlığı

Uyku teröründe, hasta eşini dövebiliyor

Uyku terörü hastalığında ise hasta, uyanmadan uyku sırasında kalkıyor ve eşini dövmeye başlıyor ya da eşyaları kırıyor. Uykuda yemek yeme hastalığında da hasta uyku sırasında yemek yiyor ancak hatırlamıyor. En çok görülen diğer uyku hastalıkları arasında şunlar bulunuyor: Uykusuzluk. Parasomnia: Uykuya dalarken kaslarda kasılma olur. Buna karabasan ya da uyku felci de denebilir. Narkolepsi: Apne değildir. Kişi, gün boyu aşırı uykulu olur, kafası düşer ve uyuklar.

Açık gözle de uyunabiliyor

Halk arasında 'uyurgezerlik' olarak bildiğimiz durum da bir uyku hastalığıdır. Bu hastaların gözleri açıktır, ama aslında uyuyorlardır. Uyurgezer, uykunun herhangi bir zamanında yatağından kalkıp, arabasına binip, alışveriş yaparak dönebilir ve bunu hatırlamayabilir.

Horlayan kocada, eşin ifadesi önemli!

Horlama sorunu erkeklerde daha sık görülmesine rağmen menopozdan sonra kadınlarda da rastlanabiliyor. Bu durumda eşler horlamadan dolayı uyuyamıyor,Horlama sorunu olan erkeklere tanı koymada, eşlerinin ifadeleri büyük önem taşıyor. Uyku apnesi olan kişilerde vücudun üst kısmında terleme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, sabahları baş ağrısı oluyor ve kişi uykusunu alamamış olarak kalkıyor.

Uykum Neden Zehir Oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ZehiR oLuyOr qEcElEr

ZehiR oLuyOr qEcElEr

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Ebru Yaşar - Zehir Oluyor Geceler

Ebru Yaşar - Zehir Oluyor Geceler

Aklımda her halin seni çok özlüyorum Silinmez silinmeyecek izlerin derin Ateşe atma tanlız bırakma Seninle dolu bu kalbi unutma(2) Zehir oluyor geceler inan uyuyamıyorum Sabahlar ışık saçmıyor şuan inan ağlıyorum Seni çok seni çok seni çok seviyorum(2) Kopamam senden aşkımdan sevgilimden Bir allahım var inan ki bir de sen Ateşe atma yanlız bırakma Seninle dolu bu kalbi unutma Zehir oluyor...
  3. Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

yemekten sonra, neden uykumuz gelir, sebepleri, ağırlık çökmesi, mahmurluk, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz. Sevgili melekler, Hepimizde olur.Hele de şöyle kerli ferli bir ziyafetten sonra gözlerimiz kapanmaya başlar,bir rehavet çöker.Gözümüz yastık arar.Sebebi ile ilgili tam açıklamayı aşağıda ki yazıda bulacaksınız.. Yemek yeme işlemi sonrasında vücudumuzda çalışan...
  4. Neden Uykumuzda Konuşuruz?

Neden Uykumuzda Konuşuruz?

neden uykumuzda konuşuruz, sebepleri, uykuda konuşmak, zararları, nasıl olur, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Uykuda konuşanı dinlemek ne büyük eğlencedir.Bize eğlence olan bu davranış belki de uykuda konuşan için bir problem başlangıcı olabilir.Nasıl mı?. Okuyalım,öğrenelim..:tik: Uyku halindeki kişinin bazen konuşması mümkündür. Sürekli olarak yapılan...
  5. Arı Zehiri Nedir?

Arı Zehiri Nedir?

arı zehiri, nedir, faydaları, nasıl elde edilir, ile ilgili bilgileri buradabulabilirsiniz Sevgili melekler, Arı sütünü arı polenini duymuştum da arı zehirini duymamıştım doğrusu..Yapılan araştırmalarda bu müthiş hayvanın faydalanılacak bir yanını daha bulmuşlar:Zehiri.. Sao Paulo Üniversitesi’nde yapılan araştırmada arı sokma terapisi’nin etkileri incelenmiş ve arı zehrinin eklem...

Sayfayı Paylaş