gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

vatan nedir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

vatan nedir ? merhaba size sorum vatan nedir cevabı biliyorsanız yazın bilmiyorsanız bilmiyorum diye hiç yazmayın.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak.
    Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı manadadır.

Vatan, devletin egemenliği altında bulunan yerlerin topu. Bir devletin hakimiyet alanı. Devletin varlığını muhafaza edebilmesi ve milletlerarası şahsiyetinin olması için bir ülkeye sahip olması gerekir. Burada o devlete ait vatandaşlar yaşar ve sınırları belirlidir. Bir devletin ülkesi sınırlar içindeki kara, deniz ve hava alanını içine alır.
    Milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar manada yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamamının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır. Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hatıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler.

vatan nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Vatan Sağolsun!

Vatan Sağolsun!

YouTube - VATAN SAGOLSUN
  2. Vatan SaĞolsun

Vatan SaĞolsun

Bir patlama,bir soğuk demir, bir rüzgar sesi, Tüm hayat bir parmakta, verilmiş son nefesi... Ay Yıldız nişan olmuş da göğsüne buyurmuş, Bu yara Mehmet'imin vatana hediyesi... Bir patlama,bir soğuk demir, bir rüzgar sesi! Bu onur, bu gurur, kahramanlık abidesi, Tarihine yazdığın Türklük'ün efsanesi... Kanın toprağa ad koymuş da vatan buyurmuş, Bu ada adanan kanlar bir veda busesi... Bu...
  3. vatan istediler

vatan istediler

Vatan istediler.Olur, veririz dedik, Vatanı vereceğiz sandılar.. Biz size vatan değil, Vatan uğruna canımızı veririz demek istedik....! Vatan istediler. Bizim değil ki dedik. Vatanı sahipsiz sandılar, Biz, bu vatan sahipsiz demedik, Biz, bu vatanın emanetcisiyiz demek istedik....! Vatan istediler.Şimdimi dedik... Pazarlık yapıyoruz sandılar, Biz..., pazarlık yapalım demedik, Ecelinize bu...
  4. vatan sevgisi nedir ?

vatan sevgisi nedir ?

Vatanımı Türkiye'yi çok seviyorum ve benim bir araştırma çalışmam var. Bunda vatan sevgilisi ile ilgili bir yazı arıyorum. Mevcut elimdeki veriler ve kelime dağarcığımla ne kadar cümle kurarsam kurayım içime sinmiyor. Anlatamıyorum hani bazen aklınızda birşeyler olur ama bir türlü kaleme alamazsınız ya öyle bir diurumdayım. Lütfen bana vatan sevgisi nedir ? Vatansevgisi ile ilgili...
  5. Vatanım sensin dizisi daha ne kadar eğileceksin şiiri

Vatanım sensin dizisi daha ne kadar eğileceksin şiiri

Kanal d ekranlarının yeni olmasına rağmen kısa sürede reytingleri alt üst eden dizisi, özellikle 10 kasım akşamı yayınlanan bölümü ile izleyiciyi ekran başına kilitledi. Dizi de başrol oyuncularından Halit Ergenç, dizide ki adı ile Cevdet'in küçük kızını canlandıran Hilal'in okuduğu bir şiir var ki insanın tüylerini resmen diken diken etti... Hilal, Halit İkbal karakteri ile öne sürdüğü ve...

Sayfayı Paylaş