gebe
  1. cns_01

cns_01 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    95
    Ödül Puanları:
    0

Yağmur yağdıktan sonra neden toprak kokar?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

bunlari biliyormusunuz, yagmurdan sonra, toprak kokusu, hissedilen, bakteriler, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz
    Yağmur yağdıktan sonra neden toprak kokar

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı, toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse spor adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de bu sporlardır. Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz. Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem, bu sporların kokusunun burnumuza kadar ulaşmasına neden olur. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil, toprakta yaşayan bu bakterilerdir.

Kaynak: Tübitak

Yağmur yağdıktan sonra neden toprak kokar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aralıkta Yağmur Yağdığında...

Aralıkta Yağmur Yağdığında...

Sana sımsıkı sarılmak istiyordum... Ah bir görsem, bitirsem içimdeki özlemini bu kadar zor gelmeyecekti senden, sevginden vazgeçmek... Nasıl olsa alışkınım ya seni görmemeye, galiba böyle de başarabilirim... "Ama eğer hissedersen hayatından çekildiğimi bana sana geri dönmemem için şans dile... " Neler yazmak istiyorum sana bir bilsen, tek...
  2. Yağmur Yağdığında Kokladığımız Toprak Kokusu mu?

Yağmur Yağdığında Kokladığımız Toprak Kokusu mu?

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı, toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse spor adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz...
  3. Sertap Erener-Yağmurdan sonra gelen toprağın kokusu

Sertap Erener-Yağmurdan sonra gelen toprağın kokusu

bu sarkıyı cok seviyorum beni anlatıyorrr :) Yagmurdan sonra gelen topragin kokusuna Hayranim tipki hayran oldugum gibi sana Yagmurdan sonra gelen topragin kokusunda Ne tuhaf sen varsin sanki hemen yanimda Yagmurdan sonra gelen topragin kokusuna Asigim tipki asik oldugum gibi sana Yağmurdan sonra gelen toprağın kokusunda Bulusuruz seninle sanki baska diyarda Çiselerken yağmurlar...
  4. Yağmur Yağınca Toprak Neden Kokar?

Yağmur Yağınca Toprak Neden Kokar?

yağmur Yağmur yağdıktan sonra toprak kokusunu çok severim derin derin içime çekerim bu kokuyu , bana huzur verir.Peki gerçekten kokan toprakmıdır?Neden yağmur yağınca kokar bunları hiç düşündünüzmü?Daha önce düşünüpte cevap bulmadıysanız işte size cevabı... Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir....
  5. bebekler neden güzel kokar

bebekler neden güzel kokar

] güzel bir yazı var, uzun uzun açıklamışlar bebeklerin neden güzel koktuklarını gerçekten de güzel kokuyorlar

Sayfayı Paylaş