gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

yalan ve çocuk

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Uzmanlar, çocuk yalan söylüyorsa mutlaka çevre ile olan ilişkilerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu belirtiyor. Öte yandan hata yapmış çocuk, verilecek cezadan kaçmak için de yalana başvurabiliyor. Çocuk; özellikle ekonomik anlamda kendisini çevresindekilerden aşağı görmeye başladığı zaman da yalana başvurup, kendisini olduğundan farklı durumlarda gösterebiliyor. Aileye söylenen yalanlardan en çok başvurulanı ise okuldaki başarısızlıkları gizlemek için söylenenler olarak gösteriliyor. Okuldaki başarısızlık çocuğu rahatsız ediyor ve çocuk kendisini rahatsız eden bu gerçeği gizlemek için ailesine yalan söylüyor. Uzmanlar bu ve benzeri durumlarla karşılaşan ailelerin kesinlikle sert tutumlar içine girmemesini, çocuğun sevgisizlikten kaynaklanan sorunları olabileceği gibi çevresinden bu konuda model aldığı kişilerin olabileceğini belirtiyor.
    Çocukta yalan davranışının önlenmesi konusunda; çocuğu yalan söylemeye iten nedenlerin bir dedektif titizliği ile araştırılması, tespit edilmesi ve bu nedenlerin onunla “Böyle demek istiyor olabilir misin” diye konuşularak irdelenmesi, anne ve babaların kesinlikle yalan söylememesi, yalan karşısında çok sert ve aşağılayıcı tavır takınılmaması öneriliyor.

yalan ve çocuk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

Bazı psikologlar, çocuğun yalanını, yetişkinlere karşı bir savunma mekanizması olarak görüyorlar. Peki bu ne kadar doğru? Yalancılık küçük yaşlarda başlıyor. "Kedi büyüklüğünde bir kelebek gördüm" diyor iki buçuk yaşındaki kızınız ve devam ediyor, "Yok yok, bizim ev büyüklüğündeydi!' Psikologlar ise, gerçekliklerin bu türden abartılmış biçimini yalan değil, "hayalgücünün...
  2. Çocuklar Neden Yalan Söylerler?

Çocuklar Neden Yalan Söylerler?

Bize bir anne geldi. “Doktor, dedi, oğlum sık sık yalan söylüyor. Yaşadığını söylediği hikâyeler uyduruyor. Ailece yalandan nefret ederiz. Çocuğuma yalan söylediğimizi hiç hatırlamıyorum. Bu durum beni çok üzüyor. Defalarca yalanın kötü bir şey olduğunu söylediğim halde vaz geçiremedim. Size gelmekten başka çarem kalmadı.” Anneyi dinledikten, çocuk ve aile hakkında birkaç soru sorduktan sonra...
  3. Yalan Söyleyen Çocuklar - Yalanın Anatomisi

Yalan Söyleyen Çocuklar - Yalanın Anatomisi

Öncelikle yanıma gelen bir kaç ilköğretim öğrencisiyle yaptığım görüşme sonrası aldığım notları size aktarıyorum: Yalanın bir kaç faydası !!! * İnsanı vicdan azabından çabuk öldürür. * Sizi tedirgin yapar, beyninizi sürekli meşgul eder, bilgisayar gibi sık sık "reset"lemek zorunda kalırsınız. * Başınız belaya girer. * Çekirge bir sıçrar, 2 sıçrar. * İnsanların size olan...
  4. Çocuklar neden yalan söyler?

Çocuklar neden yalan söyler?

Temel eğitim çağındaki çocukların, cezalandırılma korkusu ya da ödüllendirme arzusu nedeniyle yalan söylediği belirtildi. Çalma davranışının kökeninde ise sevgi açlığı bulunduğu belirtildi. Işıl Işıl Çocuk Kulübü’nün veli eğitim seminerinde konuşan uzman psikolog Sabit Akbaş, çocukların olumsuz davranışları karşısında panikten, acımasızca cezalandırmaktan ve damgalamaktan kaçınılmasını...
  5. Çocuklarda Yalan

Çocuklarda Yalan

Bu durum her çocukta var.Hepsi ufakta olsa küçük yaşta başlıyorlar yalan söylemeye.Çok yanlış bir şey onlara doğruyu öğretmek biizm elimizde. Çocuklarda Yalan Çocuklarda görülen yalan söylemenin bir davranış bozukluğu olarak adlandırmadan önce çocuğun hangi yaş grubunda olduğu ve yalanı neden nasıl söylediğine bakmak gereklidir. Ana babaların birçoğu, çocuğun gerçeğe sadık kalmasını çok...

Sayfayı Paylaş