gebe
  1. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113

Yemeklerden Sonra Ne Yapmalıyız?

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında smiley tarafından paylaşıldı.

yemekten sonra dua, sofra duasi, sofra duasi kisa

Meleklerim hergün cesit cesit yemeklerimizi yedikten sonra ooooh diyoruz cok güzeldi.... öyle deyilmi?
    Peki kendimizi böyle hissettigimizde ne kadar sükür ediyoruz? .... Evet cok az... Aslinda o kadar cok kisa ve faydali dualar varki, yemekten sonra yapmamiz icin. Rabbimize sükürlerimizi sunup, günahlarimizdan arinmamiz icin....

Iste size yemeklerden sonra okunaca Dua....

Insan isteyince okuya biliyor su kücük melege bakarmisiniz nede tatli dua okuyor....

Okunuşu: Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn
    Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ.
    El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin

Anlamı: "Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh'a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et'ime 5 2 ; İbnu Mâce, Et'ime 16 )
    “Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ” (Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbni Mâce, Et`ime 16)
    “Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allâh'a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur" dedi.”(Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da'avât 55; İbnu Mâce, Et'ime 16)
    Türkçe olarak şu dua da yapılabilir:
    Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.
    Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!
    Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!
    Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!
    Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!
    Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!
    Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle.
    Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle! Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemînel-Fatiha.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Vay bacaksız maaşallah sübhanallah :D:D

smiley bunu beğendi.
Yemeklerden Sonra Ne Yapmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. doğumdan sonra ne tür egzersiz yapmalıyım

doğumdan sonra ne tür egzersiz yapmalıyım

hamilelikten sonra spor (Aşağıdaki egzersizler günde en az iki kez ve en az iki ay yapılmalıdır) Diyagonel öne eğilme: Bacaklarınız düz ve elleriniz yanda olarak yatın. Nefes verirken oturur konumda yavaşça öne eğilin. Her iki elinizle bir dizinizin dış tarafına uzanın. Nefesinizi 6 saniye tutun ve sonra normal...
  2. Çocuğunuz Yemek Yemiyor Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz Yemek Yemiyor Ne Yapmalısınız?

oğlum yemek yemiyor bebeğim ağzını açmıyor bebeğim yemeğini ağzında tutuyor yemeği ağzında tutuyor Yemek saatleri yaklaştıkça sıkıntılarım başlıyor.” “Diğer çocuklar ne güzel yiyor, bir de benimkine bak.” “Bütün gün ağzına bir lokma yemek koymadı.” “Başkaları ne güzel yediriyor, bana gelince ağzını açmıyor.” “Evde her yemek saati bağırıp, çağırmaktan bıktım.” Bu cümleleri uzatmak...
  3. Düşükten Sonra Ne Yapmalı?

Düşükten Sonra Ne Yapmalı?

Kadınların 21’inci gebelik haftasından önce bebeklerini kaybetmesi düşük olarak tanımlanıyor. Bir veya birden fazla kayıp olduğunda bu durum, ‘tekrarlayan düşük’ olarak isimlendiriliyor ve infertilite (kısıklık) tedavisi gerektirebiliyor. Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sema Demirsoy, bir kez düşük yapıldıktan sonra ikinci gebelik için anne adayının...
  4. Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

yemekten sonra, neden uykumuz gelir, sebepleri, ağırlık çökmesi, mahmurluk, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz. Sevgili melekler, Hepimizde olur.Hele de şöyle kerli ferli bir ziyafetten sonra gözlerimiz kapanmaya başlar,bir rehavet çöker.Gözümüz yastık arar.Sebebi ile ilgili tam açıklamayı aşağıda ki yazıda bulacaksınız.. Yemek yeme işlemi sonrasında vücudumuzda çalışan...
  5. Yemek tuzlu olur tuzu kaçarsa ne yapmalı ?

Yemek tuzlu olur tuzu kaçarsa ne yapmalı ?

Kocişime yemek yaptım ve kontrol ettiğimde yani yemek piştikten sonra baktığımda baya bi tuzlu olduğunu gördüm yaa :::S acaba yemeğin tuzunu alabilecek önerileriniz nelerdir melekler. O kadarda özendim yapmak için. bu arada yemek sulu bi yemek arkadaşlarım lütfen yardımcı olun.

Sayfayı Paylaş