gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

İftar Aninda Ve İftardan Sonra Dualar

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym. Manası: “ Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.”

İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır. Abdullah b. Amr der ki:

“Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:

“Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali.

Manası: “ Allah’ım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.”

Efendimiz (s.a.v) bir kavmin yanında iftar ettiği zaman şöyle dua ederdi:

“Oruç tutanlar yanınızda iftar etsin, melekler de sizin için istiğfar getirsinler.”

İFTAR DUALARI ( Mübarek Günve Gecelerde Yapılacak ibadetler ve okunacak dualar - Yusuf TAVASLI )

İFTAR SOFRASINDA DUA

“Allahümme, yâ vâsial’mağfireti! İğfirli, veli’vâlideyye ve lil’mü’minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer’râhimin.”

Manası:

“Ey bağışlaması bol olan Allâh’ım. Beni, anamı-babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde mağfiret buyur.(günahlarımızı bağışla).”

İftar sofrasında oturmuş, iftar saatini beklerken, devamlı bu duayı okuruz. En az üç kere, ençoğu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.

Bu duanın ma’nasından da anlaşıldığı gibi bu duayı okumak çok faydalıdır. Bu dua istiğfardır.

Kişi şu gelen duâyı da çok okumalıdır. Ma’nasını da aklına almalıdır. Yüce Rabbimizin her şeyi kuşatan o geniş rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kılarak istemesini bilmek, kişiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

“Allahümme inni es’elüke birahmetikelleti vesiat külle şey’in entağfira li”

Manası: Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum.

Bir de iftar edince orucumuzu açınca Allah’a şükür duasi ederiz. O dua şudur.

IFTAR EDILINCE DUA

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel’gadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Manasi:

Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazân-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyyet ettim. benim geçmiş ve gelecek günahlarımı yarlığa (bağışla) demektir.

Allâh, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!...

Cenâb-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

TÜRKÇE DUA

Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün İbâdetlerimizde ancak senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işlerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardımını esirgeme Yâ Rabbi! Mübarek Ramazanda mağfiretine eren, kullarının içine bizleri de girmek nasib eyle Yâ Rabbi!”

İFTAR DUALARI ( Pamuk Yayınları Üç Aylar Hikmet ve Faziletleri - ARİF PAMUK )

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: İftar Aninda Ve İftardan Sonra Dualar
    emeğine sağlık

İftar Aninda Ve İftardan Sonra Dualar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. iftar ve sahur yemekleri

iftar ve sahur yemekleri

sahur yemekleri safur yemekleri iftar ve sahur pratik pratik menüsü Sahur; Oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemektir. Hz. Peygamber sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir. Böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur....
  2. iftar

iftar

Ramazan orucunu açmak için iftar etmek yahut iftar vermek rahmet ve mağfirete, rızık ve berekete, Ramazan-ı Şerif ayı dışında iftar etmek korku ve sıkıntıdan kurtulmaya, sevince vesiye olacak haber ve gelişmelere delalet eder.Çok önemlidir. Kişinin bütün sıkıntılarından kurtulacağına ve bolluk, berekete kavuşacağına işaret eder
  3. İftardan sonra bu içeçekler birebir

İftardan sonra bu içeçekler birebir

meyan kökünü hamileler içebilirmi Melekler iftar sonrasında üzerinize bir ağırlık mı çöküyor, halsizlik mi hissediyorsunuz? Öyleyse bu şerbetler tam size göre.. Gül, ahududu, böğürtlen, meyan kökü, kızılcık, demirhindi gibi geleneksel şerbetler, iftar sonrası oluşan halsizliğe ve mide rahatsızlıklarına birebir. İlk kez bu yıl Hurma Cafe tarafından sunulan hurma şerbeti...
  4. İftar İçin Kısa Dua

İftar İçin Kısa Dua

iftar, dualar, iftar için dua, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Rabbim dualarımızı kabul eylesin, Rabbime açtığımız ellermizi boş çevirmesin inşallah melekler; İFTAR ANINDA VE İFTARDAN SONRA DUALAR Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym. Manası:...
  5. İftar Sonrası Okunacak Dua

İftar Sonrası Okunacak Dua

iftar, sonrasında okunacak dua, dualar, türkçe dualar, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. İFTAR SOFRASINDA DUA "Allahümme, yâ vâsial'mağfireti! İğfirli, veli'vâlideyye ve lil'mü'minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer'râhimin." Manası: "Ey bağışlaması bol olan Allâh'ım. Beni, anamı-babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde...

Sayfayı Paylaş