gebe
  1. melegim

melegim Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Yemekte konuşma çünkü...

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

Yemeği acele ve hızlı yemek, yemek esnasında konuşmak zararlı. Neden mi?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''Yemeği acele ve hızlı yemek, yemek sırasında çok konuşmak, daha fazla hava yutulmasına yol açar. Bu da kişide gaz sorununa neden olur'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çoğunlukla korunması ve çözümü çok zor olmayan bir sorun olan mide bağırsak gazının, herkesin her zaman yaşadığı ve toplumda en sık rastlanan şikayetlerden biri olduğunu söyledi.

Aslında her sağlıklı midenin içinde üst kısmında hava olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, gazın, yenen gıdaların sindirilemeyen kısımlarının kalın bağırsaktaki mikroplar tarafından parçalanması sırasında ortaya çıktığını söyledi.

STRES VE ÜZÜNTÜ DE GAZ YAPIYOR

Özellikle fazla yenen ağır bir yemekten sonra görülen ve çok önemsenmeyen gaz sorununun kullanılan bir ilacın yan etkisi ya da şeker hastalığı da içinde olmak üzere pek çok nedeni olabildiğini ifade eden Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, şunları kaydetti:

''En sık neden, beslenme sorunlarıdır. Yemeği acele ve hızlı yemek, yemek sırasında çok konuşmak, daha fazla hava yutulmasına yol açar. Bu da kişide gaz sorununa neden olur. Ayrıca öğün atlama ve diğer öğünde fazla yemek yeme, liften fakir beslenme, gıda alerjisi, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz hayat da gazın oluşmasında rol oynamakta. Kadınların adet dönemleri ve gebelik, mide çıkışını daraltan sorunlar, midenin sarkması, mide fıtığı, midenin fazla genişlemiş olması, sindirim salgılarının yetersizliği, mide barsak
    enfeksiyonları, bağırsakların gıdalara hassas olması, ülser, reflü gibi hastalıklara bağlı olarak da bu sorun ortaya çıkabilir.

Şeker hastalığı da midenin boşalmasında gecikme gibi sorunlara neden olarak şişkinliğe neden olur. Bazı ishal ilaçları gibi mide ve barsak hareketlerini etkileyen ilaçlar da bu soruna yol açabilir. Stres, üzüntü gibi psikolojik faktörler de gaz sorununa neden olabilmektedir. Bunların yanında üşüme tüm vücudu etkilediği gibi bağırsakları da etkiler ve gaza neden olabilir. Sıkı giysiler de karın içindeki basıncı artırarak karında gaz ve gerginliğe neden olmaktadır. ''

Yemekte konuşma çünkü... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çünkü Gitmiştin..!

Çünkü Gitmiştin..!

Çünkü Gitmiştin..! Çünkü gitmiştin... Soğumuştu mevsim ardından bakarken. Soğuktu dilsiz duvarlar, içine kirli su birikmiş kaldırımlar. Bulut perdelemişti mavi gökyüzünü. Ketumdu üstelik semalar.. Vermedi ödünç bir damla yaş bile. Islak kaldırımlarda yankılandı ayak seslerin. Ve gittin… Yitirdim güneşimi, serin bir koyuluğa dönüştü gümüşten kumsallar. Eteklerine tutunmuştu yeşil...
  2. özlüyorum .........çünkü

özlüyorum .........çünkü

Ben senin en çok sesini sevdim Buğulu çoğu zaman, taze bir ekmek gibi Önce aşka çağıran,sonra dinlendiren Bana her zaman dost, her zaman sevgili Ben senin en çok ellerini sevdim Bir pınar serinliğinde, küçücük ve ak pak Nice güzellikler gördüm yeryüzünde En güzeli bir sabah ellerinle uyanmak Ben senin en çok gözlerini sevdim Kâh çocukça mavi, kâh inadına yeşil Aydınlıklar, esenlikler,...
  3. gülümseyin çünkü..

gülümseyin çünkü..

Gülümseyin Çünkü; *Bir gülümseme; sevginin ve insan olmanın anahtarıdır. *Bir gülümseme; iç dünyamızın güzelliklerini, dışa yansıtır. *Bir gülümseme; bir külfeti yok eder, fakat çok şey kazandırır. *Bir gülümseme; evde saadet, iş yerinde muvaffakiyettir. *Bir gülümseme; başkalarına ikramda bulunmak demektir. *Bir gülümseme;...... vereni fakirleştirmeden, alanı zenginleştirir. *Bir...
  4. Yemeklerden Sonra Hemen Dişlerini Fırçalama Çünkü.....

Yemeklerden Sonra Hemen Dişlerini Fırçalama Çünkü.....

çürük nedeni, çürük nedenleri, diş temizliği, dişleri doğru fırçalama, dişleri fırçalamak, doğru fırçalama, yemeklerden sonra Yemeklerden sonra dişleri fırçalamayın Meleklerim bakın yazıyı bır okuyun.. Yemeklerden hemen sonra diş fırçalamanın çürüklere neden olduğunu biliyor muydunuz ? Dentaluna Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, yemeklerden sonra ve asitli içecekleri içtikten...
  5. Mutluyum Çünkü...

Mutluyum Çünkü...

sevgili melekler şundan dolayı mutluyum diyebileceğiniz şeyler nelerdir ? Mutluyum Çünkü... 1- Eşime/Sevgilime aşığım 2- Mükemmel bi anne ve babam var 3- Dünya tatalısı çocuklarım var 4- mükemmel dostalra sahibim 5- güzel bi işim var 6- şükür sağlığım sıhhatim yerinde 7- kendi evim ve arabam var 8- Hayatın tadını çıkarmayı seviyorum ve biliyorum

Sayfayı Paylaş