gebe
  1. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Yeni bir Haber....

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

Süper kadınların hastalığı olarak adlandırılan 'fibromiyalji'de hastalar en çok, yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, bağırsak spazmları, gaz şikâyetlerinden yakınıyor. Fibromiyalji, 'Her yerim ağrıyor'', ''dayak yemiş gibiyim'', ''Sabah bitkin kalkıyorum" diyerek soluğu doktorda alanların ortak hastalığı. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, daha çok süper kadınların hastalığı olarak biliniyor. ABD'de 4 - 5 milyon kişinin fibromiyaljiden yakındığı biliniyor. Kesin bir tedavisi olmayan fibromiyaljili hastaya hayata bakışını değiştirmesi, aşırı stresten uzak durması öneriliyor. International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayda Uluhan, fibromiyaljiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyaljiye kas romatizması denilse de, ne iltihaplı bir hastalık, ne de romatizmal bir rahatsızlık. Birçok belirtisi var ve vücudun tüm sistemlerini etkiliyor. Hastalığın tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte, uyku bozukluğu olan kişilerde daha çok görülüyor.

Ne tip uyku bozukluklarında görülüyor?

Normalde uykunun dört evresi var. Uykunun dördüncü evresine geçemeyen kişilerde vücut gerginliğinin ertesi güne sarkması nedeniyle bu hastalık oluşabiliyor. Uyku bozukluğundan oluşan kimyasal maddeler kaslara toplanıyor.

Hastalık kendini nasıl belli eder?

Fibromiyalji, vücudun sırt, göğüs, kol içleri, dirsekler, kalçalar gibi bölgelerindeki gerginlik noktalarındaki hassasiyet ve ağrı bölgeleriyle kendini gösteriyor. Hastalar doktora ''Her yerim ağrıyor, dayak yemiş gibiyim, sabah bitkin kalkıyorum, hiç uyumamış gibiyim'' derler. En ağır romatizmada bile hasta her yerim ağrıyor demez ama bu hastalar her yerlerinin ağrıdığını ifade ederler.

Fibromiyalji hastaları esas olarak kas ağrılarıyla doktora gidiyorlar. Ama iç organ kasları, spastik kolon, sinirsel kolit, baş ağrısı, çarpıntı, ellerde uyuşma, çene kitlenmesi ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklarla dişhekimine de başvurabiliyorlar. Yani doktor doktor dolaşıyorlar ama teşhis konulduğunda tüm bu yakınmalar bitiyor.

Kimler risk altında?

Hastalar arasında, gergin kişilik yapılarıyla, süper kadın dediğimiz işini, evini her şeyini planlayıp yapmaya çalışan bir kadın grubu var.

Hastalarda dönem dönem şikâyetler artıyor. Çocuğu sünnet oluyor, evleniyor ya da bir evden başka bir eve taşınıyor. Bunlar süper kadınlarda telaşa, endişeye, hastalık belirtilerinin artmasına neden oluyor. Bu özel stres durumlarında hastalara ilaç tedavisi veriyoruz.

Hastalığın tedavisi var mı?

Hastalığın tedavisi yoktur demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Hastalara hayat tarzınızı, kafa yapınızı değiştirmeniz, zihninizi ve ruhunuzu rahatlatmanız lazım diyoruz. Aynı zamanda yaşam koşullarının da değiştirilmesi gerekiyor. Spora, kaplıcaya gitmek rahatlatıyor. Endişeyi de tedavi ediyoruz.
    Hastalığın tedavisinde birçok branştan destek alınıyor. Ancak fizik tedavi, egzersiz, ilaç tedavisi büyük yarar sağlıyor.

Hastalık hastası olarak biliniyorlar

Fibromiyalji hastalarının toplumda 'hastalık hastası' olarak adlandırıldıklarını anlatan Dr. Uluhan, artık hastalığın kimyasının bilindiğini belirtiyor. Hastalığın nedeninin fiziksel olabildiği gibi ruhsal da olabildiğini bu nedenle hastaya ''Senin bir şeyin yok'' denmemesi ve iyi araştırılması gerektiğini vurguluyor.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Yeni bir Haber....
    Bilgiler için teşekkürler canım. Zaman zaman ben de mesai dönüşleri veya yorgun geçen günlerin ardından "dayak yemiş gibiyim" diyorum... Diyenleri çok iyi anlıyorum. Kolay değil...

3. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Ce: Yeni bir Haber....

bilgiler için tşkler güzel bilgiler

Yeni bir Haber.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir İyi Bir Kötü haber

Bir İyi Bir Kötü haber

Doktor hastasını telefonla arar ve hastasına bir kötü birde çok kötü haberi olduğunu söyler. Daha sonrada ilk önce hangisini söylememi istersiniz diye sorar. Hasta ilk önce kötü haberi duymak istediğini söyler. Doktor hastaya "Tahlillerinizi aldım ve ne yazık ki 24 saat ömrünüz kaldı." der. Hasta yıkılmıştır. Doktora sorar "Daha kötü haber ne olabilir ki ?" Doktor...
  2. yargıtaydan kiracıları sevindirecek bir haber!!!

yargıtaydan kiracıları sevindirecek bir haber!!!

Elektrik, su ve doğalgaz aboneliğini kendi üzerine geçirmedikleri gerekçesiyle kiracılar hakkında tahliye talebiyle dava açılamayacak. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi `nin verdiği emsal karar şöye: "Davacı, sözleşmenin özel şartlar bölümünün 9. ve 16. maddesinde yapılan düzenlemeye dayanarak akde aykırılık nedeniyle sözleşmenin feshi ile tahliye isteminde bulunmuştur. Sözleşmenin özel...
  3. Bir haber ve doğrular

Bir haber ve doğrular

Haberin sahibi olarak, iki gündür kopartılan gürültü patırtının ortasında, sakin bir şekilde olup biteni her yönüyle dikkatlerinize sunayı. Türk Silahlı Kuvvetleri için halkın gözündeki itibarından daha değerli hiçbir şey yoktur. İtibarını korumak, TSK için bir numaralı önceliktir. Son dönemde silahlı kuvvetlerimize yönelik haksız saldırılar hiç olmadık ölçülere çıktı. Dolayısıyla...
  4. Yeni Hedefi Ana Haber

Yeni Hedefi Ana Haber

Namıdiyar Kadırgalı şimdide haberciliğe el atıyormuş... Şuana kadar değişik formatta programlar sunan Seda Sayan şimdide hayali olan haber sunuculuğuna merak sarmış.. Eee hayırlısı olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.. YENİ HEDEFİ ANA HABER KANAL D‘de“Susma” isimli programa başlayan Seda Sayan’ın habercilikte yeni bir hedefi var... Ana haber sunmak. Önceki akşam verdiği...
  5. Vahide Gördüm den Yeni Bir Dizi Haberi....

Vahide Gördüm den Yeni Bir Dizi Haberi....

Vahide Gördüm Vahide Gördüm Yeni Dizi Vahide Gördüm Adını Feriha Koydum Dizisinden tedavi amaçlı ayrılmıştı biliyoruz ki...Adını Feriha Koydum Dizisinin Son bölümde oynayacağını söyleyen Vahide Gördüm şimdide yeni dizi için kolları sıvamış....Ona geçmiş olsun ve yeni dizide ki işinde başarılar diliyoruz.... Yeni Dizimde Dram Yok Vahide Gördüm, kanseri yendiğini söyleyip yeni projesini...

Sayfayı Paylaş