gebe
  1. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

yıldızların ışıkları gece niçin kırpışıyor?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

[FONT=&quot]Geceleri gökyüzünde gördüğümüz yıldızların birçoğu bizim güneşimizden de büyüktürler ama o kadar uzaktadırlar ki, ancak birer nokta olarak gözükürler. Gezegenlerin yıldızlardan farkları, güneş sistemimiz içinde bizimle beraber güneşin etrafında dönüyor olmalarıdır. Bu nedenle çok uzak olan yıldızlar gökyüzünde 'sabit' dururken, gezegenler sürekli yer değiştirirler. Bu gezegenler güneşe yakınlık sırası ile Merkür, Venüs, dünyamız, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüto'dur.

Güneş sistemimizde bile mesafeler o kadar büyüktür ki, dünyamıza 8 dakikada gelen güneş ışığı, Neptün'e ancak 4 saatte ulaşır. Zaten güneş sistemimizde bulunmalarına rağmen Neptün ve Plüto teleskop kullanmadan dünyamızdan görülemezler. Güneş Neptün'e o kadar uzaktır ki, bu gezegenden bakıldığında görünümü parlak bir yıldızdan farksızdır. Güneş ışıklarının dünyamıza gelmek için 8 dakikada aldığı bu yolu, saatte 1000 kilometre hızla giden modern bir jet uçağı ancak 17 yıl civarında gidebilirdi. Güneş sistemimizin dışındaki mesafeler ise inanılmaz. Örneğin, Andromeda galaksisinin ışığı dünyaya 2.2 milyon yılda ulaşmaktadır. Yani biz bu galaksiyi bu kadar yıl evvelki hali ile görüyoruz. Şimdi ne yapıyorlar acaba?

Aysız berrak bir gecede gökyüzünde gözle görülebilen yıldız sayısı 7000'dir. Küçük bir teleskopla 25 milyon yıldız görülebilir. Ama örneğin ABD'deki Mount Palomar gözlem evindeki teleskopla tüm gökyüzü taranabilse 2 milyar yıldız görülebilir. Halbuki sadece Samanyolu galaksisinde 100 milyar yıldız olduğu tahmin edilmektedir. Yıldızların göz kırpıyormuş gibi ışıklarının kırpışmasının sebebi, çok uzaktan geliyor olmaları ve atmosferimizdir. Yeryüzünde nispeten ılınan hava devamlı olarak yükselme meylin-dedir. Bu durum gece de devam eder. Yıldızların zayıf ışıkları bu yükselen hava dalgası içinde kırılırlar. Bazen gözümüze tam olarak ulaşamazlar, yani kesik kesik gelirler.

Bu evimizdeki sıcak radyatörün veya bir ateşin ya da yazın çok sıcak yolların üzerindeki yükselen havanın arkasındaki şekillerin görüntüsünü dalgalandırmasına benzer. Gerçi görülebilir gezegenlerden gelen ışıklar da yükselen hava dalgaları ile kırılır ama onların ışıkları daha güçlü olduklarından gözümüze ulaşmada kesinti olmaz ve göz kırpmazlar.

[/FONT]

yıldızların ışıkları gece niçin kırpışıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yıldızlar infilak etmeden parlak ışık yayıyor

Yıldızlar infilak etmeden parlak ışık yayıyor

Lynx (vaşak) galaksisinde yer alan bir yıldızın 2006'da infilak ederek parçalanmasından iki yıl önce kısa bir süre çok parlak ışık yaydığı tespit edildi. Avrupalı, Japon ve Çinli astrofizikçilerden oluşan ekibin gözleminde, yaşamının sonuna gelen bir yıldızın infilak edeceğini önceden işaret etmesi ilk kez belirlendi. Süpernova haline gelen bu yıldızlar, kısa bir süre gökyüzünün en parlak...
  2. Yıldız Tilbe - Geçti Dost Kervanı

Yıldız Tilbe - Geçti Dost Kervanı

Şu karşı yaylada göç katar katar Bir güzelin yüzü ferimde tüter Bu ayrılık bize ölümden beter Geçti dost kervanı eyleme beni, eyleme beni Şu benim sevdiğim başta oturur Bir güzelin derdi beni bitirir Bu ayrılık bize ölüm getirir eyleme, eyleme beni
  3. Yıldız Tilbe - Ay Işığında

Yıldız Tilbe - Ay Işığında

Ben seni gördüm aşık oldum Gönlümü verdim aşık oldum Tez geldi hicran ayrıldık hemen Ay ışığında ay ışığında Olmasa hasret gülsün muhabbet ay ışığında Gene gel bize durak yüz yüze Ay ışığında ay ışığında
  4. Gece boyunca ışık...

Gece boyunca ışık...

Gece boyunca ışık... Güneş enerjisi kullanır. Priz veya kabloya gereksinim yoktur. Elektrik kullanımı yok! Elektrik faturası yok, kolay montaj! Solar paneller tarafından oluşturulan güneş enerjisi ile çalışır. Şarj edilebilir batarya gün boyu şarj olur. Karanlıkta ünitenin üzerindeki ışık sensörü algılama yapar ve ışık kendiliğinden yanmaya başlar. Işık kaynağı gece boyunca ışık...
  5. Kuyruklu yıldızların niçin kuyrukları vardır?

Kuyruklu yıldızların niçin kuyrukları vardır?

kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı nedir kuyruklu yıldızın diğer yıldızlardan farkı kuyruğu nedir kuyruğu nasıl oluşur Kuyruklu yıldızların diğer gökcisimlerinden farklı ve gizemli şekilleri, aniden ortaya çıkıp bir süre sonra yok olmaları, onların tarih boyunca insanlar tarafından Tanrıların habercileri olarak algılanmalarına yol açmıştır. Onların ölüm ve felaket habercileri...

Sayfayı Paylaş