1 yaşındaki bebek ergenliğe girdi !

Uzman SühaN

Administrator
1 yaşındaki bebek ergenliğe girdi !
Melekler mekanı .com Kadın sitemiz için konu araştırırken ilginç bir habere rastladım.Haberde 1 yaşındaki bebeğin ergenlik dönemine girdiği yazıyordu.Büyük bir şaşkınlıkla haberin içeriğini okumaya başladım.Haberde hindistan da bir bebeğin çok nadir görülen erken püberte denilen hormonal bir rahatsızlığa yakalandığı yazıyor.Bebeğin genital bölgesinde tüylenme olduğu,cinsel dürtülerin başladığı ve 25 yaşındaki bir erkekle aynı testosteron seviyesine sahip olduğu anlatılıyor.Haberin detaylarını yazımızın devamın da bulabilirsiniz öncesi ; Görünür ergenlik belirtileri adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


Yukardaki detaylardan sonra eminim sizlerde benim gibi şaşkınlık içindesiniz.1 yaşındaki bir bebeğin ergenliğe girmesi..Bebeğin anne ve babası bebeğin cinsel organındaki büyümeyi farketmiş.Daha sonra bebeğin gerek genital bölgesinde gerekse yüzünde tüylenemeler başlamış,Aile bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlamış.Doktora gitmişler ve bebeğe erken püberte teşhisi konmuş .Puberte , sekonder cinsel karekterlerin ortaya çıktığı, büyümenin hızlandığı, adet kanamasının başladığı ve doğurganlık yeteneğinin kazanıldığı bir zaman dilimidir. Puberte nedir ,ve 1 yaşındaki bebeğin ergenliğe girmesi ile ilgili tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Haberimizle ilgili yorumlarınızı bu başlık altın dan bizlerle paylaşabilirsiniz.
puberte nedir.jpg
1 yaşındaki bebek, ergenliğe girdi


Hindistan'da 1 yaşındaki bebeğe çok nadir görülen erken püberte teşhisi kondu. Akash ismindeki bebek, 25 yaşındaki bir erkeğin testosteron seviyesine sahip.
Daily Mail'in haberine göre, Hindistan'da bir yaşındaki bebeğin genital bölgesi tüylenmeye ve cinsel dürtüleri oluşmaya başladı, doktorlar bunun çok nadir görülen hormonal bir hastalık olduğunu söyledi.


Akash ismindeki bebek, sahip olması gerekenden 30 kat fazla testosteron seviyesine sahip. 25 yaşındaki bir erkekteki testosteron seviyesine sahip olan Akash'ın genital organı da yetişkin bir erkeğinkine denk. Çoktan yüzünde ve vücudunda tüyler oluşmaya başlayan çocuğun sesi de kalınlaşıyor. 7-8 yaşından önce başlayan ergenlik, tıp dilinde erken püberte olarak biliniyor ve bu 100.000 kişide bir görülüyor.

Akash'ın ailesi, 6 ay önce bebeğin genital organı normalden fazla büyümeye başladığında bir sorun olduğunu farkettiler ancak ciddi bir durum olduğunu düşünmediler. 18 aylık olduğunda durum daha da garip bir hal aldı. Boyu, dört yaşındaki bir çocuğun boyu olan 95 santime kadar büyüdü, yüzünde ve vücudunda anormal kıllanmalar oldu.

Hindustan Times'a konuşan adı açıklanmayan anne, "Kayınvalidem durumun normal olmadığını söyleyince çocuğu doktora götürmeye karar verdik." dedi.

Akash'ın doktoru yaptığı açıklamada, bu yaştaki bir çocuk için ergenliğin çok travmatik olabileceğini, bebeğin çok saldırgan davranabileceğini ve kas gücünün anne ve babasının kontrol edemeyeceği seviyeye gelebileceğini söyledi. Erken pübertenin çok daha büyük bir tehlikesi daha var. Akash, ergenliğini tamamladığı için hayatı boyunca aynı boyda kalabilir.

1,5 yaşındaki bebek, hastalığını anlayacak yaşa gelene kadar, ergenlik semptomlarını yavaşlatmak için ilaç tedavisi görecek. Akash 11 yaşına kadar her ay iğne olacak.

Erken püberte nedir?

Pübertenin, yani ergenliğin, kızlarda 9-12 yaş arasında, erkeklerde ise 10-13 yaş arasında olması beklenir. Bu yaşlardan çok daha erken başlayan ergenlik, erken püberte olarak adlandırılır.

Erken pübertenin nedenleri nelerdir?

Erken püberte, bazı nedenlerden hormanların erken yaşta harekete geçmesinden kaynaklanır. Tiroit bezi problemleri, beyinde, yumutalıklarda veya testislerdeki tümörler, nörofibromatozis gibi bazı kalıtsal hastalıklar, konjenital adrenal hiperplazi, hidrosefali ve kafa içindeki kistler ya da kullanılan bazı ilaçlar bu nedenler arasında sayılabilir.


Duygu Bay
Kaynak:milliyet.com.tr
 

Uzman SühaN

Administrator
Haberin kaynağı milliyet.Gerçeklik payı var ,çünkü bu bir hormonal rahatsızlık .Haberin devamınında ayrıntısı yer alıyor..
 
Üst