11-12 Aylık Bebek Beslenmesinde Neler Var?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
11-12 Aylık Bebek Beslenmesinde Neler Var?
11-12 Aylık Bebek Beslenmesi- Bebeğiniz sizin her şeyiniz. Onun sağlıklı gelişmesi için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Ona gelişimi için ihtiyacı olanları tam olarak veriyor musunuz? İlk 1 yaşına kadar bebekler tüm hayatının aslında önemli aşamasını yaşarlar bu dönem. Nasıl yetişirse öyle derler ya. Özellikle bu ilk 1 yaşta bebeğinize ihtiyaçlarını karşılarken her besinden eşit vermeye çalışın. Her türlü tadı mutlaka alsın. Bebeğinizin 11-12 aylarda artık beslenme alışkanlığı kazandığını artık çoğu besinden yemekten yediğini sizinle artık rahatça sofrada bulunabildiğini unutmayın. Ne kadar yiyeceğine de kendisi karar veren bebeğiniz zaten aslında bu gücü her zaman elinde bulundurdu.

1 yas bebek beslenmesi.jpg


Artık genel anlamda bebeğinizin neyi sevdiğini neye karşı tepkili olduğunu biliyorsunuz. Bu aya kadar inek sütü bal gibi besinler vermediniz ama artık 1 yaş sonrası için inek sütüne özellikle alışma zamanı geldi. 1 yaş için doktorunuza görünüp kan değerlerine baktırabilirsiniz ona göre inek sütüne geçebilirsiniz. Eğer tuzu baharatı onun yiyebileceği şekilde ayarlayabilirseniz artık ona özel yemekler pişirmeniz de gerekmeyecek sizin yediğiniz yemeklerden o da artık yiyebilecektir. Özellikle artık 1 yaş ve sonrası için daha az kilo alma eğilimi iştahsızlık olabilir. 1 yaşa kadar özellikle hızla kilo alan bebeğiniz artık bu hız düşecektir. Ama sağlık bakımından herhangi bir problem yoksa bu konuda endişelenmesin anne ve babalar.

Anne sütü yine devam edilmelidir ama anne sütü olmadığı durumlarda 1 yaştan sonra inek sütüne başlanabilir. İlk zamanlar ben ikizlerime 1/3 oranında su ekleyerek başlamıştım baktım sıkıntı yok bir süre sonra tam olarak süt vermeye başladım. İnek sütü verilmeye başlandığında kabızlık ya da kansızlık olmaması için su ekleyebilir özellikle günlük 2 su bardağını geçmemeye özen gösterilmelidir. Bebeklerde tuz tüketimi önemlidir bu yüzden çok az miktarda yemeklere ekleyebilirsiniz. Fazlası zarardır eksiği de zarardır tuzun. Bebeğinizin mide kapasitesi çok az olduğundan ilk olarak yemeğe başlarken en önemli gıdaları vermelisiniz ki kısa süre sonra doyduğunu görebilirsiniz sofrada öncelik önemli gıdalara olmalı araya karıştırılan şekerli gıdalar hem zararlı hem iştahını kapatacağından önerilmez. Örneğin kahvaltıda çok fazla yer alan reçeller çokokremler gibi besinler oldukça zararlıdır. Bebeğin yeter ki yesin diye ekmeğine sürüp sürüp verilmemeli. Hazır gıdalardan kesinlikle uzak kalmalı bebeğiniz. Çay kahve kola ise kesinlikle verilemez bunun yerine demleme bitki çayları ıhlamur nane limon gibi taze sıkılmış meyve suyu verilebilir.

11-12 aylik bebek beslenmesi.jpg


Bebeğinizin hayatından yoğurdu çıkarmayın kesinlikle. Ev yapımı günlük bir kase ev yoğurdu mutlaka tüketilmeli. Size şimdi 11-12 yaş bebekleriniz için örnek bir kahvaltı menüsü de sunmak istiyorum.

Zengin Sabah Kahvaltısı

yarım su bardağı ılık süt
1 tam haşlanmış yumurta ya da omlet
1 dilim tam buğday ekmeği (evde kendiniz yaparsanız daha sağlıklı olur)
1 ince dilim az tuzlu peynir
3-4 adet çekirdeği çıkarılmış zeytin
1 tatlı kaşığı pekmez (yoğurtla sütle birlikte verilmemeli)
Mevsiminde ise salatalık domates verilebilir.
 
Üst