1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  12 Mart 1921 İstİklal MarŞinin Kabulü

  Konu, 'Cumhuriyet Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  12 mart istiklal marşının kabulü ile ilgili yazı 12 mart şiirleri istiklal marşının kabulü şiir ile ilgili yazı şiirler


  İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis’teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey’in yardımını istedi.

  Hasan Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:

  ‘‘Akif Bey’in yanımda olduğu bir zaman,elime bir kağıt parçası alarak,onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.

  - Ne yazıyorsun?

  - Marş…İstiklal Marşı yazıyorum.

  - Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? içinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?

  - Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.

  - Ya, o halde yazalım.

  İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

  Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer yaptı.   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  asi melek
  cansu günay önemli yerlerini al yani kısa yaz coook konuşma....
  Bu arada gayet iyi her yerde a şeyler fakat sorun değil
  ....SAĞOLUN TEŞEKKÜRLER....
   
  Son düzenleme: 11 Mart 2010
 3. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  saddddd
  l
  ....SAĞOLUN TEŞEKKÜRLER....[/QUOTE]
   
 4. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Teşekkürler mavi adminim..
  Ben de bugün dolayısıyla öğrencilerime İstklal Marşı'nın 10 kıtasını okutacağım..Ezbere..O kadar çok duygulu okuyanlar oluyor ki...Tüylerim diken diken oluyor.
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  aşk
  aşık oldum duygularımı dokmem lazım
   
 6. salaklr

  ben siir dedim ama gerzeler
   
 7. şirk

  şirk Forum Okuru

  gratit

  sizim kadar apyal birini görmedim bu kadar aptallık olmaz
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok iyi bir site burası
   
 10. Mnk_prenses

  Mnk_prenses Forum Okuru

  çok teşekkir ederim çok gzl bir site =)
   
 11. Mnk_prenses

  Mnk_prenses Forum Okuru

  sağolun...

  ÇoOok tEşEKkÜR eDrİm ...
  ÇoOok GüzEL bİR sİte
   
 12. ödevim var

  ödevim var Forum Okuru

  dahada güzel olabilirdi ben beğenmedim pek açıkçası...
   
 13. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 15. hande ulusoy

  hande ulusoy Forum Okuru

  sağolun

  çooook tesekkür ederim
   
12 Mart 1921 İstİklal MarŞinin Kabulü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 12 Martta sinemaya

  12 Martta sinemaya

  yönetmeliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı Güneşi Gördüm sinema filimi seyirci ile buluşyor....... ARTIK SÖZ SEYİRCİDE! 12 MART'TA VİZYONA GİRECEK OLAN MAHSUN KIRMIZIGÜL'ÜN İKİNCİ FİLMİ 'GÜNEŞİ GÖRDÜM'ÜN BASIN GÖSTERİMİ DÜN YAPILDI. Filmi gazetecilerle birlikte izleyen Mahsun Kırmızıgül, 'Filmde emeği geçen bütün ekibe çok teşekkür ederim. Çünkü, biz birlikte güzel bir şey yapmak için...
 2. Bugün (12 Mart) Doğanlar

  Bugün (12 Mart) Doğanlar

  12 mart hangi burç 12 mart doganlar doğanlar martta doğanlar burç Mantıkları ve duyguları arasında denge kurmayı başaran ender kişilerdir. Araştırmacı ve aktif düşünce yapıları sayesinde, yaşamada başarı grafikleri daima yüksek olacaktır. Kendilerine her konuda güvenirler. Yönetilmesi zor kişilerdir. Akıl oyunlarından hoşlanırlar ve espri yetenekleri güçlüdür. Mükemmel derecede zeki ve iyi...
 3. Fetih Marşi

  Fetih Marşi

  Fetih Marşı Yelkenler biçilecek yelkenler dikilecek; Dağlardan çektiriler kalyonlar çekilecek; Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek Yürü hala ne diye oyunda oynaştasın ? Fatihin İstanbul’u fethettiği yaştasın.! Sen ne geçebilirsin yardan anadan serden.... Senin de destanını okuyalım ezberden... Haberin yok gibidir taşıdığın değerden... Elde sensin dilde sen gönüldesin baştasın...
 4. İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

  İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

  Merhaba.İstiklal Marşı hakkında araştırma yapıyorum da lütfen bu sayfaya marşımızın kabulüyle ilgili bilgiler yazabilirmisiniz..
 5. 12 Mart 2013 Günlük Burç Yorumları

  12 Mart 2013 Günlük Burç Yorumları

  Bu konu; 12 Mart 2013 Günlük Burç Yorumları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz, haftanın bu ilk günlerinde işlerinizin yolunda gitmesini diliyor ve sizlerle 12 Mart 2013 Günlük Burç Yorumlarınızı paylaşıyoruz.. 12 Mart 2013 Koç Burcu Yorumu Hayatınızdaki ani değişiklikler sizi derinden etkiledi. Herşey birdenbire olmuş gibi geliyor. Oysa uzun...

Sayfayı Paylaş