120 yaşına kadar yaşamanın sırları

M

Monera

Forum Okuru
120 yaşına kadar yaşamanın sırları
120 yaşına kadar yaşamanın sırrı

Dünyaca ünlü kalp doktoru Prof. Dr. Mehmet Öz, Balçiçek Pamir'e açıkladı

mehmetozzzkucukkkkk.jpg

Mehmet Öz Balçiçek Pamir'in sorularını Söz Sende'de yanıtladı. Söz Sende haftaiçi her akşam 18:30'da HABERTÜRK'te..
Balçiçek Pamir: O kadar çok lakabınız var ki. "Yılın Doktoru", "Milenyumun İyileştiricisi", "Yarının Küresel Lideri"...Asıl lakap değil bunlar kazanılmış ödüller. "Yılın Amerikan-Türk Adamı" yanılmıyorum değil mi? Ve en son da Time'ın "100 Etkin İsmini"n içindesiniz. Peki şimdi, tabi ki doktorlukla ilgili çok şey soracağım ama, bunlar nasıl, bu ün iyi mi, kötü mü?
Mehmet Öz: Tabi bunların hepsi çok önemli. Özellikle "Time 100 Etkin İnsan"ın arasına girdiğim için çok mutluyum. Benim hekim olarak en büyük amacım hastalarımdan takdir almam. İyileştirdiğim bir insana yardım etmem. Onun için ameliyathaneden çıktığımda bu haberi aldığım zaman biraz şaşırdım. Biraz utanıyorum açıkçası, hiç beklemiyordum.
Balçiçek Pamir: Niye beklemiyordunuz?
Mehmet Öz: Çünkü biz doktor olarak bunları aramıyoruz. Hakikaten bir hastaya yardım ettiğimiz zaman onlardan teşekkür beklemiyoruz bile. Onun için biraz çekiniyorum. Hasta iyi dileklerde bulununca ben utanıyorum açıkçası. Çünkü benim amacım bu değildi. Ama ödüller geldiği zaman düşünmeye başlıyorum. "Ödülleri nasıl korurum, dünyayı nasıl iyileştiririm?"
Balçiçek Pamir: Tabii bir avantajı olmalı değil mi bunların?
Mesela Time'ın "100 Etkin İnsanı" arasına girmem sayesinde muhteşem insanlarla tanışabiliyorum. Bunlarla ilerde bağlantı kurarak, kimbilir belki de topluma yardım edebiliriz. Bunlarla konuştuğumuz zaman sağlık konusunu yukarıya doğru itiyoruz.
Balçiçek Pamir: Ben katılıyorum. Çünkü her şey pazarlama üzerine kurulu. İyi iş yapamazsanız gösteremiyıorsunuz kendinizi.
Mehmet Öz: Aynen katılıyorum. benim en büyük amacım o. Çünkü kitapları yazarken amacımız karmaşık olan konuları benzetmeler kurarak biraz daha rahat anlatmak istiyoruz. Ama platform yoksa kimse benim dediklerimi duyamaz.
Balçiçek Pamir: Birtakım ödüller var. Bir taraftan da çok ünlü showlara katılıyorsunuz. Mesela bir tanesi Oprah Show'du. Çok merak ediyorum öncesinde çok heyecanlandınız mı? Yoksa o mu heyecanlandı?Nasıl hazırlandınız?
Mehmet Öz: Oprah heyecanlanmadı. Sahici bir insan. Çok açık, dürüst konuşur. Televizyonda gördüğünüz gibi aynen özel hayatında da öyle davranır. Ama ben Oprah Show'u pek seyretmiyordum. Doktor olarak devamlı ameliyathanede bulunuyordum. Onun için ilk showa çıktığımda heyecanlanmadım. Belki de başarılı olmamın sebebi o. Çünkü Oprah'a katılanlar onu devamlı seyrediyor. Oprah istiyor ki normal haytta nasıl yaşıyorsan showda da aynı davran. Çünkü seyirciler sizin nasıl hakiki bir insan olduğunuzu görsünler. O sırada yakın bir bağlantı kurduk Oprah'la.
Balçiçek Pamir: Bundan sonra bir değişiklik oldu mu, hayatınızda?
Mehmet Öz: Bir kere sokaklarda yürürken herkes bizi durdurup soru sormaya başladılar. O da aslında iyi bir şey doktor olarak. Çünkü sorduğu sorular genelde çok basit sorular.
Balçiçek Pamir: En çok ne sordular?
Mehmet Öz: En çok sorulan soru: "Nasıl kilo kaybedebilitim?" Ya da "Ben şişmanım bu kiloları atmak için ne yapabilirim?"
Balçiçek Pamir: Tabii bu Amerikalılar'ın çok önemli sorunu...
Mehmet Öz: İkinci soru: "Daha uzun yaşamam için ne yapmam gerekir?" Ama bu showda artık biliyorsunuz bayağı zaman geçti. Hatta yeni bir haber çıktı.
Balçiçek Pamir: Kendi showunuza sahip olacaksınız. İnanılmaz bir şey...Peki nasıl olacak? Her gün mü yapacaksınız?
Mehmet Öz: Haftada üç gün çekim yapılacak. Ama her gün gösterilecek.
Balçiçek Pamir: Bu bir il mi? Bir doktorun böyle bir show yapması?
Mehmet Öz: İlk kez şimdiye kadar. Büyük istasyonlarda çıkacak o yüzden seyirci sayısı yüksek olacak inşallah.
Balçiçek Pamir: Hele bir Türk doktor..O tamamen bir ilk.
Mehmet Öz: O ilk ama...Aslında Türk değil de dışarıdan gelmem iyi bir şey Amerikalılar için. Amerikalılar pek dışarıya bakamıyorlar. Anlamıyorlar. Ülke çok büyük bir ülke, her şey bulunuyor. 100 sene önce Amerikalılar tabi biraz daha çok dışarıya bakarlardı. Tabi bütün ülke hepsi göçmen. Amerika2da doğan az kişi var. Zevki zaten oradan çıkıyor. O yüzden dışarıdan gelen bir doktoru çok rahat kabul ediyorlar.
Balçiçek Pamir: Bu bir avantaj yani.
Mehmet Öz: Belki büyük bir avantaj. Mesela Türkiye2deki sırları Amerika'ya getiriyorum. Türkler şöyle şöyle hareket ediyor..Buradaki güzel tıp sistemine rağmen yaşam oranları biraz yakın. Onun için Türkiye, Ortadoğu, Asya, Avrupa, Güney Amerika...Tüm bu ülkelerdeki sırları ben Amerika'ya getirmek istiyorum.
Balçiçek Pamir: Peki siz kendinizi ne kadar Türk hissediyorsunuz? Bu arada güzel Türkçe konuşuyorsunuz. Orada doğup büyüdünüz, hiç konuşamayabilirdiniz.
Mehmet Öz: Teşekkür ederim. Türkçe'ye çok meraklıyım ben. Gençliğimin dörtte biri burada geçti. Annem babam buradalar. Her zaman kendimi bir Türk olarak hissediyorum. Ve hakikaten kendimi Türk olarak takdim ediyorum. Ama "Türkler Amerikalılar'dan daha iyi " demek için değil. Türkler farklı Amerikalılar'dan
Balçiçek Pamir: Babanız kaç yaşında? Bir röportajında diyor ki: "Ben 100 yaşıma kadar, Mehmet 125 yaşına kadar yaşar"
Mehmet Öz: 125 bilmiyorum ama seyircilerin bir çoğu 100 yaşıı geçebilirler.
Balçiçek Pamir: Nedir bunun sırrı?
Mehmet Öz: Mavi bölgeler dünyada insanların en uzun yaşadıkları bölgeler. Bu ülkelerde 100 yaşına varma oranı Türkiye'den 4 kat fazla. Bunların sırrı değişik yemekler. Birincisi besin değeri yüksek olan yemekler. Topraktan çıkan yemekler. Sebze, meyve...Yedikleri etin yağ oranı düşük. Bizim atalarımızın yediği ette yağ oranı yüzde 5'ti. Bizim yediğimiz etlerin yağ oranı yüzde 35.

Balçiçek Pamir: Sırlardan bir tanesi de burada. Sağlıklı kalım iksiri? Nedir bu?

Mehmet Öz: Bu bizim yeni içeceğimiz.

Balçiçek Pamir: Ne var içinde bunun?

Mehmet Öz: Limon, ıspanak, elma, salatalık, kereviz, biraz buz, maydanoz...Sabah kalktığınız zaman içeceksiniz. Bütün herkes hazırlayabilir.

NASIL HAZIRLANIYOR?

2 Kase ıspanak(İyice yıkayıp karışımın içine çiğ olarak koyabiliriz)

2 salatalık

1 kereviz

Dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü.

Maydanoz

2 elma

1 tutam ıhlamur

Yarım limon

BEYNİ GENÇ TUTMA ÖNERİLERİ

40 yaşın altındakiler tek ayak üzerinde 30 saniye kalmalı.

40 yaşın üzerindekiler tek ayak üzerinde 30 saniye kalmalı

Tek ayak üzerinde antrenman evde her gün yapılmalı

Cevap: 120 yaşına kadar yaşamanın sırları

:hhh::hhh:

Cevap: 120 yaşına kadar yaşamanın sırları

tskler canm,paylasimin icin dün siyaset meydanindada izemistim,,doktrda tebrik ederim valla,bravooooooo

kiz tugce daha gencsin:hhh:

Geri