1. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında DİŞ.HEKİMİ tarafından paylaşıldı.

  diş çektirme ücretleri 2011 diş çekim ücreti 2011 20 lik dişe dolgu yapılırmı çekimi fiyatları 20 yaş dişleri 3. büyük azı diş olarak da adlandırılırlar.bu dişler azı dişler arasında en büyük olan ve çenelerin en gerisinde kalan dişlerdir. Bu dişler ağızda süren son dişlerdir. 18-24 yaşları arasında ağızdaki yerlerini alırlar. Ama genellikle geç yaşlara kadar çıkmazlar ya da gömük kalırlar.
  Bazı kişilerde dört adet 20 yaş dişi vardır, nadiren ise hiç oluşmazlar.
  Çoğunlukla 20 yaş dişlerinin sürmesi için ağızda yeterli boşluk yoktur ve birçok 20 yaş dişi gömük kalır ya da tam süremeyerek yarım çıkmış şekilde ağızda dururlar.
  Bu dişler çoğunlukla; Diş etrafında Ağrı , Kulak ağrısı, Ağız açmada kısıtlılık gibi şikayetlere neden olurlar. Bazen etraflarında kist oluşabilir bazende öndeki dişin çürümesine neden olabilirler. Yerleri nedeniyle arkada kaldıklarından bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez ve diş etinde iltahaba neden olabilir.


  GÖMÜK 20 YAŞ DİŞLERİ
  20 YAŞ DİŞLERİ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA MUTLAKA ÇEKİLMELİDİRLER
  • Enfeksiyon : Dişetinin altında, çıkacak 20 dişinin folikül adı verilen koruyucu bir zarı vardır. Diş sürmeye çalışırken burada ENFEKSİYON meydana gelebilir. Enfeksiyon sonucu dişetleri kırmızı ve şiş olup ağrı yapabilirler. Enfeksiyon ağızda kötü tat ve kokuya sebep our.
  • Ağrı : Sürmekte olan 20 yaş dişinin baskısı sonucu ağrı oluşabilir.
  Enfeksiyon da ağrıya yol açabilir.
  • Kist : 20 yaş dişi alınmazsa dişin etrafında kist oluşabilir. Bazı durumlarda hastanın hiçbir şikayeti olmamasına rağmen alınan röntgenlerde gömük 20 yaş dişinden kaynaklanan çok ciddi kist vakalarıyla karşılaşılmaktadır. Kistler kemikte ve diğer diş ve dişetlerinde hasara sebep olurlar.
  • Öndeki dişe zarar verilmesi : Gömük olan 20 yaş dişleri önlerinde bulunan 2. büyük azı dişlerinin köklerine baskı yapıp kökte problem veya dişle temas yerinden geç fark edilen çürüklere yol açabilirler. Baskı fazlaysa ön dişte devrilmeler de meydana gelebilir.
  • Ön dişlerde çapraşıklık : Sürmeye çalışan 20 yaş dişleri öndeki dişlerde çapraşıklığa neden olabilirler. Özellikle ortodontik tedavi sonrası çapraşıklık olmasını engellemek için 20 yaş dişlerinin çekimi tavsiye edilir.
  • Besin gömülmesi : 20 yaş dişleri ağız içerisinde çok arkada oldukları için temizlenmeleri çok zordur. Hem fırça o bölgeye kadar gidemez hem de bulantıya yol açabilirler. Temizlik probleminden dolayı da dişeti hastalığı ve çürük oluşma olasılığı vardır. Bu durumda önemli olan diş 1. ve 2. büyük azı dişleridir. 20 yaş dişleri çekilebilir fakat çiğnemede en önemli dişler olan 1. ve 2. büyük azı dişlerinin sağlığı önemlidir.
  • Başka cerrahi işleme engel olmaları; çene kırıklarında eğer diş kırık hattı üstünde ise çekimi gerekebilmektedir. Ayrıca ortognatik (çenelerin düzeltilmesi ameliyatı)cerrahi işlemlerinde de gömük dişlerin çekimi gerekebilmektedir.
  • Tümör oluşumu; nadirde olsa gömük diş etrafında çene tümörleri oluşabilmektedir.

   
 2. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  işte o dertten bende de var hatta sizinle konuşmuştum yıllardır şişip şişip iniyo die...
  sizde bana beklemeyin doktora gidin dediniz ama ben yine korktum gitmedim :utan:

  ama ağrımıyo ki şimdi yuppi :)

  ağrırsa tıpış tıpış gitcem :)
   
 3. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.184
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Ҝє£єβєҜ'£єЯ Ď¡¥àЯı
  ben 22 yaşındayım ama hala 20lik dişim çıkmadı :S
   
 4. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  20 yaş dişleri günümüzde artık yavaş yavaş ortdan kaybolan dişlerdir.. tahminimizce gelecek nesilde 20 yaş dişi görülmeyecektir.
  22 yaşında çene gelişimini tamamlamış demektir eğer dişleriniz çıkmadıysa, ya yan duruyor diğer dişe yaslanıyor, ya kendine çıkacak yer bulamıyor, çeneneiz çok dardır, veyahut hiç yokturlar.. yk iseler sorun yok ama diğer iki ihtimali göz önünde bulundurup röntgen çektirmenizi öneriyorum
   
 5. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Merhaba doktor bey bi sorum olacak devlet hastanesinde bu dişleri çektirme imkanımız yok mu ya da özel hekime gitsek ücreti ne kadardır 4 diş için.
   
 6. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Devlete gidebilirsiniz tabiki ama orada malesef en yakın 4 5 ay sonrasına randevu veriliyor. oda tamamını karşılamıyor gene 100 tl civarı uzman hekim ücreti ödüyorsunuz sanırım. bazı durumlarda malesef başak doktorlar işlem yaptığı için vede yoğunluklarından bizlere yarım kalmış operasyonlarla gelen mağdur hastalarımız oluyor. bunun olacağının elbette garantisi yok ama doktorunuzdan mutlaka detaylı bilgi aln.. piyasadaki özel muayenehanelerde fiyat çok daha farklı tabiki 300 tl den 600 tl ye kadar çıkabiliyor bunlar tek diş fiyatları.. gideceğiniz yere göre doktorun insafiyetine göre fiyat değişikliği olabilir tabiki.
   
 7. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Zaten devlet hastanesinde neyi tam yapıyolar ki.:) Teşekkürler bilgi için...
   
 8. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Rica edeirm geçmiş olsun:)
   
 9. ramazan günay

  ramazan günay Forum Okuru

  doktor bey 20 lik dişimi çektircem özel muayene de ortalama kaç para alırlar.
   
 10. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Yani özel yerler cok değişken fiyatlar verebilir 250 tl den başlayıp 1000 tl ye kadr çıkabilir
   
20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 20 yaş dişi

  20 yaş dişi

  “Gömülü Diş” ne demektir ? Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere ” gömülü dişler” denir. Üçüncü büyük azı dişleri ( yirmi yaş dişleri veya akıl dişleri olarak da bilinir ), en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Üçüncü azı dişlerinin sürebilmesi için ağızda yer bulunmuyorsa ve kişi 25 yaşına geldiği halde halen sürmemişse, ” gömülü ” olarak...
 2. 20 Yaş Dişi Neden Geç Çıkar

  20 Yaş Dişi Neden Geç Çıkar

  20 yaş dişi ne zaman çıkar 20 yaş dişlerinin görevleri dişi belirtileri dişinin görevi yirmi dişlerinin görevi Yabancıların “akıl dişi” de dedikleri yirmi yaş dişleri geç çıktıkları gibi, çoğu kez problem de yaratırlar ve diş hekimlerince derhal çekilmeleri önerilir. Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır....
 3. Dikkat! 20 yaş dişi tümöre dönebilir

  Dikkat! 20 yaş dişi tümöre dönebilir

  Ağrı; şişlik ve kokuya neden olduğunda sakın ağrı kesicilerle geçiştirmeyin. Bir diş hekiminin yolunu tutun; 20 yaş dişinizi sakın ihmal etmeyin! Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Durmuş, halk arasında "akıl dişi" olarak bilinen 20 yaş dişinden kaynaklanan ağrıların tedavi yerine ağrı...
 4. Diş teli tedavisi hangi yaş gruplarında uygulanabilir?

  Diş teli tedavisi hangi yaş gruplarında uygulanabilir?

  diş teli kaç yaşında takılır,diş telini hangi yaş grubu takabilir,diş teli kimlere takılır,diş teli ortodonti tedavisi hakkında bilgiler Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir. Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik...
 5. 20 Yaş dişi mutlaka çekilmelimi?

  20 Yaş dişi mutlaka çekilmelimi?

  Ağzımızın 4 köşesinde bulunan 20 yaş dişleri, diş etine veya kemik içine gömülü halde dururlar. Evrimimiz nedeni ile çene kemiğimiz küçüldüğünden, bu dişler farklı yönlere doğru gelişebilir veya hiç dışarıya çıkamayabilirler. Bu nedenle, 20 yaş dişlerimiz ağız sağlımızda en fazla sorun yaratan dişlerdir. Genelde bu dişler diş hekimi tarafından çekilirler. Çenenin boyutu, dişin gideceği yön...

Sayfayı Paylaş