Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  3-6 Yaş Çocuklarda İştahsızlık

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  5 yaş çocuklarda iştahsızlık 3 yaş çocuğunda iştahsızlık 3 çocuklarda çocuklar hangi yemekleri sever Çevrediki kişilerin çoğunlukla yakındığı bir durum bende dahil olmak üzere.Gerçektende çocuklarımızda bir abur cubur yeme hastalığı başladı artık yemek yemiyorlar.Abur cubur yiyince karınları doydu sanıyorlar ama yemek yemeyince vücut zayıf düşüyor.Abur cubur yüzüdnen iştahları kesiliyor.Buyrunuz meleklerim Prof.Dr. Benal Büyükgebiz bizi bu konuda bilgilendiriyor.


  3-6 Yaş Çocuklarda İştahsızlık
  Bu yaş grubunda hemen her çocuk, sıvı-yarı katı ve katı besinleri sorunsuz tüketebilir hale gelmiştir. Ancak yine de pek çok çocukta söz konusu beslenme becerilerinin...
  En önemli özelliği daha önceki ve sonraki yaş gruplarına oranla büyümenin nispeten daha yavaş olmasıdır. Adeta geçici bir durgunluk dönemi denilebilir. Çocuk boy uzunluğu ve vücut ağırlığı artışı göstermeye devam eder ancak hızı azalmıştır. Bu nedenle de, bu dönemde yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuk anne-babanın dikkatinden kaçabilir. Yetersiz kilo artışı ve boy uzaması gerçekleştiği durumda bile dikkati çekmeyebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu yaş grubu çocuklar da büyümeye devam ederler, etmelidirler…
  Beslenme becerileri büyük ölçüde gelişmiştir. Bu yaş grubunda hemen her çocuk, sıvı-yarı katı ve katı besinleri sorunsuz tüketebilir hale gelmiştir. Ancak yine de pek çok çocukta söz konusu beslenme becerilerinin hala geliştirilmeye ihtiyacı vardır. Bunun için uygun besinlerle becerilerin geliştirilmesi desteklenmelidir.
  Çocuğun bağımsızlığını ilan etmesi, kendi iradesini yaşamak arzusu çok dikkat çekicidir. Bu amaçla sevdiği-sevmediği yiyecekleri belirleme ve kabul ettirme dönemidir. Anne-baba çocuğun tercihlerine saygı duymakla birlikte, uygun zaman aralıklarıyla yeni besinleri teklif etmeli, çocuğun yeni besinleri denemesini sağlamalıdır. Burada baskı yapılmamalı, bu süreç doğal ortamlarda gerçekleştirilmelidir.
  Bu yaş grubu çocukların bir diğer özelliği de öğrenmeye çok yatkın oluşlarıdır. Ancak, bu istek genellikle başkalarının davranışlarını izleme ve taklit etme özelliği taşır. Bu nedenle, çocuk olumlu etkilere açık olduğu kadar olumsuz etkilere de açıktır.
  Erişkinlerin beslenme davranışlarını kopya etmeyi sever. Bu özellik olumlu yönde kullanılmalıdır.
  Beslenme becerileri gelişmiş olsa da, sofra adabının öğrenilmesi ve sofra düzenin benimsetilebilmesi de bu yaş grubunun özelliğidir. Bu nedenle öğün saatlerinde aile ile birlikte sofraya oturmalı, beslenmenin sosyal ve kültürel niteliklerini öğrenmesi için gayret edilmelidir.
  Yapılan bir araştırmada okul öncesi yaş grubu çocuklarının beslenme davranışları incelenmiş, aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır.
  * Büyük bir kısmı günde üç öğün beslenmeyi sürdürebilmektedir. Boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları normal sınırlarda ise sakınca yoktur.
  * Bir kısmı öğün aralarında da ara öğün olarak bazı yiyecekleri tüketebilir. Eğer ara öğünde yedikleri ana öğünde besin tüketimini olumsuz etkiliyorsa kaldırılabilir.
  * Bir kısmı süte aşırı düşkünlük gösterirken bir kısmı da süt ve süt ürünlerini yemeği reddeder. Bu durumda süt grubunda yer alan yiyeceklerden daha kolay tükettiği tercih edilmelidir. Bir diğer yaklaşım da sütü başka yiyeceklerin içinde tüketmesini sağlamaktır. Sütlü çorbalar ve sütlü tatlılar, dondurma bu amaçla kullanılabilir.
  * Ekmek yeme oranı oldukça düşüktür. Pilav, makarna, börek gibi ekmek değişimleri veya hamburger, pizza ve pide gibi ekmek içeren yiyeceklerin önerilmesi söz konusu olabilir.
  * Abur-cubur adı verilen yiyecek gruplarıyla tanışmışlardır ve tercih ederler. Belirli disiplin içinde ve özellikle de yemek sonrasında az miktarda yiyebilirler.
  * Fast-food grubuyla da bu yaş grubunda tanışırlar. Belirli disiplin içinde yemelerinde sakınca yoktur.
  * Tek yönlü şeker tüketimi eğilimleri çok belirgindir. Gerek besin değeri gerek diş sağlığı açısından tercih edilmez.
  Anne-babalara öneriler
  1. Her öğün için uygun-makul bir süre belirleyin
  2. Öğün kuralları oluşturun
  3. Daima az-makul miktarda porsiyonlar verin
  4. Sofradaki sohbet edin ve buna çocuğunuzu da dahil edin.
  5. Masadaki davranışlarını sık sık övün.
  6. Belirlenen kuralların üçüncü defa bozulması durumunda kuralları tekrar belirleyin.
  7. Süre bitiminde yemeği sonlandırın.
  8.Son yemeğini bitirmezse, tatlı veya kola vermeyin. Bunu cezalandırmak amacıyla yapmayın. “Tatlı yemekten sonra yenir” gibi bir açıklama en uygun olanıdır. Yemek yenmediğine göre tatlı da doğal olarak yenemiyordur. Mesaj verilmiş ama cezalandırılma söz konusu olmamıştır.
  9. “Abur-cubur” alımını kurala bağlayın ve sınırlayın.
  10.Daima, masada yemek yedirin.

  Pratik yaklaşımlar
  * Daima morali iyi iken yemek verin.
  * Hangi öğünde daha iştahlı ise, bu öğünü dikkatli değerlendirin.
  * Öğünlerden önce yürüyüşe çıkarın. Açık hava acıktırır ve iştahı açar. Bağırsak hareketliliğini arttırır.
  * Yemek ortamı temiz ve düzenli olmalıdır.
  * Tabaklarların renkli ve sevimli olması tercih edilmelidir.
  * Küçük tabak kullanın. Eğer daha fazla yemek yemek isterse ikinci tabağı verin. Çocuğun tabağına çok fazla besin koymayın. Gözünü korkutmayın. Bitirmesi onın da moralini yüksektecek, kendini hisstmesini sağlayacaktır.
  * Yavaş ve çok çiğnemesini destekleyin.
  * Yemeği ılık tutun..
  * Gece yatarken bir şeyler yemek istiyorsa, kaloriden zengin besinleri tercih edin.
  * Düşük kalorili yiyecekleri kısıtlayın. İştahı kapatabilirler.
  * Boş kalori kaynaklarını azaltın.  Prof.Dr. Benal Büyükgebiz
  (alıntı)
   
3-6 Yaş Çocuklarda İştahsızlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 3-6 YaŞ Sorunlari

  3-6 YaŞ Sorunlari

  3 yaş sorunları 5 6 yaş sorunları 5 çocuk 3-6 YAŞ SORUNLARI Parmak Emme Parmak emme her sağlam çocukta bebeklikte görülen normal bir davranıştır. Genellikle 2 yaşına kadar kendiliğinden bırakılır. Daha sonraki yaşlarda ve özellikle 5-6 yaşından sonra devam ederse arzu edilmeyen bir alışkanlık olur. İnsana bir zevk, bir doygunluk sağlayan herhangi bir şeyin tekrarı kısa bir süre sonra...
 2. 3 yaşındaki çocuğun bilişsel gelişimi

  3 yaşındaki çocuğun bilişsel gelişimi

  2)Çevrenin kendinden farklı olduğunun artık yeterince farkındadır. Artık bir yabancının onu anneden uzaklaştırması, kendisi, annesi ve çevre bütünlüğünün bozulacağı korkusunu yaratmaz. Kendisi, annesinden de çevreden de farklıdır. Onlarla bir bütün değildir. Bir önceki dönemde annenin onu evde bırakıp dışarı çıkması olay olurken, o şimdi annesini kapıdan uğurlar. Hatta anaokuluna gider....
 3. 3-6 yaş arası aile içi disiplin

  3-6 yaş arası aile içi disiplin

  Çocuklarımıza displini daha küçük yaşta vermeye başlamalıyız ki ilerde disiplinli bir birey olsun:)Buyrunuz. 3-6 yaş arası aile içi disiplin Günlük yaşam içinde ailelerin sıklıkla karşılaştıkları ilk çocukluk dönemi zorluklarının başında”disiplin” gelmektedir. Anne-babalar çocuklarını eğitirken neleri yapıp neleri yapmamaları konusunda sık sık belirsizlik yaşarlar. Aile,uzmanlar...
 4. 6 Yaş Çocuk Gelişim Özellikleri

  6 Yaş Çocuk Gelişim Özellikleri

  6 Yaş Çocuk Gelişim Özellikleri HAKKINDA BİLGİLER RİCA EDİYO5RUM TEŞEKKÜRLER.
 5. 3-6 Yaş Aralığında Çocuğu Olanlar! Yardım Lütfen!

  3-6 Yaş Aralığında Çocuğu Olanlar! Yardım Lütfen!

  Merhaba ben Tuğçe. Tasarım öğrencisiyim. Yeni projemizde 3-6 yaş arasındaki çocuklar için oyun materyali tasarlayacağız. Bu yaş aralığındaki çocuklar hakkında bilgi toplamak amacıyla 9 soruluk kısa bir anket hazırladık. https://docs.google.com/forms/d/16DZMruavd7oPxeM3ReOvrAis22OSq9P68k_v-c6aT20/viewform Eğer vakit ayırıp anketi cevaplarsanız çok memnun oluruz. Bunun dışındaki soru, görüş...

Sayfayı Paylaş