1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  70 Yıl Önce, 70 Yıl Sonra Türkiye'de Eğitim

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Büyük bir dikkatle ve hayretle okuduğum satırlardan sonra bir eğitimci olarak bunu mutlaka paylaşmalıyım dedim. 1939 yılında toplanan Eğitim Şurasındaki tartışmalar ile, günümüzde ÖSS ve SBS'den sonra ortaya çıkan vahim tablolar nedeniyle yapılan tartışmalar arasında ne kadar benzerlik bulacaksınız?
  Cumhuriyet büyük başarıların coşkusunu yaşarken, sorunlarını ilk defa “1939 Maarif Şûrası”nda özgürce tartıştı, kitap olarak da yayımladı.
  Aradan geçen 70 yılda eğitimimiz çok büyük atılımlar yaptı ama bazı ‘kafa’ sorunlarımız devam ediyor!

  1939 Maarif Şûrası
  Şûrada eğitimciler “Tek kitap sistemi”ni eleştirdiler. “Gençlerin iyi yetişmediğini, Türkçeyi iyi kullanamadığını” anlattılar!
  Dil devriminin aşırılıklarının zararlarına dikkat çektiler!


  Hitler’den kaçarak ülkemize gelen değerli âlim Prof. Neumark, temeldeki soruna parmak bastı:
  “Türkiye’de üniversite ile lise arasındaki fark bilinmiyor! Lisedeki ezbercilik üniversitede de devam ediyor! Üniversite talebelerinde hususi çalışmalar veya kitaplara müracaat etmek fikri hemen hemen hiç yok!..”

  Bu sorunlara aklı başında çözüm önerenler de oldu. Ama...

  Nurullah Ataç’a göre çözüm, liselerde eski Latince ve ve Yunancayı öğretmekti! Bayağı alkış da almıştı ama Neumark bunun saçmalığını anlatınca o da alkışlanmıştı!
  Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nun çözümü ise okullarda “Altı Ok’u anlatmak”tı!

  Bizimkiler böyle uçuşurken, Bakın Neumark ne önermişti:

  “Türkiye’nin asıl sorunu, liselerde üniversitenin gerektirdiği düzeyde öğrenci yetiştirilemiyor olmasıdır! Siz ortaöğretim müfredat programını buna göre düzenleyin!”

  Ve 70 yıl sonra, Milliyet‘in manşeti: “Ortaöğretim SOS veriyor!” (14 Temmuz)
  Şu iktidar, bu iktidar değil, 70 yıllık, hatta asırlardan gelen sorunlar.
  Eğitim konusunda ideolojik tartışmalar girdabına kapılmadan somut ve üretken vizyonlar lazımdır.

  Uzakdoğu ülkeleri yaptı bunu, her devirde bizden başarılı oldular. Demek ki mümkün, yeter ki kafalarımız ona göre işlesin.


  Taha Akyol'dan


   
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Hocam demek ki biz, eğitim sistemimizde değişikler yapmak için uğraşsak da, aynı sorunların içinde çırpınıp duruyoruz ve bir arpa boyu yol alamıyoruz... Üzücü...
  Emeğinize sağlık...
   
 3. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Uzakdoğu ülkeleri yaptı bunu, her devirde bizden başarılı oldular. Demek ki mümkün, yeter ki kafalarımız ona göre işlesin

  gerçektende öyle.Aslında herşey bizim elimizde ama işte nedense kafamızı çalıştırmıyoruz.Uzakdoğu ülkelri bizi geçti geçmeyede devam ediyor.Emeğinize sağlık adminim:)
   
 4. toi avec moi

  toi avec moi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  292
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  18
  bizlerim egitim anlasimiz cok farkli asamaiyoruz kafalarimiz degismedigi mûddetce.suan ùniverseteyi bitirmis bir kisiye soru sorsan cevabini alamazsiniz hic bise anlamamiski anlatsin.
   
70 Yıl Önce, 70 Yıl Sonra Türkiye'de Eğitim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 70'li Yılların ev dizaynları

  70'li Yılların ev dizaynları

  70 li yılların mobilyaları bakalım 70 li yıllarda insanlar evlerini nasıl dizayn ediyorlarmış.Günümüzden baya bi değişik..
 2. 70'li Yıllar Modası

  70'li Yıllar Modası

  70 li yılların elbise modelleri yetmişli yılların kıyafetleri yetmişli modası Moda da yetmişli yıllara bakalım birazda .. Aslında günümüzde bile giyilebilecek moda bence Melekler.. 70'lerin rahat şıklığı Style Singapur için kamera karşısına geçen Chantal le Fevre yeni bir trendin habercisi gibi… Bir kez daha retro vurguların ağırlıkta olduğu editöryalin farkı, bu kez 1940/50’lerin ev hanımı...
 3. Aldo'nun 70 li yıllardan ilham alarak yaptığı koleksiyon

  Aldo'nun 70 li yıllardan ilham alarak yaptığı koleksiyon

  Aldo'nun 2011 ilkbahar koleksiyonu 70 li yıllardan esinlenerek tasarlanmış. Minimalist ve sade tasarımların ön plana çıktığı Understated Statement, etnik desenlerin ve sıcak renklerin canlandırdığı dünya gezginlerinden esinlenen Hot to Globe-Trot ve 70leri günümüze uyarlayan That Seventies Show adlı 3 farklı temada oluşturulan ALDO İlkbahar 2011 koleksiyonu Mart ayı itibariyle mağazalarda...
 4. 70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam

  70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam

  70 Yıldır Yemek Yemeyen Adam, kimdir, ne şekilde yaşar, neden yemek yememiştir, nerededir konuları hakkında bilgi alalım. Görünen o ki yaşaması için yemek ve suya ihtiyacı yok. Ama düşünüldüğünde yemek ve su olmadan nasıl yaşanır ki melekler. 70 yıldır yemek yemeden, su içmeden yaşayan 83 yaşındaki Hintli yogi, doktorlar tarafından incelenmeye alındı. Yapılacak tahliller sonucu...

Sayfayı Paylaş