1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda acil durumlar, ne yapmalı, nasıl hareket etmeli, ilkyardım, nasıl olmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Adı üstünde kaza..Apansız geliverir.Hele de çocuklarımızsa mevzubahis,elimiz ayağımız tutmaz olur.Böyle durumlarda sakin olmalı,acilen neler yapabileceğimiz üzerine odaklanmalıyız.


  Düşerse

  Her yıl iki milyondan fazla çocuk kazalar nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kalıyor, üstelik bunların çoğu da ev kazaları. Düşmek, en sık görülen ev kazalarıdır. Ev içinde ve dışında yılda ortalama 391 bin çocuğun hastaneye gidip tedavi altına alınması ile sonuçlanıyor. Kazaların yüzde 60’ı 5 yaş altı çocuklarda meydana geliyor.
  Her ne kadar ev içi güvenlik önlemleri alıp bebeğinizi korusanız da kazalardan kaçmak bazen imkansız olabiliyor. Annelerin olabilecek görünmez kazalar karşısında yapacakları ilk yardım teknikleri ise hayat kurtarıyor.

  Yapmanız gerekenler
  Çocuklar sık sık düşer kalkar, ama kafa üstü düşme tehlikelidir. Eğer çocuğunuz kafasından şiddetli darbe alırsa hemen hastane yolunu tutun.
  Düşme sonrası kafasında yara bere olmasa bile 24 saat kontrol altında tutup gözlem yapın. Çünkü nefes darlığı problemi kaza sonrası hemen ortaya çıkmaz. Birkaç saat sonra belirebilir.
  Davranışlarında bir değişiklik, yüzünde renk değişimi, gözbebeklerinde büyüme ve küçülme ya da eşitsizlik olup olmadığını kontrol edin. Şayet belirtiler varsa doğru hastaneye gidin.
  Kafasını çarpmadıysa vücudunun diğer bölgelerini kontrol edin. Sürekli ağlıyor ve vücudunun bir bölümünü kolay hareket ettiremiyorsa kemiklerde kırılma ya da çatlak olabilir. Çocukların kemik yapısı kolay kaynar iyileşme süreci hızlıdır. Soğukkanlı olun, hemen telaş etmeyin.


  Boğulursa
  Yapılan araştırmalar her yıl 5 bin çocuğun boğulma vakalarıyla hastane yollarına düştüğünü ortaya koyuyor. Genellikle boğulanların çoğu 5 ve 5 yaş altı çocuklar, boğulma sebebi ise çoğunlukla yutulamayan şekerler.

  Bebeğiniz boğulursa yapmanız gerekenler
  Boğazına bir şey kaçan bebeğinizin ağzına elinizi sokarak cismi çıkarmaya çalışmayın. İyileştirmek yerine durumu daha da kötüleştirip nefes almasını engeller ve boğulma sürecini hızlandırırsınız.
  Omuzlarından aşağıya sarkıtarak bir elinizle yüzünü yere doğru çevirin. Diğer elinizle de sırtına 5 kez vurun. Yalnız bu vuruşlar ne hafif olsun ne de acıtsın. Her vuruştan sonra ağzından nesnenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
  Bu hareket işe yaramazsa bebeğinizi önünüze alarak göğüs kemiklerinden tutun ve yine 5 kez bu sefer hızlıca ittirin. Bu şekilde cisim bebeğin boğazından kısa sürede fırlayacaktır.
  Eğer yaptığınız şeyler bir işe yaramazsa hemen ambulans çağırın ama bu arada denemelerinizi yapmaktan vazgeçmeyin.


  Çocuğunuz boğulursa yapmanız gerekenler
  İlk olarak cismi boğazından çıkarmak için çocuğunuzu öksürtün.
  İşe yaramazsa kalça hizasına kadar yüzünü aşağıya sarkıtın ve omuz hizasında sırtına 5 kez güçlü ama zarar vermeyecek şekilde vurun.
  Sonuç başarısız olursa hemen çocuğunuzun arkasına geçin ve yumruğunuzu üst karın hizasına getirip bu sefer kuvvetli şekilde bir diğer elinizle karnını bir yukarı bir içeri doğru itin.
  Cisim tüm söylediğimiz ilk yardım tekniklerine rağmen çıkmazsa hemen ambulans çağırın.


  Yanar veya haşlanırsa
  Yüksek ısıdaki sıvı maddelerle haşlanma; sıcak cisimlerle temas etmekle de yanıklar oluşur. Ev kazalarının yüzde 95’i 5 yaşın altındaki çocuklarda mutfakta meydana geliyor.

  Yapmanız gerekenler
  Çocuğunuzun üstüne sıcak sıvı döküldüyse giysisini hemen çıkarmaya bakın. Çünkü kıyafet ısıyı tutar. Eğer yanık ağırsa ve giysi tenine yapıştıysa sakın çocuğunuzu soymaya çalışmayın.
  En az 10 dakika yanık olan bölgeyi soğuk su altında tutun. Bir kabın içindeki suyu kullanmak yerine her zaman akan suyu tercih edin. Bu şekilde derinin en alt tabakasına kadar soğuk akan su etki eder ve rahatlama sağlar.
  Doktor vermedikçe kendi başınıza krem kullanmayın. Yanmış bölgeyi sarmayın. Su toplayan bölge deriyi enfeksiyondan korur, kabarcıkları sakın patlatmaya çalışmayın.   
Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Acil Durumlarda Acil telefonlar

  Acil Durumlarda Acil telefonlar

  Arıza İhbar - 102 Arıza Takip - 101 Yangınİhbar - 110 Acil Servis - 112 Alo Doktor - 113 Uluslararası Kayıt - 115 Uluslarası Sıra Sorma - 115 Bilinmeyen Numaralar - 118 Posta Kodu - 119 Telefon Arıza - 121 Ankesör Arıza - 122 Teleks Arıza - 123 Data Arıza - 124 Radyo-TV Arıza - 125 Kablo Arıza - 126 Şehirlerarası Kayıt - 131 Şehirlerarası Sıra sorma - 131 Beklemesiz Arama - 131 Çağrı - 133...
 2. Acil durumlar, psikiyatrik

  Acil durumlar, psikiyatrik

  Psikiyatrik âcil durumların yalnızca hastadaki davranış bozulduğuyla değil, aynı zamanda bu davranışın başka kimselerde yarattığı anksiete ile de ilgili olduğunu kabul etmek gerekir. Panik nöbetleri ve fazla şiddetli olmayan akut anksiete, özellikle hastalık fobisi ya da belli bir somatik anksiete belirtisi gösteren hastalarda (örneğin, çarpıntı veya psişik dispne), âcil durumlar yaratabilir....
 3. Köpeklerle İlgili Acil Durumlar

  Köpeklerle İlgili Acil Durumlar

  rüyada kedi kusması veteriner ile ilgili şiir veteriner ile ilgili şiirler veterinerle şiirler veterinerlikle Akut İshal Çok sıvı ve bazen de kanlı olan ishal türüdür. Aynı zamanda kusma da söz konusu olabilir. Beslemeyi kesip, köpeğinizi sıcak tutun. Az miktarda glikozlu su verin. Eğer köpeğiniz halsiz ve üzgün ise, derhal veteriner hekiminize götürün. Eger neşesi yerindeyse, veteriner...
 4. Mevlid Kandilinde Yapılması Gerekenler

  Mevlid Kandilinde Yapılması Gerekenler

  mevlid kandilinde yapilmasi gerekenler mevlid kandilinde çekilen tesbihler çekilecek tesbihler çekilmesi gereken mevlit çekilecek Mevlid Kandilini nasıl kutlamalıyız, Mevlid Kandili nasıl kutlanır, Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler KANDİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli ibadetler vardır.Bunlar; afv ü mağfirete nail olma,...
 5. Hamilelikte yapılması sakıncalı durumlar

  Hamilelikte yapılması sakıncalı durumlar

  gebelikte ilişkiye girilirmi,gebelikte güvenlik kapısından geçirlirmi,gebelikte röntgen çekilirmi,hamilelikte saç boyatılırmı,hamilelikte beslenme,hamilelik hakkında bilgiler Sağlıkla ilgili pek çok konuda kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler kimi zaman hayatı zorlaştırıyor. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları...

Sayfayı Paylaş