Addison hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Addison hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?
Böbrek üstünde bulunan adrenal bezler, vücut fonksiyonları için gerekli olan hormonları üretirler. Addison hastalığı, endemik bir endokrin ya da hormonal bozukluk olup her yaş grubunda görülebilir. Hastalık, kilo kaybı, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, düşük kan basıncı ile kendini gösterir. Adrenal yetmezlik, vücut yeterli kortizol üretemediğinde ortaya çıkar. Bu hormon, kan basıncını, bağışıklık sistemini, kan şekeri, tuz dengesini, elektrolitleri, kalp kası tonunu ve vücuttaki temel fonksiyonları korumak ve düzenlemek için yardımcı olur ve kemik sağlığına katkıda bulunur.

Addison hastalığı.jpgBöbreklerin üstünde bulunan adrenal bezler, vücudun normal işlevleri için gerekli olan birçok hormonu salgılarlar. Adrenal yetmezliği olan insanlar, kortizol ve aldosteron olarak adlandırılan iki yaşamsal hormonu yeterince üretmezler. Adrenal bezlerinin iki görevi var. Birincisi adrenalin, vücudunuzun stres zamanlarında yarattığı bir hormondur . Fakat daha önemli olan görevi steroid hormonu, kortizol ve aldosteron yapmaktır. Kortizol ayrıca vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olur . Hormon ayrıca kan basıncını ve kalp-damar fonksiyonlarını korumaya yardımcı olur ve proteinlerin, karbonhidratların ve yağların metabolizmasını düzenler. Aldosteron, dengeyi koruyarak vücuttaki tuz, potasyum ve su miktarını düzenler.

Adrenal yetmezlik belirtileri

kronik yorgunluk (birkaç haftadan fazla sürer)
Kas Güçsüzlüğü
iştah değişiklikleri (özellikle iştah kaybı)
kilo kaybı
sindirim sorunları (karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, diyare dahil)
düşük kan basıncı
baş dönmesi veya bayılma
ruh hali değişiklikleri, sinirlilik ve depresyon
baş ağrısı
tuzlu gıdalar için istek
düşük kan şekeri (hipoglisemi)
Uykulu olmak
terleme ve gece terlemesi
Adet gecikmesi düzensiz dönemler
düşük libido

Ayrıca alışılmadık derecede bronzlaşmış gibi görünebilir ya da koyu renkli cilt, cilt kırışıklıkları, diş etleri olabilir. Bu belirtiler ve duygular aşamalı olarak ortaya çıkabilir ve çok stresli bir dönem olayıyla tetiklenebilir. Bağışıklık sisteminizle ilgili bir sorun genellikle Addison hastalığına neden olur. Bağışıklık sistemi kendi dokularına yanlışlıkla saldırır ve adrenal bezlerine zarar verir. Diğer nedenler enfeksiyonlar ve kanserdir.

Adrenal yetmezliğin nedeni nedir?

Kortizol vücudun bir hastalığa veya yaralanmaya tepki vermesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini dengeler. Aldosteron, vücudun tuz ve su seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olur. Vücut, bir hastalık, yaralanma veya ameliyat gibi bir işlem sırasında daha fazla kortizol üretir.
Adrenal yetmezlik, adrenal bezler hormon kortizolünden yeterince yararlanmadığında ortaya çıkar. İki adrenal bezi vardır . Böbreklerin hemen üstünde bulunurlar. Beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri ile çalışırlar. Kortizol vücudunuzdaki yağları, proteinleri ve karbonhidratları parçalamaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını kontrol eder ve bağışıklık sisteminizin nasıl çalıştığını etkiler. Adrenal yetmezlik primer veya sekonder olabilir

Primer adrenal yetmezlik. Bu, Addison hastalığı olarak bilinir. Adrenal bezleri hasar gördüğünde oluşur. Kortizol ve aldosteron hormonlarını yeterince üretmiyorlar. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.
İkincil adrenal yetmezlik. Bu, hipofiz bezi ACTH (adrenokortikotropin) hormonunu yeterince üretmediğinde başlar. Sonuç olarak adrenal bezler yeterli miktarda kortizol üretmezler.
Birincil adrenal yetmezlik, çoğunlukla bağışıklık sisteminiz sağlıklı adrenal bezlerinize yanlışlıkla saldırdığında ortaya çıkar. Diğer nedenler şunları içerebilir:

Kanser
Mantar enfeksiyonları
Adrenal bezlerin tüberküloz enfeksiyonu
Endokrin bezlerin kalıtsal bozuklukları


Adrenal yetmezlik, vücuttaki kortizol miktarını ölçen özel bir kan testi ile teşhis edilir. Adrenal yetmezlik, günlük olarak tablet olarak verilen kortizol replasman tedavisi ile tedavi edilir. Uygun tanı ve tedavi ile adrenal yetmezlik belirtileri ortaya çıkabilir veya iyi kontrol edilebilir. Kan ve idrar testleri. Bunlar adrenal hormonların ve ACTH seviyelerini kontrol edebilir. Görüntüleme testleri. Bunlar arasında X ışınları, ultrason ve MR bulunur. Addison hastalığı ölümcül olabilir. Ani şiddetli belirtilere sahip olabilirsiniz. Buna akut adrenal yetmezlik veya Addison krizi denir. Addison krizinin belirtileri adrenal yetmezlik veya Addison hastalığı semptomlarını içerir. Yukarıda yer alan septomlara sahipseniz en kısa zaman da bir hekime görünün. Sevgili okurlarımız adrenal yetmezlik ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.
 
Üst