Addison hastalığı nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Addison hastalığı nedir nasıl tedavi edilir ?
Addison hastalığı, vücudunuzun adrenal bezler tarafından üretilen belirli hormonların yetersiz miktarda ürettiği bir hastalıktır. Addison hastalığında, adrenal bezleriniz çok az kortizol üretir ve çoğu zaman yetersiz düzeyde aldosteron üretir.Adrenal yetmezlik olarak da adlandırılan Addison hastalığı, her yaş grubunda görülür ve her iki cinsiyeti de etkiler. Addison hastalığı hayatı tehdit edici olabilir.


Addison hastalığı.jpg

Addison hastalığı (primer adrenal yetmezlik veya hipoadrenalizm olarak da bilinir) adrenal bezlerin seyrek bir bozukluğudur.Adrenal bezler böbreklerin üstünde oturan iki küçük bezdir.İki temel hormon olan kortizol ve aldosteron üretirler.Addison hastalığında adrenal bez hasar görür ve yeterli kortizol ve aldosteron üretilmez.


Belirtiler


Adrenal yetmezlik belirtileri genellikle yavaş yavaş başlar. Kronik, yorulma ve kas zayıflığı, iştah kaybı ve kilo kaybı hastalığın karakteristik özelliklerinden biridir. Bulantı, kusma ve diyare vakalarının yaklaşık yüzde 50'sinde görülür. Kan basıncı düşüktür ve ayakta iken daha da düşer, baş dönmesi veya bayılmaya neden olur. Cildin değişimi aynı zamanda Addison hastalığında, hiperpigmentasyon veya koyu renk bronzlaşma ile vücudun maruz kalan ve maruz kalmamış kısımlarını da kapsayan alanlarda sık görülür. Addison hastalığı sinirlilik ve depresyona neden olabilir. Tuz kaybı nedeniyle, tuzlu gıdaların özlemi de yaygındır. Hipoglisemi veya düşük kan şekeri, çocuklarda yetişkinlerden daha şiddetlidir. Kadınlarda menstrüasyon dönemleri düzensizleşebilir veya durabilir.

Addison hastalığı semptomları genellikle birkaç aydan daha yavaş yavaş ortaya çıkar ve aşağıdakileri içerebilir:


Aşırı yorgunluk

Kilo kaybı ve iştah azalması

Cildin kararması (hiperpigmentasyon)

Düşük kan basıncı, bayılma

Tuz arzusu

Düşük kan şekeri (hipoglisemi)

Mide bulantısı, diyare veya kusma

Karın ağrısı

Kas veya mafsal ağrıları

Sinirlilik

Depresyon

Vücutta saç dökülmesi veya cinsel işlev bozuklukları


Primer Adrenal Yetmezlik


Birincil adrenal yetmezlik, adrenal bezleriniz şiddetli hasar gördüğünde oluşur ki artık hormon üretemezler. Bu tür Addison hastalığının çoğu, bağışıklık sisteminiz adrenal bezlere saldırdığında ortaya çıkar. Buna bir otoimmün hastalık denir.


İkincil Adrenal Yetmezlik


İkincil adrenal yetmezlik, beyninizde bulunan hipofiz beyinde adrenokortikotropik hormon üretilemediğinde ortaya çıkar


Addisonian krizi


Bir addisonian krizi, düşük kan basıncına, düşük kan şekeri seviyesine ve yüksek kan potasyum düzeyine neden olan yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bu durum derhal tıbbi bakım gerektirir.Addison Hastalığını Teşhis Etmek


Doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve yaşadığınız belirtileri soracaktır. Fiziksel muayene yapacak ve potasyum sodyum düzeylerini kontrol etmek için bazı laboratuvar testleri isteyebilir. Doktorunuz ayrıca görüntüleme testleri isteyebilir ve hormon düzeylerinizi ölçebilir.


Erken aşamalarda, adrenal yetmezlik teşhis etmek zor olabilir. Semptomlara dayanan bir hastanın tıbbi geçmişinin gözden geçirilmesi, özellikle cildin koyu renkli bronzlaşması, bir doktorun Addison hastalığından şüphelenmesine yol açacak.


Addison hastalığı nın tanısı biyokimyasal laboratuvar testleri ile yapılır. Bu testlerin amacı, önce yetersiz seviyelerde kortizol olup olmadığını belirlemek ve daha sonra sebebini ortaya koymaktır. Adrenal ve hipofiz bezlerinin röntgen muayeneleri de nedeni ortaya koymada yardımcı olur.


Addison Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?


Tedaviniz, durumunuza neyin yol açtığına bağlı olacaktır. Doktorunuz adrenal bezi düzenleyen ilaçlar reçete edebilir.Doktorunuzun sizin için yarattığı tedavi planını takiben çok önemlidir. Tedavi edilmeyen Addison hastalığı Addisonian krizine neden olabilir.Addisonian krizi düşük kan basıncına, kanında yüksek potasyuma ve düşük kan şekeri düzeyine neden olur.


Addison hastalığı için yapılan tüm tedaviler vücudunuzun üretmediği steroid hormon seviyelerini düzeltmek için hormon replasman tedavisini içerir


Adrenal bezlerinizin yapmadığı hormonların yerine hormon replasmanları verilebilir.Addison hastalığı yakalanırsanız , stres seviyenizi azaltmanız önemlidir. Sevilen bir kişinin ölümü veya yaralanma gibi önemli yaşam olayları, stres düzeyinizi artırabilir ve ilaçlarınıza cevap verme şeklinizi etkileyebilir. Yoga ve meditasyon gibi stres atmanın alternatif yolları hakkında doktorunuzla konuşun.Doktorunuzun sizin için yarattığı tedavi planını izlediğiniz sürece verimli bir hayatyaşamak mümkündür.İlaçlarınızı daima tam olarak alınız. Çok az veya fazla ilaç almak sağlık açısından tehlikeli olabilir. Tedavi planınızın yeniden değerlendirilmesi ve yaşam boyunca değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle, düzenli olarak doktora görünmeniz önemlidir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Geçmişte, tüberküloz Addison hastalığının başlıca nedeni olmuş ve gelişmekte olan ülkelerde bozukluğun ana nedeni olarak kalmaya devam etmektedir. Addison hastalığının daha az yaygın nedenleri, özellikle fungal enfeksiyonlar, vücudun başka bir bölgesinden adrenal bezlere yayılım, tekrarlayan böbrek üstü bezine kanamadır.Addison hastalığı, adrenal bezlerin yeterli miktarda hormon, kortizol ve aldosteron üretememesi nedeniyle oluşur. Hormonlar, hücrelerin veya vücudun organlarının belirli aktivitelerini kontrol eden bezler tarafından üretilen kimyasallardır. Addison hastalığının karakteristik semptomları vücuttaki düşük kortizol ve aldosteron seviyelerinden kaynaklanmaktadır.Addison hastalığının tanısı, kapsamlı bir klinik değerlendirmeye, detaylı bir hasta öyküsüne ve karakteristik bulguların saptanmasına dayanmaktadır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Addison hastalığı, böbreklerin üstünde oturan adrenal bezlerin yeterince kortizol ve aldosteron hormonu üretmediği bir hastalıktır. (Hormonlar, dokuların veya organların işlevini kontrol eder.Addison hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Semptomlar genellikle zamanla yavaş ilerlemektedir ve genellikle belirsizdir ve birçok koşul için ortaktır . Nadiren, Addison hastalığının belirtileri hızla gelişebilir ve akut adrenal yetmezlik adı verilen bir duruma neden olabilir.Yorgunluk Addison hastalığının en yaygın semptomudur. Addison hastalığı olan bazı bireyler de beyaz lekelerin vücudun farklı bölgelerinde görülebileceği vitiligo adlı bir durum geliştirebilir. Bu, deride veya birden fazla, daha büyük etkilenen alanlardaki bir veya iki küçük noktadan farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda alın, yüz veya omuzlarda siyah çiller oluşabilir.Bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi çeşitli gastrointestinal semptomlar görülebilir. İshal daha az görülür, ancak aynı zamanda ortaya çıkabilir. Etkilenen kişiler zayıf bir iştah ve kasıtsız kilo kaybına sahip olabilirler ve ilerleyici yorgunluk ve kas zayıflığı gelişebilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Addison hastalığı (hipoadrenalizm veya adrenal yetmezlik olarak da adlandırılır), adrenal bezlerin işlevinin sona eremesi nadir, potansiyel olarak öldürücü bir durumdur.Addison hastalığı adrenal bezlerin başarısızlığı nedeniyle ortaya çıkan nadir, kronik bir durumdur. Tedavi edilmezse durum yaşamı tehdit eder .Addison hastalığı olan bir kişi iki önemli hormon üretemez: kortizol ve aldosteron. Addison hastalığı belirtileri şunlardır yorgunluk , kas zayıflığı , düşük ruh hali, iştah kaybı , beklenmedik kilo kaybı. Nedenler enfeksiyon, hasar ve bağışıklık sistemine adrenal bezlere saldırmaya ve yoketmeye neden olan bir otoimmün yanıtı içerebilir.Addison hastalığı çoğunlukla otoimmün yanıt nedeniyle adrenal bezin tahrip edilmesiyle oluşur. Bazı olgular, adrenal bezlerin kanser, enfeksiyon veya diğer hastalıklarla tahrip edilmesiyle oluşur.Ani, belirgin semptomların kötüleşmesi Addisonian krizi olarak bilinir. Tedavi edilmezse, Addisonian krizi ölümcül olabilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Addison hastalığı olan bireylerde tuz veya tuzlu gıdalar ve düşük kan şekeri (glikoz) seviyeleri için isteklilik olabilir. Adison hastalığı olan kadınlar düzensiz adet dönemlerine, vücut kıllarını dökme ve libidoyu azaltabilir.Bazı vakalarda, Addison hastalığının belirtileri aniden ortaya çıkabilir; bu durum akut adrenal yetmezlik veya adisonian krizi olarak adlandırılır. Bir addison krizi sırasında, etkilenen kişiler ani bir güç kaybına neden olabilir; Bel ağrısı, karın veya bacaklarda şiddetli ağrı; Potansiyel olarak dehidrasyona neden olan kusma ve diyare; Ve düşük kan basıncı ve bilinç kaybı. Bir addison krizi, tedavi edilmediği takdirde şok veya böbrek yetmezliği gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilen tıbbi bir acil durumdur. Bir kriz, etkilenen bireylerin bir kaza, travma, cerrahi veya ciddi enfeksiyon gibi stres altındayken genellikle devreye girer.
 
Üst