Adet belirtileri ne zaman başlar?

Uzman SühaN

Administrator
Adet belirtileri ne zaman başlar?
Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Sağlıklı olan her kadının adet döneminde pek fazla sapma olmaz. Kendisine göre belirlediği takvimde mutlaka düzenli olarak adet görür. Her kadının kendi bünyesine göre adet görme takvimi bellidir ve bu tarih gelmeden bir hafta ile 10 gün öncesinde kadın adet belirtilerini hissetmeye başlar. Belirtiler ilk zaman hafif olsa da, gün yaklaştıkça şiddeti de artmaya başlar. Bu zaman zarfında belirtilerin yanına bir de hamile kalma korkusu, stresi eklenirse kendisi için de çevresindekiler içinde çekilmez bir hal alır.


Adet, her bayanın başından geçen ve hayatında büyük bir dönemi kapsayan özel bir süreçtir. Bayanlar bu dönem içerisinde yumurtlama ve doğum gibi süreçleri gerçekleştirebilirler. Tıbbi yönden adet dönemine girmiş olan genç bir bayan artık bu dönemden sonra doğurganlık özelliğine sahiptir.

Adet döneminin başlaması ile kadınlarda bulunan yumurtalar her ay düzenli olarak rahme düşmeye başlar ve erkek üreme organı ile birleşemeyen yumurta rahimde belli bir süre bekledikten sonra bozularak kan şeklinde bayanların üreme organlarından dışarıya akmaya başlar. Böylelikle dışarıya atılan yumurta gelecek ayda yerini bir başkasına bırakır. Süreç menopoz dönemine kadar bu şekilde belli bir döngüyle devam eder.
6.jpgAdet belirtileri, bayanlarda ve genç kızlarda çeşitli, yaş gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. Her genç bireyin adet yaşı birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun altında yatan nedenler ise, genetik fonksiyonlar, beslenme şekli, yaşanılan mevsimin özellikleri ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle 9’lu yaşlardan 17’li yaşlara kadar genel bir yelpazede adet görülmesi farklılık gösteren bir süreci kapsamaktadır. Adet dönemi başladıktan sonra süreç yine görülme zamanı olarak 3 ila 10 arasında farklılık göstermektedir.

Kadınlarda Adet Göreceğinin Belirtileri Nelerdir?

Adet belirtileri her kadına göre farklılık göstermektedir. Bir çok kadında neredeyse tamamı, bazılarında ise sadece bir kaçı görülebilir. Belirtilerin her kadında farklı olduğu gibi şiddeti de her kadında farklılık göstermektedir. Bazıları çok hafif hissederken bazı yataklara düşecek şiddette yaşayabilmektedir.

Bazı Adet belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz?
Göğüslerde şişlik ve dokunulduğu zaman ağrı olması. Hatta bu ağrı o kadar fazla olabilir ki, bu dönemde kadın yanlışlıkla birisi ile hafif bir şekilde çarpışsa bile acıdan dolayı çığlık atabilir ve karşısındaki bu duruma bir anlam veremez.
Özellikle migreni ve sinüziti olan bayanların bir kaç gün öncesinden itibaren çok şiddetli baş ağrısı görülebilir.
Yumurtalıklardaki hareketlilikten dolayı karın ve bacak ağrıları görülür. Bu ağrılar bazılarında hafif bazılarında ise, çok şiddetli görülebilir.
Aşırı sinirlilik ve stres hali olur. Bazı kadınlar ise bu dönem aşırı hassas ve duygusal olabilir.
Yorgunluk ve isteksizlik hali.
Bir iş yaparken veya ders çalışırken konsantre olamama gibi durumlar gözlenebilir.
Cinsel isteksizlik, hatta bazı bayanlarda partnere karşı tiksinti duyma hali olabilir.
karın şişliği,
İştahın Normale göre çok daha fazla olması,
Kabızlık,
uykuya meylin artması,
Susama,
Diz ve dirsek ve parmaklarda su toplanması...
 
Üst