1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.633
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Adet belirtileri ne zaman başlar?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Sağlıklı olan her kadının adet döneminde pek fazla sapma olmaz. Kendisine göre belirlediği takvimde mutlaka düzenli olarak adet görür. Her kadının kendi bünyesine göre adet görme takvimi bellidir ve bu tarih gelmeden bir hafta ile 10 gün öncesinde kadın adet belirtilerini hissetmeye başlar. Belirtiler ilk zaman hafif olsa da, gün yaklaştıkça şiddeti de artmaya başlar. Bu zaman zarfında belirtilerin yanına bir de hamile kalma korkusu, stresi eklenirse kendisi için de çevresindekiler içinde çekilmez bir hal alır.

  Adet, her bayanın başından geçen ve hayatında büyük bir dönemi kapsayan özel bir süreçtir. Bayanlar bu dönem içerisinde yumurtlama ve doğum gibi süreçleri gerçekleştirebilirler. Tıbbi yönden adet dönemine girmiş olan genç bir bayan artık bu dönemden sonra doğurganlık özelliğine sahiptir.

  Adet döneminin başlaması ile kadınlarda bulunan yumurtalar her ay düzenli olarak rahme düşmeye başlar ve erkek üreme organı ile birleşemeyen yumurta rahimde belli bir süre bekledikten sonra bozularak kan şeklinde bayanların üreme organlarından dışarıya akmaya başlar. Böylelikle dışarıya atılan yumurta gelecek ayda yerini bir başkasına bırakır. Süreç menopoz dönemine kadar bu şekilde belli bir döngüyle devam eder.
  < Konu Resmi..>  Adet belirtileri, bayanlarda ve genç kızlarda çeşitli, yaş gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. Her genç bireyin adet yaşı birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun altında yatan nedenler ise, genetik fonksiyonlar, beslenme şekli, yaşanılan mevsimin özellikleri ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle 9’lu yaşlardan 17’li yaşlara kadar genel bir yelpazede adet görülmesi farklılık gösteren bir süreci kapsamaktadır. Adet dönemi başladıktan sonra süreç yine görülme zamanı olarak 3 ila 10 arasında farklılık göstermektedir.

  Kadınlarda Adet Göreceğinin Belirtileri Nelerdir?

  Adet belirtileri her kadına göre farklılık göstermektedir. Bir çok kadında neredeyse tamamı, bazılarında ise sadece bir kaçı görülebilir. Belirtilerin her kadında farklı olduğu gibi şiddeti de her kadında farklılık göstermektedir. Bazıları çok hafif hissederken bazı yataklara düşecek şiddette yaşayabilmektedir.

  Bazı Adet belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz?
  Göğüslerde şişlik ve dokunulduğu zaman ağrı olması. Hatta bu ağrı o kadar fazla olabilir ki, bu dönemde kadın yanlışlıkla birisi ile hafif bir şekilde çarpışsa bile acıdan dolayı çığlık atabilir ve karşısındaki bu duruma bir anlam veremez.
  Özellikle migreni ve sinüziti olan bayanların bir kaç gün öncesinden itibaren çok şiddetli baş ağrısı görülebilir.
  Yumurtalıklardaki hareketlilikten dolayı karın ve bacak ağrıları görülür. Bu ağrılar bazılarında hafif bazılarında ise, çok şiddetli görülebilir.
  Aşırı sinirlilik ve stres hali olur. Bazı kadınlar ise bu dönem aşırı hassas ve duygusal olabilir.
  Yorgunluk ve isteksizlik hali.
  Bir iş yaparken veya ders çalışırken konsantre olamama gibi durumlar gözlenebilir.
  Cinsel isteksizlik, hatta bazı bayanlarda partnere karşı tiksinti duyma hali olabilir.
  karın şişliği,
  İştahın Normale göre çok daha fazla olması,
  Kabızlık,
  uykuya meylin artması,
  Susama,
  Diz ve dirsek ve parmaklarda su toplanması...


   
Adet belirtileri ne zaman başlar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik Belirtileri İlk Olarak Ne Zaman Başlar ?

  Gebelik Belirtileri İlk Olarak Ne Zaman Başlar ?

  Gebelik Belirtiler Zamanı Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Sevgili melekler, gebelik belirtileri bölümümüzde vajinal kaşıntı, yumurtalık ağrısı gibi hemen her konuda sizlere bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu sayfamızda da Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar diye merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Gebelik Belirtiler Zamanı hakkında sizlere bilgiler veriyoruz.....
 2. Hamilelik belirtileri mide bulantısı ne zaman başlar

  Hamilelik belirtileri mide bulantısı ne zaman başlar

  Hamile olduğumdan şüpheleniyorum midemde bulanıyor gibi gibi diyorum çünkü hep bulantı gördüğüm halde hamilemiyim diye tam olarak bilemiyorum şunu merak ediyorum bu arada cümleyi katlettim devrik oldu. Yani diyorum ki mide bulantısı ne zaman başlar hamilelikte kaçıncı hafta yada gün onu soruyorum :) HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE...
 3. İlk gebelik belirtileri nelerdir ne zaman başlar

  İlk gebelik belirtileri nelerdir ne zaman başlar

  Hamileliğin ilk belirtileri tam olarak nelerdir ve bu belirtiler tam olarak ne zaman başlar. Gebe olan ve çocuk dünyaya getirmiş anneler cevaplandırırsa minnettar kalırım teşekkürler.
 4. Hamileyim gebelik belirtilerim ne zaman başlar?

  Hamileyim gebelik belirtilerim ne zaman başlar?

  Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir. Her adet döneminde kadının vücudu özellikle yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Ve bu dönemde pregesteron dediğimiz rahimin iç duvarını...
 5. Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri- başlıklı konumuzu incelerken sorularınıza en iyi şekilde yanıt bulacaksınız. Gebe kalma süreci doğal yolların haricinde zorlu bir süreçtir. Yıllarca bir evlada kavuşabilmek için mücadele veren insanlar var. Bunlardan biri de benim. Doğal yollardan hamile kalamayınca tedavi yöntemleri aramaya başladık ve tabii ki ilk olarak tıpta tedavimizi aradık....

Sayfayı Paylaş