Adet dönemin de görülen problemler

Uzman SühaN

Administrator
Adet dönemin de görülen problemler
Bazı kadınlar aylık dönemlerine kolayca ya da hiç kaygı duymadan girerler.Bununla birlikte, diğer kadınlar menstruasyon öncesinde ve sırasında herhangi bir fiziksel ve duygusal semptom yaşarlar. Ağır kanama ve kaçırılmış dönemlerden yönetilemeyen ruh hali dalgalanmalarına kadar, bu belirtiler bir kadının yaşamını büyük ölçüde bozabilir. Menstrüel siklus sorunlarının çoğunda açıklamalar vardır ve belirtilerinizi hafifletmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.Periyotlarınız sıkıntı yaratıyorsa mutlaka en kısa zaman da hekime görünün..Belirtiler doğru olarak teşhis edildikten sonra, menstrüel siklüsünüzün tolere edilebilir olmasını sağlamak için size en iyi tedaviyi seçmenize yardımcı olabilir.

adet dönemi problemler.jpg

Adet Döngüsü Nasıl Çalışır?

Adet döneminiz adet döngüsünün bir parçasıdır , vücudunuzun bazı yerlerin de (yumurtalıklar, rahim, vajina ve göğüsler) 28 günde bir meydana gelen bir dizi değişiklikler olur . Bazı normal adet döngüleri biraz daha uzun; Bazıları daha kısa dır . Menstrüel döneminizin ilk günü adet döngüsünün birinci günüdür. Ortalama menstrüel süresi yaklaşık beş ila yedi gün arasında sürer.


Menstrüel Bozukluk Türleri

Eğer döneminizden önce veya sırasında karşılaştığınız belirtilerin bir veya birkaçı bir soruna neden oluyorsa, menstrüel siklüs bozukluğu yaşayabilirsiniz.Dismenore,Adet öncesi sendrom,Adet öncesi disfonik bozukluk,adet dışı kanama..


Ağır adet kanaması

Kanamalar, normal aktivitelere müdahale ederse ağır kabul edilir. Normal menstrüel dönemde kan kaybı yaklaşık 5 çorba kaşığı olmakla birlikte, adet kanamalarınız varsa, bu miktarın her ay 10 ila 25 katı kadar kanamanız mümkündür. Örneğin, günde üç ya da dört kez pedin değiştirilmesi gerekebilir.Ağır adet kanaması, menstruasyona ilk başladığınızda menopoza yaklaştıkça hayatınızın çeşitli aşamalarında yaygın olabilir


Ağır menstrüel kanamalara neden olabilir:


Hormonal dengesizlikler

Rahimdeki polipler veya fibroidler gibi yapısal anormallikler

tıbbi durumlar


Adet kanaması olan kadınlarda hormonlar sorumlu tutabilir. Vücudunuz menstrual döngüsünü düzenli tutmak için gerekli olan çok fazla veya yetersiz östrojen veya progesteron üretken hormon üretebilir.Örneğin, adeti düzensiz olan birçok kadın düzenli olarak ovülasyon yapmaz. Yumurtlama, yumurtalıklardan bir tanesi yumurta bıraktığında, normal adet döngüsünde 14. günde ortaya çıkar. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, yumurtlamanın tetiklenmesine yardımcı olur.Bazı tıbbi durumlar adet kanamasına neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:


Tiroit sorunları

Karaciğer veya böbrek hastalığı

lösemi

Ağır kanamadan sorumlu olabilen diğer jinekolojik koşullar şunları içerir:


RİA dan kaynaklanan komplikasyonlar

miyomlar

düşük

Döllenmiş bir yumurtanın uterusunuzun dışında, tipik olarak fallop tüplerinde büyümeye başladığında ortaya çıkan ektopik gebelik.


Aşırı kanamanın diğer nedenleri şunları içerir:


enfeksiyonlar

Rahim astar hücrelerinin kanser öncesi koşulları


Ayrıca, menstrual dönemlerin aksine, adet kanaması olmayan herhangi bir kanama dönemi yaşayabilirsiniz. Ek olarak hipofiz bezini etkileyen problemler (prolaktin hormon seviyelerinin yükselmesi gibi) veya tiroit (hipertiroidizm veya hipotiroidizm dahil) sekonder amenoreye neden olabilir.


Şiddetli menstrüel kramplar (dismenore)

Çoğu kadın, hayatlarının bir döneminde adet öncesi veya sırasında menstruasyon krampları yaşamıştır. Bazıları için, düzenli aylık rutinin bir parçası. Ancak, krampların özellikle ağrılı ve kalıcıysa buna dismenore denir. Şiddetli menstrüel ağrınız varsa, aniden solgun ve terli olduğunuzda bir miktar ishal veya arada sırada bayılma hissi duyabilirsiniz


Premenstrüel sendrom (PMS)

PMS, menstrüel siklus ile ilişkili çok çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtileri tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Kadınların yaklaşık yüzde 30 ila 40 ı yaşam biçimlerini bozacak kadar şiddetli belirtileri yaşıyor. PMS semptomları, tüm kadınların% 75 inin yaşadığı tipik hafif adet öncesi semptomlardan daha şiddetli ve yıkıcıdır.

PMS ile ilişkili fiziksel belirtiler şunları içerir:


şişkinlik

Şişmiş, ağrılı göğüsler

yorgunluk

kabızlık

baş ağrısı

öfke

Kaygı veya karışıklık

Ruh halleri ve gerginlik

Ağlama ve depresyon

Konsantre olmama


Tanı


Menstrüel bozuklukların teşhisine yardımcı olmak için, sağlık uzmanınızla randevu programlamanız gerekir.Ağrılı menstruel kanamayı teşhis etmek aynı zamanda menoraji olarak da adlandırılır.Doktorunuz tıbbi soruna bağlı olup olmadığını görmek için tam bir muayene yapacaktır.Ultrason,Endometrial biyopsi,Histeroskopi ve kürtaj tedavi koşulunu gerçekleştirmek için yapılabilir...Dönemlerinizin tarih ve uzunlukları hakkında not alın.Menstrüel bozukluklardaki tedaviler, ilaçlardan ameliyata kadar çeşitlilik gösteren seçenekler sunmaktadır. Tedavi seçenekleriniz tanıınıza, şiddetine, tercih ettiğiniz tedaviye, sağlık öykünüze ve sağlık uzmanınızın önerisine bağlı olacaktır.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim regl dönemim çok ağrılı geçiyor. Bu ağrıya bel ağrısı,bacak ağrısı bulantı ve migren de eşlik ediyor. Her ay aynı durumu yaşamaktan usandım. Sürekli ağrı kesicilerle ağrıyı gidermeye çalışıyorum. Regl olduğum zaman karnıma sıcak su torbası tatbik ediyorum birde ağrının azalması için muz tüketiyorum.
 

Uzman SühaN

Administrator
Adet dönemi yaklaştıkça hormonların dalgalanmasın dan ötürü kadınlar da bir çok septom gelişir. Gögüslerde duyarlılık, asabiyet , karın ve kasıklarda ağrı, bel ağrısı gibi. Dönem içindeyken ise ; karın krampları, aşırı sancı, bacaklar da ağrı mide bulantısı baş ağrısı gibi yakınmalar olabilmektedir. Mevsime göre de el ve ayaklarda aşırı üşüme yada vücutta terleme görülebilmektedir. Septomları azaltmak için yine beslenme burda da kilit noktası. Adet döneminde ağrıların az olması için tavuk ve muz tüketilmeli. Çay olarakta anason tercih edilmelidir. Mide bulantısı olanlar nane çayıda içebilir. Ağrılar dayanılmaz ve şiddetli olursa ağrı kesici kullanılabilir. Adet döneminiz her zamankin den farklı ise mutlaka doktora görünmeniz de fayda vardır.
 
Üst