1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Adet Kanamaları Neden Gecikir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Adet kanamaları mens, regl, siklus gibi tabirler ile medikal alanda tarif edilirken halkımız arasında ay hali ve periyod gibi terimlerle de anılmaktadır.

  Üreme yaşındaki bir kadında normal adet kanaması, 21-35 günde bir olup, 2-6 gün sürer, 20-60 ml kan kaybı ile sonuçlanan düzenli kanamaları içine alır. 7 günden uzun süren 80 ml veya daha çok kan kaybı olan, 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarla olan kanamalar anormaldir.  Menoraji: Düzenli aralıklarla olmasına rağmen uzun sürmesi


  Metroraji: Kanama miktarına bakılmaksızın düzensiz, sık aralıklarla gelen kanama.
  Menometroraji: Tamamen düzensiz aralıklarla, günleri bile anlaşılamayacak şekilde gelen fazla miktarda ve uzun süren anormal kanama.

  İntermenstrüel Kanama: Düzenli peryodlar arasında değişen miktarlarda olan kanama.
  < Konu Resmi..>

  Hipermenore: Adetlerin normalden fazla olması olarak tarif edilir. Adetlerin pıhtılı şekilde olması da normalden fazla olduğunu yani hipermenore durumunu gösterir. Çünkü normalde adet kanı içinde pıhtı hücreleri olmadığından adet kanı pıhtılaşmaz.

  Polimenore: Düzenli aralıklarla ama 21 günden daha sık kanama.

  Oligomenore: 36 günle 6 ay arasında değişen aralıklarla gelen kanama.

  Amenore: En az 6 ay kanamanın olmaması.  Düzensiz vaginal kanaması olan kadınlarda yaş önemlidir. 40 yaş öncesi olan düzensiz kanamalar çoğunlukla hormonal nedenlere bağlı iken 40 yaş sonrasında hormon dışı sebeplerle olma ihtimali yüksektir.


  Adet Kanaması Düzensizlikleri Ne Şekilde Olur?


  Organik kökenli adet düzensizlikleri: Üreme organları ile ilgili çeşitli problemlerden kaynaklanır. Rahimde myom (ur), polip, tümör veya yumurtalık kistleri gibi problemler bu tür adet düzensizliklerinin sebebidir. Rahim içi araç kullanımı (spiral), doğum kontrol hapları, cilt altı korunma implantları veya aylık-üç aylık doğum kontrol iğneleri ve diğer bazı ilaçların kullanımı da düzensiz vaginal kanama yapabilir. Gebeliğin düşük, dış gebelik, mol gebeliği (üzüm gebeliği) gibi erken dönem komplikasyonları da vajinal kanama şikayeti yapabilir.


  Disfonksiyonel uterin kanamalar: Yapısal bir problem olmaksızın, yalnızca hormonal problemlere bağlı adet düzensizlikleridir.  Adet Kanamaları Neden Gecikir?


  Cinsel yaşamı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. İkinci muhtemel neden de herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması ve bu nedenle "rahim iç tabakasının kanamayla dökülmesinin" gecikmesidir. Diğer nedenler stres, mevsimsel değişiklikler ve mekan değişiklikleridir.


  Bir kadında senede bir defa adet kanaması gecikmesi olması ileri inceleme gerektiren bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir defadan daha sık oluyorsa gerekli incelemeler yapılarak durumun açıklığa kavuşturulması ve tedavi edilmesi gerekir.


  1) Rahim içinden vajinanın çıkışına kadar olan tümüyle açık bir akış yolu sorunları

  Düzenli adet kanaması gören bir kadında rahim içine veya rahim ağzına yapılan bir müdahale (küretaj, konizasyon) sonrasında adet kanaması olmaması durumunda en muhtemel neden açık olan bu yolun zarar görmüş olmasıdır. (Asherman sendromu) veya (Servikal stenoz )


  2) Her ay düzenli olarak yumurta hücresi üreten ve bunu serbest bırakan yumurtalıkların sorunları


  -Polikistik Over Sendromu gecikmeli adet görmenin en sık görülen nedenlerinden biridir. Özellikle kilolu olan, gecikmelerle birlikte tüylenme, sivilcelenme gibi belirtiler yaşayan kadınlarda bu hastalık araştırılmalıdır.


   
Adet Kanamaları Neden Gecikir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. adet kanamaları

  adet kanamaları

  11 yaşında adet yumurtlama olmadan adet olunurmu progestan kullanırken olunurmu progestan kullanırken Ergenlik dönemi, çocukluktan genç kızlığa adımların atıldığı bir dönemdir. Bu dönemde bedensel gelişim ve kişilik gelişimi çok hızlıdır. Kızlarda 9-10 yaşlarında başlayan bu değişim 18 yaşına dek devam eder. Sağlıklı bir kadın olabilmek için gerekli olan değişimlerin...
 2. Adet kanamam az nedeni ne olabilir?

  Adet kanamam az nedeni ne olabilir?

  adet kanamasının miktarı ne kadardır,adet kanaması neden az olur,adet kanamasının az olması gebelik belirtisimi,adet kanamasının az olmasının nedenleri,adet kanamasının miktarı hakkında bilgiler Normal adet kanaması düzeni 24 ila 35 gündür. Burada hesaplama yaparken süreyi kanama günleri + temiz kalınan günler olarak hesaplamak gerekir. Örnek; Bir kadının kanaması 5 gün sürüyorsa ve temiz...
 3. Adet kanamam çok az geliyor bunun nedeni nedir?

  Adet kanamam çok az geliyor bunun nedeni nedir?

  adet kanamasının az olması,adet kanaması miktarında azalma,adetliyken kanamam az oldu,adetliyken kanamanın az olma nedenleri hakkında bilgiler Adetin az gelmesi, adet kanamsının az olması şeklinde isimlendirilen duruma tıp dilinde hipomenore ismi verilir. Adetin en az 2 gün sürmesi ve günde en az 2 ped değiştirilmesi normal miktarda olarak kabul edilir, bundan daha az olan adetlere hipomenore...
 4. Adet kanamam çok az geliyor nedeni nedir?

  Adet kanamam çok az geliyor nedeni nedir?

  adet kanamasının az olması,adetin az gelmesinin nedenleri,seyrek adet görme,seyrek adet görme sebepleri,adet düzensizlikleri tedavisi hakkında bilgiler Normalde ardarda iki adetin başlangıç günleri arasında en az 21 gün en fazla 35 gün geçmesi gerekir. Bu araların 35 günden fazla sürmesi durumuna seyrek det görme yani oligomenore denir. Sebepleri: Geç adet görmenin başlıca sebebi yumurtlama...
 5. Adet gecikmesi ve ara kanamalar neden olur?

  Adet gecikmesi ve ara kanamalar neden olur?

  Normal siklus 21 günden kısa 35 günden uzun olamaz.Bu durumun dışındaki durumlar patolojiktir.Adet gecikmesi kavramı düzenli adet gören bir kadında farklı daha düzensiz adet gören kadında farklıdır. Her ay 28 günde bir adet olan kadında 3 günden fazla gecikme büyük ihtimalle gebelik veya stres yada daha nadir bir hastalık nedeniyle olurken adetleri 21-35 gün arası değişen kadınlarda...

Sayfayı Paylaş