1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Adet Kanaması Ne Zaman Aşırı Kabul Edilir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Özellikle ergenlik ve menopoz dönemi öncesinde artan hormon seviyelerindeki dalgalanmalar adetin normalden daha yoğun geçmesine yol açabilir. Bu durum ilk adeti takip eden 1-2 yıl ve menopozdan önceki 1-2 yıl süresince yaşanabilir. Her iki durumda da vücut kendini adet görmeye ve görmemeye hazırladığı için hormon seviyelerinde değişimler olur.
  Yumurtalıkların Fonksiyon Bozukluğu: Eğer yumurtalıklar normal bir adet döngüsünde olması gerektiği gibi yumurta üretemiyorsa (anovulasyon) vücutta progesteron hormonu seviyesi düşer. Progesteron hormonu dengesizliği ise aşırı adet kanamasına yol açabilir.

  Miyomlar: Genellikle doğurganlığın arttığı yıllarda rahimde oluşan miyomlar (iyi huylu tümörler) aşırı kanamalı ve uzun süreli adete neden olabilir.

  Polipler: Rahim astarında oluşan polipler çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda yüksek hormon seviyelerinin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu polipler adet döneminin daha yoğun ve sancılı geçmesinin nedenleri arasındadır.

  Adenomiyoz: Uterus’un iç tabakasında bulunan bezlerin rahim kasına gömülmesi sonucu oluşan adenomiyoz sık sık aşırı adet kanamasına ve adet döneminde şiddetli ağrılara yol açan bir durumdur. Genellikle çocuk sahibi olmuş orta yaşlı kadınlarda görülür.

  Rahim İçi Araç (RİA): Aşırı adet kanaması, spermin yumurta hücresini döllemesini önleyerek gebelikten koruyan rahim içi aracın bilinen bir yan etkisidir. Adet kanamasının yoğunluğuna göre doktorunuz rahim içi aracın çıkarılmasına karar verebilir.

  Kanama Bozuklukları: Kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geç pıhtılaşmasına neden olan rahatsızlıklar adet kanamasının yoğun ve adetin normalden uzun sürmesine yol açabilir
  < Konu Resmi..>
  KADIN HASTALIKLARIYLA İLGİLİ KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/kadin-hastaliklari.1095/
  İlaçlar: Anti-inflamatuar ilaçlar ve antikoagülan dahil olmak üzere bazı ilaçlar, ağır veya uzun süreli adet kanamasına neden olabilir.

  Diğer Sağlık Koşulları: Pelvik inflamatuar hastalık (PID), tiroid problemleri, endometriyoz, karaciğer ya da böbrek hastalığı gibi bazı hastalıklar aşırı adet kanamasını nedenleri arasındadır.

  Belirli dönemlerde normalden daha fazla adet kanaması olması doğal kabul edilmekle birlikte bazı durumlarda aşırı adet kanamasının altında doğal nedenler dışında bazı rahatsızlıklar olabilir. Adet kanaması sizi gece yataktan kalkmaya ve ped değiştirmeye zorluyorsa, kanla birlikte büyük pıhtı kümeleri geliyorsa, pedi sık sık değiştirmenize rağmen kan kıyafetlerinize veya yatağa geçiyorsa, normalde kullandığınız tampondan veya pedden aynı anda 2-3 adet kullanmak zorunda kalıyorsanız, aşırı kan kaybı nedeniyle nefes darlığı veya aşırı halsizlik yaşıyorsanız ve adet 7 günden uzun sürdüyse bir doktora giderek muayene olmanız önerilir.  Aşırı Adet Kanamasının Tedavisi Var mı?


  Adet kanamasını hafifletmek için uygulanacak tedavi yöntemi kanamanın artmasının nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Doktorunuz ağrıyı azaltmak için ağrı kesici önerebilir. Adeti düzenlemek ve kanamanın normale dönmesine yardımcı olmak için hormon düzenleyici ilaçlar verilebilir. Bazı durumlarda kanın pıhtılaşmasını hızlandıran ilaçlar kullanılmaktadır.
  Yoğun adet kanamasını azaltmak için ilaç tedavisi dışında bazı cerrahi operasyon seçenekleri de bulunmaktadır. Bu operasyonlar kanamayı artıran nedene bağlı olarak rahim astarının düzenlenmesine, varsa miyomların alınmasına veya rahmin alınmasına yönelik olarak gerçekleştirilebilir. Doktorunuz karar aşamasında cerrahi operasyonun kapması ve yan etkileri hakkında size detaylı bilgi verecektir.


   
 2. kızılsaç

  kızılsaç Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2015
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajlar:
  41
  Ödül Puanları:
  18
  kızken sancılı adet aşırı kanamadan muzdariptim ve kısır döngüye dönüşmüştü.2 kez kansızlık tedavısı gördüm.ama gittiğim hiç bi dr kanamamı aşırı bulmadı.evlenmediğim zamanda ultrasonla da bir şeye ulaşamadılar.hormon hapları geçici çözüm oldu.adet kanaması konusunda ynlış bilgilendirildim.en son evlenmeden 2 sene önce evlendikten sonra bi süre östrojen fazlalığı çıktı.tedavi oldum duphastonla çok kilo aldım.sonrasında pgn düşük çıktı iç muayene de adet sonrası myomlarım ne iyi ne kötü oluyormuş.hamilelikle büyüyormuş falan hala hamile kalamadım ama çok sancılı genç kızların özel dr a görünmelerini istiyorum bizimkiler bu konuda pek ilgilenmediler ve ben hala tam olarak neyim olduğunu bilmiyorum adet olduğum halde overler polikistik diyip kestirip atıyorlar.sebebini nedeninin bilen yok.
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Çok geçmiş olsun.Aslında rahim içi yapışıklıklarda sancılı mense neden oluyor.Bunu saptamak için de lapraskopi gerekiyor.
   
Adet Kanaması Ne Zaman Aşırı Kabul Edilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Adet Kanaması Ne Zaman?

  Doğum Sonrası Adet Kanaması Ne Zaman?

  doğumdan sonra ilk adet doğum sonrası adet doğumdan sonra görme doğum sonrası düzensizliği düzensizliği Doğumdan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmayın. Loşia adı verilen bu kanama, adet kanamasından biraz daha fazladır ve 6 hafta sürebilir. Lohusalığın ilk günlerinde rengi kırmızı olan bu akıntı, sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve sonra sarımsı beyaza döner. Doğum kontrol...
 2. Aşırı Derecede Adet Kanaması Çekenler

  Aşırı Derecede Adet Kanaması Çekenler

  aşırı adet kanaması aşırı adet sancısı aşırı adet kanamaları aşırı adet görme belirtileri tedavisi ile ilgili bilgiler burada melekler. Kadınların , özellikle de genç kızların sıklıkla yakındığı durumlardan biri aşırı adet kanaması sorunudur. Bazen kadınlarda kansızlık problemine kadar giden aşırı adet kanamaları bazı tedavi yöntemleriyle aşılabilir melekler. İlaçla tedavi yanında gerektiği...
 3. Aşırı Adet Kanaması ve Tedavisi

  Aşırı Adet Kanaması ve Tedavisi

  bu konu aşırı adet kanamasının zararları hakkında bilgiler vermektedir. Ergenlik döneminden itibaren bayanlarda her ay düzenli bir şekil de görülen adet kanaması kişiden kişiye göre değişen günlere ve adet kanaması miktarına göre değişiklikler gösterebilir. Aşırı adet kanaması yaşayan bayanların bilgilendirilmesi adına sizlere kanama nedenleri ile birlikte tedavisi hakkında genel bilgileri...
 4. Aşırı Adet Kanaması (Menaroji) Nedenleri?

  Aşırı Adet Kanaması (Menaroji) Nedenleri?

  aşırı adet kanaması,aşırı adet kanaması neden olur,aşırı adet kanaması tehlikeli midir,aşırı adet kanaması nasıl durdurulur,aşırı adet kanaması tedavisi,adetliyken aşırı kanama neden olur, Üreme çağındaki kadınların zaman zaman yaşadıkları bir problem: aşırı adet kanaması , Menoraji. Tıbbi olarak bu konuda iki tanım bulunmaktadır bunlardan birincisi menorajidir. Kanamaların fazla veya uzun...
 5. Aşırı adet kanaması hormon bozukluğumudur?

  Aşırı adet kanaması hormon bozukluğumudur?

  aşırı kanama nedenleri,aşırı adet kanaması neden olur,aşırı adet kanaması miyom,aşırı adet kanaması ve yumurtlama bozukluğu,aşırı adet kanamasının tedavisi hakkında bilgiler Zaman zaman, adet döneminde normalden daha yoğun bir kanama yaşamak normaldir ve bu durum her kadın için geçerlidir. Aşırı adet kanaması olarak tanımlayabileceğimiz bu durum normal olarak karşılanmasına rağmen ara sıra...

Sayfayı Paylaş