1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Adet kanının renkleri ne anlama geliyor?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Adet dönemi süresince farklı kan renklerinin olması normaldir. Bu süreçte kan rengi parlak kırmızı, kahverengi ya da siyah olabilir, yapısı ise ince kıvamdan yoğun kıvama kadar değişebilir. Kan rengi ve yapısındaki değişimler çok nadiren ciddi bir soruna işaret eder, bu nedenle kadınlar birtakım sorunların göstergesi olabilecek belirtilere dikkat etmelidirler.
  Adet kadınların yaşamlarının normal bir parçası ve endometrium (rahim astarı) adı verilen yapının döngüsel olarak vajinal yoldan atılmasını ifade eder. Adet döngüsü, kadının cinsel olgunluğa ulaştığı zamandan (ergenlik) itibaren başlar ve kadının üreme hayatının sonu olan menopozda biter..
  Bir kadının adet, esnasındaki kanın rengi ve yapısı hayatının farklı kısımlarında yada adeti etkileyen faktörler nedeni ile değişebilir. Yazımızda kadına dair normal olan ve olmayan durumlar anlatılacak ve tartışılacaktır.  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  ADETİN NORMAL SÜRESİ NEDİR?

  Bir kadın hamile olmadığı zaman adeti genellikle devam eder. Rahim, kadının hormonal değişimlerin nedeni ile kalınlaşabilen olası bir gebeliğe hazırlanma amacı ile endometriyal doku ile kaplıdır. Kan damarları ve kan bakımından zengin olan rahim duvarı, gebelik olmadığı durumda yaklaşık olarak 28 günde bir periyodik olarak dökülür yada dışarı atılır ve bu 2-7 gün arası devam eder. Normal adet dönemi 21 ile 35 gün arasında değişebilir ve bir periyodunun süresi genellikle 3-5 gündür. Bir kadın bu dönemde en az 4 çay kaşığı veya en fazla 12 kadar çay kaşığı kadar kan kaybeder.

  Adetli bir kadın, adet yaşarken kan rengi parlak kırmızıdan kahverengi ve siyaha kadar, akıcıdan kıvamlı yapıya kadar farklılıklar gözlemleyebilir. Bu durum rahimdeki kanın değişiklik göstermesinden kaynaklanır, hızlı bir şekilde kaybolur ve endişe nedeni olmamalıdır.
  Bazı kadınlar ise, her şeyin yolunda gittiğini ve kendilerini iyi hissetmek için bunun nedenini öğrenmek isterler.

  ADET KANININ FARKLI RENKLERİ

  Parlak kırmızı: Parlak kırmızı adet kanı, son zamanlarda rahimden atılan kanı ifade eder ve bu kan vücutta atılır. Kan akışının bu türü genellikle açık renklidir ve adet dönemi düzenli olan kadınlarda mevcut olabilir.
  Koyu kırmızı: Koyu kırmızı kan genellikle “eski kan” dır. Bu, bir süre için rahim içinde saklanmış olabilir ve rahimden atılması için daha uzun zamana gereksinim vardır. Birçok kadın uyandıktan sonra iç çamaşırlarındaki koyu kırmızı renkli kan ile karşılaşırlar.

  Kahverengi / Siyah: Bu aynı zamanda eski kan olarak bilinir. Çoğu kadın adet döneminin sonuna doğru koyu kahverengi veya siyah kan görür. Bu durumdaki kan akımı kan akımı çok değildir. Bu kan ayrıca rahim kıvrımları içinde kalan kan olabilir ya da adet dönemleri düzensiz olan kadınlarda görülebilir. Yanısıra çok daha sonra adetle atılacak olan kan, aslında önceden orada var olan kan olabilir.

  Turuncu: Rahim sıvıları ile karışan parlak kırmızı adet kanı, kırmızı çizgiler şeklinde turuncu renkli görünebilir. Parlak turuncu kan, enfeksiyon ile ilişkili olabilir, bu nedenle bu şüpheleniyorsanız, bir doktora danışmak en iyisidir.

  ADET KANININ YAPISINDAKİ FARKLILIKLAR

  Ağır pıhtılı kan: Adet kanında kan pıhtısının görülmesi adet döneminin ağır yada zor geçirildiğinin bir işaretidir. Ağır kanama olduğunda yada ağır geçirilen bir adet döneminde vücut, kan pıhtısını önlemek için antikoagülan üretir. Bu mekanizma, bu işin yapılması için yeterli süre sağlamaz ve kan pıhtısı oluşumuna neden olur. Bu kan pıhtısı, her renkte görünebilir, ancak genelde koyu kan ile ilişkilidir. Rahim duvarında biriken eski kan nedeni ile akışı yavaş olur ve pıhtı gibi görünür. Bu sık sık oluyorsa, bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmesi gerekir.

  Kaygan, jöle gibi adet kanaması: : Jöle gibi kaygan olan adet kanamasında serviks yada rahim ağzı salgılarının adet kanı ile birleşerek dışarı akması anlaşılmalıdır. Servikal mukus vajina normal olarak mevcuttur ve adet akışı ile karıştığında açık renkli, kaygan bir his verebilir.

  İnce – akıcı adet kanaması: Akıcı adet kanamasında pıhtılaşma önlenmiştir. Genellikle parlak kırmızı, hafif yada orta derecede akışkandır. İnce akıcı görülebildiği gibi servikal salgılar ile de birleşebilir.
  Adet kanında Doku: Adet kanında endometrium dokusunun görünümü, bir düşük belirtisi olabilir. Bu nedenle hemen bir doktora görünmelisiniz.
  Çoğu durumda, adet zamanında kanın rengi ve yapısındaki değişiklikler normaldir. Fakat bazı durumlar normalin dışında olup anormaldir.


  HANGİ DURUMLAR ADET KANININ ANORMAL RENK VE YAPIDA OLMASINA NEDEN OLUR?


  Adet kanının renk ve doku değişimleri bazı problemlerden kaynaklanabilir. Bunlar;
  Düşük: Büyük miktarda kan pıhtısı geçişi yada gri renkli doku kümeleri kadının farkında olmadan yada olarak bir düşük yaptığının belirtisi olabilir. Gebeyseniz ve ağır kanama veya pıhtı veya doku gibi yapılar ile karşılaşıyorsanız hemen bir doktora görününüz.

  Uterin Myomları: Myomlar, rahimde gelişen kanserli olmayan iyi huylu tümörlerdir. Bunlar her zaman daha fazla kanama ile ilişkili olmasa da, alışıldığından daha fazla kanamaya neden olabilir. Myomlar bunun yanında adet kanaması esnasında önceki dönemden daha fazla kan pıhtısına neden olabilir.

  Hormonal Düzensizlikler: Östrojen ve progesteron adet kanamasını düzenleyen yada rahim astarının dışarı atılmasında etkili olan hormonlardır. Bu hormonlar arasındaki denge bozulduğunda rahim duvarı olduğundan daha fazla kalınlaşabilir ve her zamankinden daha fazla kanamaya neden olabilir. bu dengesizlik aynı zamanda adet dönemi boyunca pıhtı oluşumuna yol açabilir.

  Hormonal değişiklikler aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir;

  Ani kilo değişiklikleri
  Bazı ilaçların yan etkileri
  Büyümüş uterus
  Kan akışının tıkanması
  Rahim dokusunun anormal büyümesi
  Menopoz

  NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİSİNİZ?

  Adet kanının rengi ve yapısındaki değişiklikler genellikle ciddi değildir. Ancak, bazen yavaş yavaş oluşan ve fark edilmeden meydana gelen aşırı kan kaybı gerçekleşebilir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmeniz yerinde olacaktır.
  Normal aktivitelerinizden sonra kolay yorulma
  Sık sık baş dönmesi
  Soluk, solgun cilt
  Soluk tırnak
  Adet düzensizlikleri

  Bunlar aneminin bir göstergesi olabilir ve bu durum sadece bir kan testi ile belirlenebilir. Demir takviyeleri bu durumu iyileştirmek için reçete edilebilir.
   
  Son düzenleme: 9 Kasım 2015
Adet kanının renkleri ne anlama geliyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rüyada görülen renkler ne anlama geliyor

  Rüyada görülen renkler ne anlama geliyor

  rüyada yeşil kazak görmek rüyada kazak görmek kırmızı turuncu renk beyaz Tüm bakışlar hoş olana, kendinde olmayana ayarlı olduğundan doğru ölçümlemeler yapılamıyor hayatlar üzerinde. Oysa, herkes bakir doğaya, saf ruha, beyne ve yüreğe açılan gözlerle baksa hayata daha da güzel kokacak çiçekler, kuşlar daha fazla sohbet edecek bağıra çağıra ve güneş yakacak ruhları topraktan neşe fışkırana...
 2. Rüyada Adam Öldürüp Kan Görmek Ne Anlama Geliyor ?

  Rüyada Adam Öldürüp Kan Görmek Ne Anlama Geliyor ?

  Rüyada Adam Öldürmek Ne Anlama Gelir Rüyada Adam Öldürmek Kan Görmenin Tabiri Nedir Sevgili melekler, bir önce ki konumuz olan rüyada adam öldürdüğünü görmek tabirinin ardından bu sayfamızda da Rüyada Adam Öldürmek Kan Görmenin Tabiri Nedir ile ilgili bilgileri veriyoruz... Rüyada Bir kimseyi öldürmek günah işlemeye yahut korku ve kederden kurtulmaya ya da namazı terk...
 3. kan tahlilinde sedimantasyon ne anlama geliyor

  kan tahlilinde sedimantasyon ne anlama geliyor

  Merhaba.Anneme kan tahlili yaptırdık dr istemişti. Henüz dr randevu zamanımız gelmedi.Merak ettiğim kanda sedimantasyon ne demek?Hayli yüksek çıkmış ta merak ediyoruz..
 4. Rüyada Görülen Renkler Ne Anlama Geliyor?

  Rüyada Görülen Renkler Ne Anlama Geliyor?

  rüya tabirleri, rüyada görülen renkler, rüyada görülen renklerin anlamı Hepimiz rüya görürüz bazen uyandığımızda en ince ayrıntısına kadar hatırlarız bazen de gördüğümüz rüyayı uyandığımız da unutur ve hiç rüya görmediğimizi sanırız. Rüya da görülen renklerin anlamları hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Siz de rüyanızda renkler görüyorsanız ve ne anlama geldiğini...
 5. Adet Kanının Renkleri Ne anlama Geliyor?

  Adet Kanının Renkleri Ne anlama Geliyor?

  Adetin başlangıç vakti, kanın çıkışıdır. Kanın çıktığı andan itibaren namazını bırakır. İmam-ı Muhammed'den bir rivayete göre ise hayız, kanın döl yatağından dahili ferce (hazneye) indiğini hissetmekle bilinir. (İbn-i Abidin, ist. Şamil Y.C.1,S.459,460.). Rivayet edildiğine göre bir kadın, Hz. Aişe (r. anha)'ya şöyle der: "Falan kadın kanı görebilmek için geceleri lambayla...

Sayfayı Paylaş