1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Adet öncesi lekelenme nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Adet döngüsü her kadında değişkenlik gösteren bir takvim sürecidir. Adet döngüsündeki anormallikler adet kanamasındaki düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan biri adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği, normalde beklenen adet döngüsü zamanından daha farklı süreçlerde kanamaların görülmesidir. Adet düzensizliği, kişinin planlarını ve hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.
  Adet Dışı Lekelenme Neden Olur?
  Kadınların çoğunda yaşanan sorunlardan biri ise “Adet Dışı Lekelenme” problemidir. Adet döngüsü dışında meydana gelen lekelenmeler, daha çok kahverengi bir kanama şeklinde olmaktadır. Adet dışında görülen lekelenmeler ya da kanamalar genelde adet döneminden önce görülmektedir. Adet döngüsünden önce görülen bu kahverengi akıntılar az miktarda ve koyu renkte gelmektedir. Adet dışı farkedilen bu lekelenmeler, hormonal değişiklikler ve bozuklukların sonucu olarak görülmektedir. Adet döngüsünden önce görülen kahverengi lekelenmeler genelde östrojen ya da progesteron hormonlarının az ya da çok miktarda salgılanmasından kaynaklanmaktadır.


  Hormonal değişiklikler ve bozukluklardan kaynaklı adet dışı lekelenmelerin bir çok nedeni de olabilmektedir. Özellikle vajina bölgesinde oluşan iltihaplanma ve enfeksiyonlar, adet dışı lekelenmelerin görülmesine neden olabilmektedir. Vajinal enfeksiyon kaynaklı bu lekelenmelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

  Adet dışı lekelenmeler kahverengi dışında siyah renkte de görülebilmektedir. Siyah kanamaların nedeni vajinal bölgedeki kistlerin genişleyip, büyümesi sonucunda görülen kanamalardır. Vajinadaki genişleme ve kanamaların nedeni ise hormonal değişikliklerdir.


  Lekelenme şeklinde kanama hastalığı ve bu hastalığın belirtileri; Hamilelikte beklenen adet tarihinde normalden az, lekelenme tarzında bir kanama olabilir. Ve hasta lekelenme ve adet düzensizliği şikayetleriyle bir uzmana başvurabilir. Halk arasında üste görme veya üstüne görme olarak bilinen bu durum her zaman gebelikte normalinde seyretmeyen bir durum olduğunu göstermez bize.

  Genellikle gebeliğin ilk ayarında görülen her türlü vajinal lekelenme ve kanama aksi doktorlar tarafından tespit edilmediği müddetçe düşük tehlikesi olarak değerlendirilir. Bazı hastalar vajinal muayene korkusu nedeniyle bu tür kanama durumlarında doktora başvurmamaktadır. Gebelikte yapılan vajinal muayenenin düşüğe sebep olduğu gibi bir iddia doğru değildir. Hamileler bu konuda boşu boşuna endişe yaşamaktadırlar.

  Düşük tehlikesi olan durumlarda yapılan muayenenin kesinlikle düşüğü hızlandırmadığı buna karşı annenin sağlık durumuyla ilgili riskli durumların ortaya konmasında ve tedavinin daha doğru bir şekilde yol almasında oldukça yaralı olduğu kesindir. Gebelikte ister miktarda lekelenme tarzında bir kanama olsun ister fazla olsun vakit kaybetmeden muayene edilmesi şarttır. Gebeliğin olmadığı durumlarda da vajinal kanama ve lekelenme oldukça sık görülen bir durumdur.

  Adet döneminin bitmesinden sonra gelecek adet dönemi arasındaki kanamalar ara kanamalardır. Düzensiz ara kanamalara, lekelenme tarzındaki kanamalar hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, miyomlar, genital organ yaralanmaları, kanserler ya da bazı ilaçlar neden olur.

  Lekelenme Şeklinde Kanama Hastalığı Tedavi Yöntemleri

  Kadınlarda meydana gelen lekelenme şeklinde kanama hastalığında; Ara kanamalar da mutlaka bir uzmana başvurulması gereken bir durumdur. Ara kanamaların ve lekelenme şeklindeki kanamaların nedeninin tespit edilmesi için mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek şarttır. Kadınlarda bu tarz lekelenme kanamalarında; Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa mikrobiyolojik inceleme, hormonal testler ve kan sayımı, ultrasonografi tedavi işlemleri de yapılmalıdır.
  Adet dışı lekelenme problemi adet öncesinde görülebildiği gibi adetten sonraki dönemlerde de görülebilmektedir. Adet dışı lekelenmeler hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğinden, uzman bir doktora başvurulmasını öneriyoruz.


   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
Adet öncesi lekelenme nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Tedavisi

  Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Tedavisi

  ADET ÖNCESİ GERGİNLİK NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR Adet döneminde sinir, sitres olmassa olmazlarından birisi olduğunu biliyoruz bu durumu en aza indirmek için ise bazı püf noktaları mevcuttur Adet öncesi gerginliği her kadının ortak sorunudur. Bazı kadınlar bu dönemi daha ağır geçirebilir yada hafif atlatabilir. ASma mutlaka adet gerginliği yaşanır. Bu ader gerginliğine tıp dilinde...
 3. Adet Öncesi Gerginlik Neden Olur ?

  Adet Öncesi Gerginlik Neden Olur ?

  PMS nedir,adet öncesi gerginlik,pms neden olur,adet öncesi gerginlik sendromu,adet öncesi gerginliği azaltmak için,adet öncesi sinir bozukluğu niye olur,adet öncesi sinirlilik sebebi Premenstrüel sendrom (PMS ); adet dönemi öncesinde kadınlarda baş, karın ağrısı, kusma şeklinde seyreden rahatsızlıklardır. Sebepleri ortadan kaldırıldığı takdirde bu dönem daha kolay atlatılabilir.PMS...
 4. Adet öncesi lekelenme normalmidir?

  Adet öncesi lekelenme normalmidir?

  Vajinal akıntı adet döneminin bir parçası kabul edilir. Hamilelikte oluşan rahatsızlıklardan biride bu akıntılardır. Çoğunlukla her hamilede birçok vajinal akıntılar ve kanamalar görülmektedir. Hamile olmayanlarda da bu gibi lekeler bir hastalık belirtisi ya da normal bir akıntı olarak sayılır. Az miktarda gelen vajinal akıntı oldukça normal görülür. Tüm kadınların adetleri sırasında biraz...
 5. Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur

  Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur

  Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur- Adet olmak kavramı ergenlikte genç kızken başlayıp ta ki menopoz dönemine kadar devam eder. Bu aslında gelişim için önemli bir durumdur kadınlar için. Adet (regl) olmak vücudumuzun sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir. 21-35 gün arası gerçekleşir adet döngüsü de. Bu durum ortalama 28 gün olarak kabul edilir. Adet dönemi öncesi size bazı...

Sayfayı Paylaş