Adetliyken banyo yapılırmı yapılmazmı?

Uzman SühaN

Administrator
Adetliyken banyo yapılırmı yapılmazmı?
Adet dönemin de banyo yapmanın sakıncası olup olmadığı kadınlar arasın da merak konusudur. Kadın bu dönem de değişik bir kokuya sahip olur.Kimi bayan da koku fazla hissedilmezken , kimilerin de koku ağır olabiliyor.

Kan kokusu gerek kişiyi gerekse karşıdaki ni rahatsız edebilir. Bu yüzden adet dönemin de olabildiğince hijyene bakıma önem verilmelidir. Adet dönemin de alınan duş kadını hem gevşetir , hemde olası kötü kokuları engeller. Bir çok bayan adet dönemin de alınan duşun kanama miktarının değiştirdiğine inanıyor. Öyle bir şey yok hanımlar. Adet dönemin de alacağınız duşunda zararı yoktur .Bilakis faydası vardır. Sadece adet dönemin de duş alırken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Adet dönemin de duş alırken banyoda fazla durup oyalanmayın. Ayrıca genital bölgeyi tahriş edicek şekil de yıkamayın. Yazımızın devamın da adet dönemin de duşun zararı olup olmadığını ve adet dönemin de duş alırken dikkat edilmesi gereken faktörleri bulabilirsiniz.

Öncesi Adetli İken Banyo Yapmak Sakıncalı mı? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

adetliyken banyo yapmak.jpg


Çok tartışılan bir konu da adet kanaması sırasında banyo yapılıp yapılmayacağıdır. Her kadın cinsinin adet kanaması düzeni, kanama miktarı, kanama sırasında yaşadığı rahatsızlıklar farklılık gösterir. Birinin hiç ağrısı bile olmazken diğeri bütün gün yataktan çıkamayabilir. Birinin günlük kanama miktarı çok az olurken bir başkası ne yaparsa yapsın üstünün başının hatta yatağının batmasından kurtulamaz. Adetliyken banyo yapılır mı?


Banyo yapmanın faydaları

Banyo yapmak, temizlenmenin yanı sıra insanı rahatlatır da. Ilık bir banyo, kanama döneminde her kadına çok iyi gelen, bedeni dinlendiren ve ihtiyaç duyulan bir şeydir. Ayrıca temizlenme, temiz olma ihtiyacı, özellikle kanamanın kirlenme olarak nitelendirildiği toplumumuzda daha da önem kazanmaktadır.

Kanama döneminde banyo neden önemlidir?

Kanama dönemi hemen her kadın için ağrılı, sancılı ve yorgun bir süreçtir. Bedeni rahatlatıp dinlendirmenin en basit yollarından biri banyo yapmaktır. Üstelik banyo yapmak, üzerimizdeki negatif enerjiyi de temizler ve yorgunluğa iyi gelir. Üstelik kendini kirli hisseden kadınların kısa süreliğine de olsa bu histen kurtulmasını sağlar.


Banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenlerKanama döneminde banyo yapmak çok yararlıdır. Ancak dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Banyoda çok uzun süreler kalmamak ve banyo sırasında genital bölgeyi tahriş etmemek. Kanama döneminde kadınların kullandığı ped, tampon ya da kumaş bezler genital bölgeyi tahriş edebilir. Tahriş ise kanama döneminin çok zorlu geçmesine neden olur. Tahrişi önlemenin yollarından biri de banyo sırasında genital bölgeyi hırpalamadan temizlemektir. Zaten kullanılan ürünlerle uzun saatler boyu havasız kalan genital bölgenin bir de banyo sırasında tahriş edilmemesi, dikkatli temizlenmesi gereklidir.Ayda bir yaşanan âdet kanaması hastalık değildir

Kadınların ayda bir kez yaşadığı âdet kanaması çok normal bir süreçtir. Bedendeki yumurta, belli bir süre sonunda vücuttan kanla birlikte atılmaktadır. Kesinlikle bir hastalık ya da eksiklik değildir. Kadın vücudu yumurta üretir ve ürettiği yumurtasını da ayda bir kez gerçekleşen âdet kanamasıyla dışarı atar. Yani beden, süresi dolmuş yumurtayı bünyesinde barındırmaz ve kanayarak kurtulur o yumurtadan. Ayrıca her ay bir belli bir miktar kan kaybetmek her kadına iyi gelir. Çünkü vücut eksilen kan kadar yeni kan üretecektir. Bu da vücudun yenilenmesini sağlar.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Adet döneminde kadının kokusu gerçekten değişiyor. Bu yüzden banyo yapmak gerekiyor. Eskiden büyüklerimiz adet döneminde banyo yapmanın kısır yapacağını söylerdi .Bazı kadınlarda adet döneminde banyo yapınca kanamasının kesildiğini söylüyor. Bence hiç alakası yok. Özellikle adeti sancılı geçenler sıcak banyo yapsın çok iyi geliyor. Birde adet döneminde banyo yapmak vajinada oluşacak enfeksiyonları da önler. Malum uzun süre pedle dolaşıyoruz :D Her dönem mis gibi kokun arkadaşlar adet döneminde hem sağlığınız için hemde sevgili eşinizin tiksinmemesi için duş alın :D
 
Üst