1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  AFP Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  afp nedir A-feto protein nedir?

  AFP, özetle anlatmak gerekirse bebeğin anne karnında iken karaciğerinden salgıladığı protein olarak tanımlamak yeterli olur. Yetişkinlerde ise albumin adının verildiği proteinin fetal olarak karşılığıdır. İlerleyişini takip edecek olursak Fetusdan amniyon sıvısına geçerek, annenin dolaşımına karışmaktadır. Gebeliğin son evrelerine doğru yavşa yavaş artış gösterdiği görülür. Maternal AFP ölçümlerini yaptırmak isteyenler hamileliğin 16 ila 20 haftaları arasında yaptırabilir. AFP kadının yaşına veya kaçıncı gebeliğine bakılmadan bütün hamilelere yapılması gerekir.

  AFP Nasıl Değerlendirilir?

  AFP testleri sonucun çıkan değerlerin yüksek ya da düşük olması bir anormallik olduğu anlamına gelmez. Yalnızca artmış olan riski belirler ve ileride yapılması gereken tetkiklerin gerekliliğini ifade eder. AFP testini yaptıran hamilelerde %10′unda anormal sonuçlar gözlenirken bunların yalnızca %10′unda defektli fetus bulgularına rastlanılır. AFP düzeyinin gebelik haftası ile bağlantılı bir ilişkisi vardır bu yüzden gebelik yaşının doğru tespit edilmesi AFP testinin doğru yorumlanabilmesi için çok önemlidir.


  AFP sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?
  Gebeliğin haftası
  Annenin ağırlığı
  Yaş
  Irk
  İkiz, üçüz gibi çoklu gebelik durumları
  Şeker hastalığı
  Kanama olması
  AFP değerlerinin normalin çok üstünde çıkmasının en önemli nedeni anomali nöral tüp defektleridir (NTD). NTD tanımlamak gerekirse tüp bebeğin omuriliğini ve beyin yapısını oluşturan yapı olarak ifade edebiliriz.

  Bireyde döllenme oluştuktan sonraki 4.haftada bu söz konusu olan tüp iki taraftan da olması gerektiği şekilde kapanmaz ise NTD söz konusu olacaktır.

  AFP değerlerini yükselmesine sebep olan bir diğer etken ise bebeğin karın duvarında var olan defektlerdir. Bağırsakların karın dışında olduğu durumlar söz konusu olduğunda AFP çok miktarda amniyon mayiine geçerek anne adayının kanında da yüksek oranda bulunur.

  Şayet bebek ölmez üzere ise veya ölmüş ise proteinin miktarının hızla artmış olduğu görülür.

  Bunun yanında Down sendromunda olduğu gibi bazı kromozomal anomalilerde AFP değerleri olması gerekenden çok daha düşük çıkar.

  AFP Yüksek bulunursa

  AFP değerlerinin olması gerekenden çok yüksek çıkması durumunda ilk yapılacak olan işlem detaylı bir ultrason incelemesidir.

  AFP Testinin avantajları

  AFP testi sonucunda değerlerin normal çıkması durumunda anne adayı rahatlayacağı için gebeliğin diğer evreleri daha rahat geçecektir.

  Olası rahatsızlık belirlendiğinde bebek için ve anne adayı için en faydalı tedavi yöntemlerine erken tanı sayesinde gidilebilir. Özellikle bebeklerde down sendromu riski belirlenmesi açısından büyük önem taşır.


   
AFP Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 2. AFP testi hakkında bilgi verirmisiniz lütfen..

  AFP testi hakkında bilgi verirmisiniz lütfen..

  Bebek bekliyorum ve doktorum önümüzdeki hafta afp testi yapacağını söyledi nedir bu test? Yaptıran varmı? Bilgi verirmisiniz?
 3. ALFA FETO PROTEİN YÜKSEKLİĞİ (AFP)

  ALFA FETO PROTEİN YÜKSEKLİĞİ (AFP)

  afp nedir, alfa feto protein yüksekliği nedir, alfa feto protein yüksekliği neden olur,alfa feto protein yüksekliğinin tedavisi varmı,alfa feto protein yüksekliği hakkında bilgiler Alfa feto protein kısaca AFP gebelikte anne karnındaki bebeğin karaciğerinde üretilen bir proteindir, erikinlerin kanında bulunan albumin'e benzer bir proteindir. Gebeliğin erken haftalarında yolk sak kesesinde...
 4. AFP testi ne zaman yapılır?

  AFP testi ne zaman yapılır?

  Alfa feto protein kısaca AFP gebelikte anne karnındaki bebeğin karaciğerinde üretilen bir proteindir, erikinlerin kanında bulunan albumin'e benzer bir proteindir. Gebeliğin erken haftalarında yolk sak kesesinde üretilirken sonradan esas üretim yeri karaciğer olur. Anne karnındaki bebekte üretilen AFP'nin görevi bugün için bilinmemektedir. Anne rahmindeki bebeğin karaciğerinde üretilen AFP...
 5. Gebelikte afp testi neden yapılır ?

  Gebelikte afp testi neden yapılır ?

  afp,afp testi nedir,afp testi ne için yapılır,afp testi kimlere yapılır,afp yüksekliği,gebelikte afp ,afp hakkın da bilgiler Alfa feto protein (AFP), gebelik sırasında gelişen bir bebeğin karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir. Alfa feto protein taraması, gebelik sırasında annelerin kanındaki alfa fetoproteinin seviyesini ölçen bir kan testidir. AFP, fetal karaciğer tarafından...

Sayfayı Paylaş