Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Aft (Ağız Yarası) İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Aft için bitkisel tedavi Aft için bitkisel çözüm
  Aft için bitkisel ilaç


  Ağız yarası , tıpta ki adıyla aft için uzmanların önerdiği bitkisel tedavi örneklerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :)

  [​IMG]

  Aft;Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen isimdir.

  Belirtisi:

  Ağzın iç kısmında beyaz, sıvı dolu ve kırmızı yara veya kabarcıkların oluşması. Ağızda sancı ve ağrı, yeme zorluğu ve yutkunma zorluğu meydana getirir. Kızamık, çiçek hastalığı, ateşli hastalıkların ardından daha sık görülür. Genelde süt çocuklarında görünen bir hastalıktır. Bu hastalık, alerji, vitamin eksikliği veya büyük virüslere bağlı olabilir. Ayrıca uzun süre antibiyotik kullanmak ve behçet hastalığı da ağız yarasının sebebidir.

  Aft Tedavisi:

  Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa, destek ve alternatif olarak aşağıdaki bitkisel tariflerden biri veya birkaçı kullanılabilir.

  1. Tarif:

  Karadut şurubu içilir, ağız içinde gargara yapılır.

  2. Tarif:

  Kethindi dövülüp toz haline getirildikten sonra aft olan kısımlara akşam yatarken sürülür.

  3. Tarif:

  Zeytin yaprağı ağızda çiğnenir.

  4.Tarif:

  Papatya, söğüt yaprağı, gül çiçeği, hatmi yaprağı, kekik, biberiye,lavanta, aynısafa, Ayrı ayrı veya karıştırılarak bir tutamı kaynatılıp hem gargarası yapılır, hemde balla karıştırılarak içilir.

  5. Tarif:

  Tuzlu su ile gargara yapılır.

  6. Tarif:

  Ayva pişirilir, meyvesi ve kompostosu içilir.

  7. Tarif:

  20 gr Şap
  20 gr Mazı
  20 gr Karanfil
  20 gr Anason
  500 gr süzme bal
  Bitkiler dövülüp balla karıştırılır. Tok karnına ağız tuzlu su ile gargara yapılır. Karıştırılan ballı baharat aft olan kısımlara krem gibi 3 öğün gargaradan sonra sürülür.

  8. Tarif:

  Havuç yaprağı
  Kızılcık yaprağı
  Hatmi çiçeği yaprağı
  Böğürtlen yaprağı
  eşit miktarda karıştırılır. Tamamı kaynatılıp süzülüp alınan suyla 3 öğün aç veya tok karnına gargara yapılır.

  9. Tarif:

  250 gr Kuru üzüm
  50 gr Anason
  50 gr Mayana
  500 gr Bal
  dövülüp macun haline getirilir. Yemeklerden sonra aft olan kısımlara krem gibi sürülür.

  10. Tarif:

  100 gr öd ağacı
  2 lt suda iyice kaynatılıp suyu süzülür. Aç karnına gargara tapılır. Odunu yakılarak külü alınıp zeytinyağı ile macun yapılıp aft olan kısımlara tok karnına krem gibi 3 öğün sürülür.

  11. Tarif:

  50 gr ekşi nar suyu
  100 gr balla karıştırılıp aft olan kısımlara tok karnına sürülür.

  12. Tarif:

  50 gr kına
  20 gr tuz
  100 gr tere yağı ile karıştırılıp aft olan kısımlara sürülür.

  13. Tarif:

  Nar çiçeği
  Sumak
  Hünnap
  Gül
  Mersin yaprağı
  Okaliptus yaprağı
  Söğüt yaprağı
  Hatmi çiçeği
  Kantaron çiçeği
  Böğürtlen
  Hardal tohumu
  ayrı ayrı veya bir kaçı karıştırılıp gargarası yapılır.

  14. Tarif:

  50 gr sıraca otu
  50 gr kantaron çiçeği
  50 gr kekik
  50 gr söğüt yaprağı
  karıştırılıp 1 lt suya otların karışımından bir avuç koyulup kaynatılıp süzülür. Suyu alınıp tok karnına gargara yapılır.

  Not: Aft rahatsızlığının bir çok sebebi vardır. Mutlaka doktora görünmek gerekir. Vitamin noksanlığı bunun en büyük sebebidir.
   
Aft (Ağız Yarası) İçin Bitkisel Tedavi Önerileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aft ve uçuk ağız yarası tedavisi

  Aft ve uçuk ağız yarası tedavisi

  Aft tedavisi,aft neden çıkar,aft nedir,aft ilacı,aft nedenleri,aft tedavi,aft bitkisel tedavi gibi ağız yarası hastalıkları ve bu hastalığın tedavisi ve nedenlerini bu yazımızda ele alıyoruz Melek'ler. Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş...
 2. Ağız Mantarı İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  Ağız Mantarı İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  ağız mantarı ağız mantarı tedavi ağız mantarı bitkisel tedavi Alternatif tıp tedavileri için kullanılan şifalı bitkilerden hangileri ağız mantarına iyi geliyor öğrenmek istiyorsanız, buyrun makalemize melekler :) Şifalı Bitkilerle Tedavi - AĞIZ MANTARI Hazırlanış ve Kullanım Şekli *Bir avuç Ebegümeci *2 Çorba kaşığı Tilki üzümü *1 Adet Mandalina kabuğu *Yeterince Arpa unu...
 3. Varis İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  Varis İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  Varis Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler Varise Bitkisel Çözüm Bitkisel Varis Tedavisi Özellikle belli bir yaştan sonra kadınların kabusu haline gelen varisler için uzmanların önerdiği bitkisel çözüm reçetelerini sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Damarların büyümesine ve şişmesine varis denir. Başlıca sebepleri; ayakta çok durmak, şişmanlık, kan damarlarındaki kapakların düzensiz...
 4. Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

  adet düzensizliği tedavisi adet düzensizliği bitkisel tedavi adet düzensizlikleri Her kadının bünyesi farklıdır melekler. Buna bağlı olarak da regl dönemlerinde çeşitli düzensizlikler görülebilir. Eğer siz de bu düzensizliklerden şikayetçi iseniz, uzmanların bitkisel tedavi önerilerini eklediğimiz makalemiz sizler için faydalı olabilir :tik: Adet Düzensizliği ve Zorluğu;Kadının döl...
 5. Ağızda ki aftlar için öneriler

  Ağızda ki aftlar için öneriler

  Ağız içerisinde oluşan yuvarlak şekilli yaralara verilen genel bir ad olan aft için evinizde kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Aflar ağız içi yaralanmalarına bağlı olarak bu yaraların enfeksiyon kapması sonucunda, alerjik reaksiyonlar neticesinde, stres kaynaklı, vitamin eksikliğinden dolayı, kullanılan ilaçların yan etkileri, kötü beslenme ya da başka...

Sayfayı Paylaş