1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Ağız kokusundan kurtulmanın yollarını biliyor musunuz

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Ağız kokusundan kurtulmanın yolları
  Düşünün ki önemli bir iş görüşmesinin ortasındasınız; her adımı doğru attığınızı ve işi aldığınızı düşünmeye başladınız. Görüşmenin sonunda kendinizden emin bir şekilde ayağa kalktınız el sıkıştınız ve “sizinle konuşmak bir zevkti sizden haber bekliyorum” dediniz.
  [​IMG]Bir anda görüştüğünüz kişinin ifadesinin değiştiğini dudaklarını buruşturduğunu fark ettiniz, gülümsemesinde bir gerginlik oluştu ve sizde bir şeylerin yanlış gittiğini anladınız.

  En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden olduğunu fark ettiniz. Bu bırakmak istediğiniz en son izlenimdi.

  Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk kötü ağız kokusu sorunundan dolayı birçok hastanın onları ziyaret ettiğini belirtti. Aslında birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek bu problem yüzünden kişilerin zor durumlarda kaldıklarını, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konuşmaktan çekindiklerini ya da kişilerin onlarla konuşmaktan kaçındıklarını belirtiyor.

  Böylece kendi içine dönen hastaların sosyal çevrelerinin kısıtlandığını ifadesine ekliyor. Diş Hekimi olan Onur Öztürk bizlere bu durumda kalmamız ya da bu durumdan kurtulmamız için ipuçları veriyor. İşte Diş Hekimi Onur Öztürk’ ten öneriler;

  7 PRATİK TAVSİYE

  • Eğer önemli bir görüşme ya da toplantının arifesindeyseniz baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Yediğiniz şeyin miktarına bağlı olarak ne kadar sık dişinizi fırçalarsanız fırçalayın koku ağzınızda 24 saat kalabilir. Soğan, sarımsak, acı biber, sarımsak, salam, sucuk, pastırmadan kaçının. Aynı zamanda bazı peynirlerden (rokfor gibi) , bazı balıklardan hatta pizzanın üstündeki ançuez den bile uzak durun.

  • Kahve yerine su veya meyva suyu için..

  • Bir şeyler yedikten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın. Bu yediğiniz yemeklerle ilişkilendirilen kokuları uzaklaştırır. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş plağıdır. Ağzımızda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanın dolaştığı tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alışımızla beraber dudaklarımız arasından ağzımıza girerler ve köşelerde kalırlar ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak için günde 2 defa dişlerimizi fırçalamalı ve bu plağı dışarı atmalıyız. Eğer yanınızda diş fırçanız ve macununuz yoksa en azıdan suyla ağzınızı çalkalayınız.

  • Eğer 20 dakika ferah bir nefese ihtiyacınız varsa ağız gargarasıyla ağzınızı çalkalamak güzel bir fikir olabilir fakat bu Cinderella’nın balkabağı gibidir geçip de yirmi dakika sona erdiğinde sihir de sona ermiş olacaktır ve siz yine ellerinizin arkasında konuşmaya başlayacaksınızdır.

  • Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz sadece salatada kullandığımız yeşillik değildir aynı zamanda da bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi doğal olarak tazeler sadece tam olarak çiğnediğinizden emin olun. Aynı zamanda mutfağınızda bulunan bazı doğal otlar ve baharatlarda doğal nefes tazeleyicilerdir. Kötü nefesinizi hissettiğiniz anda karanfil, zencefil ve anason çiğneyebilirsiniz.

  • Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

  • Burnunuzdan nefes almaya çalışın. Ağızdan nefes almak kuru bir ağza neden olur ki bu kötü kokuya neden olan bakterilere zemin hazırlar.

  Diş Hekimi Onur Öztürk ağız kokusuna karşı alabileceğimiz pratik öneriler de bulundu ancak ısrar eden ağız kokularında kişilerin mutlaka bir diş kliniğini ziyaret etmeleri gerektiğini belirtti. Ağız kokusu diğer ağız problemlerinin işareti olabilir. Çürümekte olan bir diş ya da diş fırçalamayla temizlenemeyen bir plakta ağız kokusuna neden olabilir.

  Öztürk bu durumlarda diş hekiminin yardımıyla kalıcı ferah bir nefese sahip olabileceğimizi belirtti. (haber7)
   
Ağız kokusundan kurtulmanın yollarını biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağız Kokusuna BakteriLer YoL Açıyor.

  Ağız Kokusuna BakteriLer YoL Açıyor.

  Ağız kokusunun önemli sebeplerinden biri diş taşlarıdır. Diş taşları ağızda kalan yemek artıklarının üzerine tükürükten gelen minerallerin çökelmesiyle oluşur. Ağız kokusuna ayrıca sigara ve alkol, ağızdan nefes alıp verme, ağız kuruluğu, solunum ve sindirim yolu iltihapları da yol açıyor. Ağız kokusunun başlıca sebebi bakterilerdir. Bunları azaltmak için ise her yemekten sonra dişleri...
 2. Ter kokusundan kurtulmanın yolları

  Ter kokusundan kurtulmanın yolları

  Özellikle bayanlarda ter kokusu gerçekten çok itici olur özellikle ıslak bir duran koltuk altı ve onun iğrenç kokusu yüzünden kimse yanınızda bile durmak istemez Ter kokusundan nasıl kurtulabilrsiniz işte cevabı Uzmanlara göre, ter sağlık açısından son derece yararlı. Ancak bir gerçek var ki bazen ter kokusu insanı çileden çıkartabiliyor. Ter kokusuyla mücadele etmek için bu önerilerimizi...
 3. Ağız kokusundan kurtulmanın 5 ayrı yöntemi

  Ağız kokusundan kurtulmanın 5 ayrı yöntemi

  Konuşurken ağzınızdan çıkan koku hem sizi hemde çevrenizdekileri rahatsız ediyorsa bundan kurtulun artık:DAğız kokusundan kurtulmak için yapmanız gereken 5 ayrı yöntem var.Bunları bir deneyin derim. AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMANIN 5 AYRI YÖNTEMİ Ağız kokusu yüzünden yaşam kalitesini bozmaya ya da sosyal etkinlikleri kısıtlamaya gerek yok. Ehow adlı internet sitesinde yer alan habere göre,...
 4. Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları yok mu

  Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları yok mu

  Kızlar şu siyah noktalarım benim kabuslarım oldu resmen ne yaptıysam olmadı çare etmedi kurtulamadım hiç mi Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları yok nedir bu ya:S
 5. Mutfak Kokularından Kurtulmanın Yolları

  Mutfak Kokularından Kurtulmanın Yolları

  Evlerde istenmeyen kokuların en çok karşılaşıldığı yerler arasında mutfaklar ilk sıralarda yer alır. Pişirilen yemeklerden buharlaşan koku bileşenlerinin mutfağa ve eşyalara sinmesinin yanında pis su giderleri ve çöp kovaları da mutfaklarda kötü kokulara yol açar. Mutfaklarda bu rahatsız edici kokularla karşılaşılmaması için öncelikle önlem alınmalı, alınan önlemlere rağmen oluşan kötü...

Sayfayı Paylaş