1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Ağız kokusunu anında önlüyor !!!

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  rutubet kokusu giderme sidik zoruna ne iyi gelir ağız kokusu giderici ilaçlar ağız kokusunu önleyen bitkiler kokusunu gideren ilaçlar Ağız kokusunu yok edip diş hasarlarını gideren bu bitki aynı zamanda karaciğere de iyi geliyor.

  < Konu Resmi..>

  KEREVİZ
  Ağız kokusu oluşumunu engelleyen kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. Diş ağrısını gideren, şişleri çözen, öksürüğü geçiren kereviz, karaciğerleri de temizliyor. Dalağı da iyileştiriyor...
  Dağda yetişeni, yabanisi, bostanisi, su içinde ve su kenarında yetişeni olmak üzere değişik türleri vardır. su kenarında yetişeni, bostani olandan büyüktür; fakat etkisi bostani olan gibidir. Bu türü daha vardır ki, ona semrinus adı verilir; bostani cinsinden daha büyüktür. Gövdesi boş (içi) ve dalları beyaza yakın bir renktedir. Kerevizin bölgelere göre de değişen türleri vardır.
  DAĞDA YETİŞİR
  Kimisi Rumi (Anadolu'da yetişen cinsi), kimisi gayri Rumidir. Fetrasalyun, dağda yetişendir, fakat her dağda yetişen kereviz, fetrasalyun değildir. Belki kimisi çöl türüdür. Dioscorides, kerevizin çeşitlerinin çok olduğunu söylemiştir. cebeli olan (dağda yetişen) kerevizin sapları uzundur ve kökleri incedir.

  Onun kökünün dalları ayrılır; dallarının üzerinde başlar vardır; bu başlar haşhaş başına benzer; ancak onunkiler daha yumuşaktır. Onun dikdörtgen şeklinde meyveleri vardır; kokuları güzeldir; o sahralarda biter. Ancak dağlarda da yetişir. Onun meyvesinin ve kökünün etkisi şarapla içildiğinde lezzetli olur mülezziz (kaya maydanozu). Bunun çölde yetişen kereviz olduğu zannedilir. Bu çölde yetişen kereviz fetrasalyondur, ancak çölde yetişir; onun tohumu nanhah tohumuna ve diğerlerine benzer; onun güzel kokusu vardır; kokusu keskindir, diğerlerinden daha keskindir, diğerinden daha kuvvetlidir. Ondan kereviz daha büyüktür ve insanlara göre, o semernun diye adlandırılır ve semurbiyun denen bostani kerevizden uzun; daha büyüktür; onun rengi beyaza çalar; yenen uzun gövdesinin içi boştur; onun içinde çizgiler vardır.
  Dioscorides'in dediği gibi, bu bitki ağaçların gölgelerinde yetişir. Acemlere göre (İranlılara göre) o bostani kereviz şeklinde yenir, onun kökü pişirilerek yenir. Kerevizin serniyun denen türü yabanidir. Onun yaprağı dışa doğru meyillidir ve yaprağın içinde rutubet vardır. ele yapışır (yapışkandır). O, katıdır; güzel kokuludur. Gövdesi üzerinde taç gibi (ark) yapı vardır; bu, örümceğin oluşturduğu yapıya (taca) benzer. Sulu olmaz; damağı yakar; onun kabuğu siyahtır, içi sarıdır; beyeza çalar; çöl yerlerde ve tepeler üzerinde biter; onun kökünün ve kollarının etkisi ısıtıcıdır ve yaprağı tuzla karıştırılıp yenir
  KESKİN KOKULU
  Yaprağı, bostani olandan daha geniştir ve yaprağının iç kısmı kırmızıya meyillidir ve onun başı benefsecin başı gibidir. Onda çiçekler vardır ve tohumunun rengi siyahtır, köşelidir ve kabukla kaplıdır; onun kokusu keskindir ve kökü beyazdır; güzel kokuludur, lezzeti de iyidir; ağır değildir ve ben onun dağ tipini (dağda yetişen kerevizi) Tabaristan'da gördüm. Onun kökü yerinde birçok kökler vardır.
  Onun yarıkları (yırtıkları) vardır; onların boyu cezer (havuç) gibidir ve dalları ufalanırsa (kırılıp, ufalansa), yoğunlaşır ve ondan kafur suyunun kokusu gibi bir de koku çıkar.
  iÇERiĞi
  O, birinci derecede sıcak ve ikinci derecede kurudur.
  Rufus Ephesus, bostani olanın rutubetli olduğunu söylemiştir; ancak onun kökünün kuru olduğunda herkes hemfikirdir.
  YARARLARI
  Gaz çözücü, gidericidir; tıkanıklıkları açar; terletici ve ağrı gidericidir. Yabani olanı, ağrı verir ve yara açar, murabbesi veya çeneği yakıcıdır.
  GÜZELLİK
  Yabanisi, ağrı verir ve tırnakları kırar ve ekzamalara karşı kullanılır; soğuktan oluşan çatlaklara karşı iyi gelir. Bostani olanı, ağız kokusunu giderir.
  ŞİŞLER
  Başlangıcında olan balgabi şişleri çözer ve özellikle de katı ve sıcak şişlere iyi gelir. Bu kereviz, semriniyun diye adlandırılır.
  YARALAR
  Yabani kereviz eğer haricen uygulanırsa (yakı yapılırsa), yara yapar. Bundan dolayı yangılı şişlere ve yaralara iyi gelir ve özellikle yabani semriniyunun yararı vardır.
  HAREKET ORGANLARI
  Semriniyun, siyatikle ilgili bütün hastalıklara yararlıdır.
  BAŞ ORGANLARI
  Kereviz, saraya iyi gelmez. Saralının sarasını tahrik edip, artmasına sebep olur. Kerfis kökü, dişi ağrıyan kişilerin boynuna bağlanırsa, dişinin ağrısını giderir.
  GÖRME
  Bostani türü, göz ağrıları için kullanılır; bütün pomat cinsi ilaçların terkibine girer.
  SOLUNUM
  Öksürüğe yararlıdır. Aynı zamanda astıma, nefes darlığına yararlı olur. Kerfis, göğüsteki yangılı şişlere tatbik edildiğinde, yararlı olur.
  BESLENME
  Karaciğere ve dalağa iyi gelir; geğirti verir; onun hazmı ve sindirimi zordur. Kereviz tohumu, bulantı yapar. Her çeşit kerfesin bütün mide hastalıklarına iyi geldiği söylenmiştir. Ancak, Ephesus bunun böyle olmadığını, muhtemelen kerevizin mideye zararlı olabileceğini, belki de rutubet topladığını söylemiştir. Ona göre, kereviz, midede uzun süre kalırsa, bulantı yapar. Ancak Anadolu'da yetişen kereviz, mide için iyidir. Galenos demiştir ki, kereviz, yemekten sonra ve marulla birlikte yenmelidir. Kereviz tohumu, vücutta su toplanmasına karşı iyi gelir.
  ZEHİRLENME
  Semriniyun kökü içilirse, haşarat ısırmasını (sokmasını) karşı yararlıdır. Eğer bostani olan, köküyle birlikte kaynatılır ve içilirse, öldürücü bir ilaçtır ve hayvan sokmasına yararlıdır; kurşun zehirlenmesi yararlıdır ve tiryakların hıltlarındaki kötü etkisine karşı yararlıdır. Mercimekle beraber kaynatılıp içilirse, zehirin etkisini kaldırır. Kerfis yenmesi, akrep sokmasına karşı önlemdir.
  DIŞARI ATAN ORGANLAR
  İdrar ve regl kanının söktürür. Gebelerde sakıncalıdır. Böbrek, mesane ve rahimde bütün kerfes çeşitleri temizleyici ve yıkayıcı rol oynar. Kereviz tohumu ve yaprağı, boşaltıcı değildir; ancak kökünde bu özellik vardır ve dağ kerevizi, idrar zoruna iyi gelir; özellikle meşimeyi (placenta) dışarı atar. Yabani semriniyun, rahimi temizler (bu etkisi çok fazladır). Bazıları derler ki cinsel gücü artırır.
  Hatta bazılarına göre, kadınlarda sütün kesilmemesi ve cinsel gücün bastırılması için aşırı kerfis yenmesinin önüne geçmek gerekir. Kerevizin Anadolu'da yetişeni, mesaneye, böbreklere iyidir; makaddaki gazın atılmasını sağlar.

  ALINTI


   
 2. LAMİYA

  LAMİYA Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.628
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  istanbul
  bu tam bir zenginlikmiş canım sadece ağiz kokusu için değil bir çok yararı varmış baksana unutmadan ağız kokusuna kabartma tozuda iyi geliyo diş tozu gibi dişleri fırçalamak yeterli
   
Ağız kokusunu anında önlüyor !!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağız kokusuna mucizevi çözüm

  Ağız kokusuna mucizevi çözüm

  Ağız kokusuna mucizevi çözüm :yemek: Hem sosyal hayatınız hem de sağlığınız için çok tehlikeli. Evet ağız kokusundan bahsediyoruz. Tedavisi ise çok basit! TEMİZ BİR NEFES İÇİN Ağız kokusunu test etmek için beyaz bir bezi dilinizin üzerine yerleştirin. 10 saniye bekleyin ve sonra koklayın. Dişlerinizi düzenli fırçaladığınız halde ağzınızda koku var ya da test yaptığınız bez sarı renge mi...
 2. Ağız kokusunu arttıranlar

  Ağız kokusunu arttıranlar

  Ağız kokusu gerçekten hem kişinin kendisi hemde sohbet ettiği insanlar için dayanılması güç birşey olsa gerek.İŞte bu durumu daha da tetiklememek için bu gıdaları tüketmeyen yada daha az tüketin. Proteinli gıdalar ağız kokusunu artırır. Her türlü et, süt, peynir yenildiğinde ağızda kalırsa, kötü ağız kokusuna neden olur. Ayrıca sarımsak ve soğan da kötü koku yapar. Karanfil ya da sakız...
 3. Ağız Kokusunun Çareleri Nelerdir ?

  Ağız Kokusunun Çareleri Nelerdir ?

  Ağız kokusu bizi belli durumlarda bizi mahçup edecek konumlara sokabilir bizi. Bu durumlara kendimizi getirmeden çözümlerini uygulamalıyız ve zor zamanlar yaşamamalıyız. - Diş etlerinizi ve dişlerinizi koruyun; - Günde 2 kere mutlak suretle temizleyin. - Yatmadan evvel dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. - Ağız içi enfeksiyonlarınız var mı yok mu diye diş kontrollerinizi aksatmayın. - Diş...
 4. Ağız Kokusuna Çözüm....

  Ağız Kokusuna Çözüm....

  Ağız kokusuna çözüm Ağız kokusunun sebep olduğu sıkıntılar artık bitiyor. Çare bulundu. İşte çözüm... Yaygın bir sorun Ağız kokusu oldukça yaygın bir sorun, aynı zamanda sosyal bir incinme sebebi. Psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. Ağız kokusunun sebep olduğu sosyal problemler biyolojik problemlerden daha fazla. Hatta eğer ağız kokusu sosyal bir problem yaratmasaydı belkide bir...
 5. Ağız kokusundan kurtulmak mümkün

  Ağız kokusundan kurtulmak mümkün

  Beslenme sonrasında ve sabahları oluşan ağız kokusunun, fizyolojik olarak tanımlandığını ve bir hastalık belirtisi olmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, bunların dışında meydana gelen ağız kokusunun hastalık belirtisi olabileceğine dikkat çekti. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, diyabetin, karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın, ağız kuruluğunun,...

Sayfayı Paylaş